Bieganie
Pixabay
Autor Mateusz Dziubiński - 12 Maja 2020

Bulwersujące zachowanie sponsorów. Zmuszali zawodniczkę w 8 miesiącu ciąży do niewyobrażalnych rzeczy

Bieganie to popularna forma rekreacji wielu ludzi. Rywalizujący na najwyższym poziomie w tej dyscyplinie sportowcy musieli mierzyć się nie tylko z przeciwnikiem, ale też bezdusznym traktowaniem ze strony sponsorów. Wielokrotna mistrzyni olimpijska Allyson Felix i jej koleżanki postanowiły ujawnić szokujące zachowanie jednej z największych firm sportowych świata. 

Bieganie to jedna z dyscyplin sportowych, w której od lat wiodącą siłą są Amerykanie. Słynna Allyson Felix od kilku lat zdominowała rywalizację o najcenniejsze tytuły kobiecej rywalizacji. Zawodniczka mimo wielkich sukcesów napotkała też na swojej drodze przeciwności jak chociażby niesprawiedliwe traktowanie przez słynną firmę Nike.

Wielka afera w skokach narciarskich. Skandaliczne zachowanie organizatorów Pucharu ŚwiataWielka afera w skokach narciarskich. Skandaliczne zachowanie organizatorów Pucharu ŚwiataCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Polskie media nie mają wątpliwości. Lewandowska jest w kolejnej ciąży, co za szczęście
  2. WIDEO - Nielegalne wyścigi uliczne w wykonaniu kandydatów na Prezydenta

Bieganie. Allyson Felix ujawnia szokującą prawdę o traktowaniu zawodniczek

- Zawsze wiedziałam, że publiczne mówienie tego, co się myśli może zachwiać moją karierą. Starałam się nie pokazywać emocji. Robić to, czego oczekiwali ode mnie ludzie. Nie lubię nikogo oczerniać, ale nie możesz zmienić czegoś, siedząc cicho. - powiedziała w rozmowie z “New York Times” Allyson Felix, sześciokrotna mistrzyni olimpijskjej koleżanki po fachu.

Alysa Montano niedawno zdradziła szczegóły swojej współpracy z firmą Nike. Rzeczy, do jakich była zmuszona zawodniczka, zszokowały opinię publiczną. Chodzi o politykę firmy względem zawodniczek, które decydują się na założenie rodziny i posiadanie dzieci. 33-letnia Montano, medalistka mistrzostw świata na 800 metrów, przyznała, że w 2014 roku wystartowała w mistrzostwach Ameryki, będąc w ósmym miesiącu ciąży!

Zrobiła to, by nie stracić środków do życia. Po urodzeniu dziecka natomiast również musiała szybko wrócić do rywalizacji, by wywiązać się z kontraktu podpisanego z Nike. Zasada była prosta: nie startujesz-nie dostajesz pieniędzy.

Tragiczna śmierć młodego sportowca. Dzika bestia rozszarpała go na strzępy, nie miał najmniejszych szansTragiczna śmierć młodego sportowca. Dzika bestia rozszarpała go na strzępy, nie miał najmniejszych szansCzytaj dalej


Słynne firmy odzieżowe dyskryminowały sportsmenki pragnące założyć rodzinę

Historia Felix jest podobna. Gdy w 2018 roku zdecydowała się na założenie rodziny, w trakcie negocjowania nowej umowy z Nike czuła presję ze strony sponsora na jak najszybszy powrót do startów. Utytułowanej zawodniczce zaproponowano pensję o 70 procent mniejszą niż dotychczas.

- Przez całe życie byłam skupiona na jednej rzeczy: trenowaniu i medalach. W ostatnim roku zapragnęłam jednak być profesjonalnym sportowcem i matką, choć może się to wydawać szalone. Zdecydowałam, że założę rodzinę w 2018 roku, choć przeczuwałam, że ciąża może być dla mnie jak "pocałunek śmierci". Mimo moich wszystkich wcześniejszych zwycięstw zaproponowano mi 70 proc. mniej pieniędzy niż poprzednio - wyjawiła Felix.

- Nie mogłam zgodzić się na jedno. Poprosiłam Nike, by zagwarantowano mi, że w czasie macierzyństwa nie będę miała potrącanych wynagrodzeń w sytuacji, gdy nie "wykonam wszystkiego, co w mojej mocy" do osiągania zakładanych wyników. Chciałam, by trochę zmieniły się standardy. Skoro ja nie miałam o nie walczyć, to kto miał to zrobić? - dodała Amerykanka.

Firma Nike nie zgodziła się jednak na takie warunki. Wypowiedzi coraz większej liczby sportsmenek przyczyniły się jednak do zmian. Kilka dużych firm, w tym również Nike, wprowadziło zmiany w zapisach kontraktowych zawodniczek. Zobowiązano się do nieobniżania pensji zawodniczek i niezrywania umowy z powodu braków osiągnięć sportowych w trakcie ciąży i tuż po niej.

Źródło: "New York Times"

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień
  2. Amerykański bombowiec przeleciał nad Polską. Huk maszyny nad Warszawą
  3. Zbigniew Boniek zaatakował partię rządzącą. Jeden pomysł wzbudził jego gniew i wściekłość
  4. Zlatan Ibrahimović pochwalił się nowym samochodem. Ale cacko, auto jak marzenie (FOTO)
  5. Mało kto zdawał sobie sprawę. Adam Małysz zdradził wielki sekret. Prawda wyszła po latach
  6. Oszuści wykorzystują klientów Biedronki i mogą całkowicie wyczyścić im konta. Nie daj się nabrać na "zniżkę”

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News