Ajax Amsterdam rekord
twitter/Ajax Amsterdam
Autor Łukasz Kowalski - 24 Października 2020

Ajax Amsterdam zmiażdzył rywali. Aż 13:0, o takie wyniki nawet ciężko w grze komputerowej

Ajax Amsterdam po raz kolejny zapisał się w historii holenderskiej piłki nożnej. 34-krotni mistrzowie Holandii w meczu 6. kolejki Eredivisie pokonali Venlo aż 13:0. To rekordowa wygrana w historii ligi holenderskiej. Bohaterem spotkania został 19-letni Lassina Traore, który strzelił aż pięć goli.

Ajax Amsterdam w ostatnich latach regularnie pnie się w górę w hierarchii europejskiej piłki. Niepodważalną pozycję ma z kolei w Holandii gdzie ma na koncie już 34 tytuły mistrzowskie. W sobotę znów pokazali swoją przewagę nad pozostałymi klubami Eredivisie.

1. Jakub Błaszczykowski czaruje jak za najlepszych lat. Co za bramka w Ekstraklasie, ręce składają się do oklasków (WIDEO)
  2. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  3. Kamil Stoch grzmi przed nowym sezonem Pucharu Świata. "Cel uświęca środki", może zostać najlepszym w historii
Marta Linkiewicz przekracza kolejną granicę. Zaczęła się wić w samym staniku przed tysiącami Polaków (FOTO)Marta Linkiewicz przekracza kolejną granicę. Zaczęła się wić w samym staniku przed tysiącami Polaków (FOTO)Czytaj dalej

Ajax Amsterdam odniósł rekordowe zwycięstwo

W środę po wyrównanym meczu piłkarze Ajaxu musieli uznać wyższość Liverpoolu w meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów. The Reds na Johan Cruyff ArenA wygrali 1:0 po samobójczym trafieniu Nicolasa Tagliafico. Okazję do poprawy nastrojów mieli już w sobotę.

Piłkarze Ajaxu w sobotę zagrali na wyjeździe z drużyną Venlo, która przed spotkaniem zajmowała 10 miejsce w tabeli, ale realnie mogła myśleć do zbliżenia się do czołówki. Ich nadzieje bardzo szybko zostały zniszczone.

Już od początku spotkania było wiadomo, że Ajax przyjechał do Venlo po jak najwyższe zwycięstwo. Już na przerwę podopieczni trenera Ten Haga schodzili przy prowadzeniu 4:0. Prawdziwe show zaczęło się zaraz po przerwie.

W 52 minucie spotkania czerwoną kartkę otrzymał środkowy obrońca Venlo Christiaan Kum. Jak się okazało, to tylko przypieczętowało bardzo wysoką porażkę jego zespołu. Od tamtego momentu piłkarze Ajaxu nie przestawali strzelać.

Zaraz po czerwonej kartce dla Kuma podopieczni trenera Ten Haga strzelili 5 goli w 11 minut. Kolejne były tylko kwestią czasu. Między 74 a 87 minutą spotkania Ajax strzelił kolejne cztery bramki i ustalił wynik spotkania na 13:0.

Justyna Żyła znów zaskoczyła całą Polskę. Nie będzie już więcej kontrowersji? Piotr Żyła i tysiące Polaków odetchną z ulgąJustyna Żyła znów zaskoczyła całą Polskę. Nie będzie już więcej kontrowersji? Piotr Żyła i tysiące Polaków odetchną z ulgąCzytaj dalej

Wielki dzien młodego napastnika

Zdecydowany bohaterem spotkania był 19-letni Lassina Traore. Napastnik z Burkina Faso aż pięć razy wpisał się na listę strzelców. Warto zaznaczyć, że Traore przystępował do tego spotkania z zerowym dorobkiem bramkowym w tym sezonie. Bramki przeciwko Venlo strzelali także Ekkelenkamp i Huntelaar (po dwie) oraz Tadić, Antony, Blind i Martinez.

Młody napastnik do tego zaliczył trzy asysty. Ostatnim zawodnikiem w lidze holenderskiej, który strzelił minimum pięć bramek, był legendarny Marco van Basten. Holenderski napastnik w 1985 roku strzelił sześć goli. Traore jest pierwszym piłkarzem od trzech lat, który zaliczył trzy asysty w meczu. Poprzednim był Frenkie de Jong.

Sobotnie zwycięstwo Ajaxu jest najwyższą wygraną w historii Eredivisie. Poprzedni rekord także należała do piłkarzy z Amsterdamu. W 1972 roku, z legendarnym Johanem Cruyffem w składzie ograł Vitesse 12:1.

Po sobotnim zwycięstwie Ajax awansował na pozycję lidera z dorobkiem 15 punktów. W tym sezonie podopieczni trenera Ten Haga stracili punkty tylko w przegranym spotkaniu z Groningen 0:1. Dwa "oczka" mniej ma PSV Eindhoven, które swoje spotkanie 6. kolejki ligowej rozegra w niedzielę z Vitesse.

2. Kuriozalna sytuacja, niezwykle drogie etui do iPhone'a jest wadliwe. Apple: "I dobrze"
  3. Justyna Żyła znów zaskoczyła całą Polskę. Nie będzie już więcej kontrowersji? Piotr Żyła i tysiące Polaków odetchną z ulgą
  4. Kapitalny gol reprezentanta Polski. Huknął jak z armaty, Polak bohaterem, Jerzy Brzęczek da mu więcej szans?
  5. Genialny Robert Lewandowski. Znowu dominował, Eintracht na kolanach, trzy bramki Polaka