Buty
pikist.com
Autor Aleksy Kiełbasa - 19 Października 2020

W niezwykłych butach biegacze biją rekord za rekordem. Czy technologia zniszczy rywalizację?

Ostatni wysyp rekordów w biegach budzi pewien niepokój. Zawodnicy nie mają kłopotów z łamaniem kolejnych barier, a wszystko dzięki wyjątkowym butom. Potwierdził to choćby niedawny półmaraton w Gdyni, gdzie także poprawiano najlepszy wynik. Pojawia się zatem pytanie, czy to nie jest już zbyt duża ingerencja w możliwości sportowca?

Bieganie - brzmi tak prosto. Wystarczy start, meta i jakieś buty na nogach, ale jest to dużo bardziej skomplikowane niż by się mogło wydawać. Ten rok jest wyjątkowy, ale tym razem nie ze względu na pandemię, ale na rekordy w biegach długodystansowych. W trakcie niespełna ostatnich 10 miesięcy ustanowiono nowe najlepsze rezultaty w biegach na 5 i 10 kilometrów, biegach półgodzinnych, a także w półmaratonie i maratonie. To niespotykane, aby w tak krótki czasie poprawiono aż tyle wyników. Zatem logiczne jest, że wszystko łączy jedna przyczyna, którą w tym przypadku są buty firmy Nike oparte na nowej technologii. Podobny przypadek miał miejsce kiedyś w pływaniu, kiedy wyprodukowano stroje tekstylne, pozwalające pływakom na wcześniej nieosiągalne rezultaty. Jednak dosyć szybko z nich zrezygnowano, bowiem uznano je za swego rodzaju „doping” dla sportowca i od tego czasu rekordy w strojach tekstylnych są podawane oddzielnie, choć po niemal dekadzie zawodnicy i bez nich potrafią już osiągać lepsze wyniki. Teraz podobna dyskusja pojawiła się właśnie w kontekście wspomnianych wcześniej butów.

Żona Artura Boruca naraziła się milionom Polaków. Po jej słowach rozpętało się prawdziwe piekłoŻona Artura Boruca naraziła się milionom Polaków. Po jej słowach rozpętało się prawdziwe piekłoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Leo Messi jednak w Manchesterze City? Szejkowie mają plan, nie chcą czekać do końca kontrakt
  2. Dostaniesz list i nie wiedząc kiedy stracisz kilka tysięcy złotych. Lepiej obejrzyj dwa razy pismo, można tego uniknąć
  3. Mało kto zna prawdę o tajnej działalności Adama Małysza. Prawie nikt już nie pamięta

Co mają w sobie wyjątkowe buty?

Nasz były znakomity biegacz Marek Plawgo wyjaśnił na łamach sport.pl, jak buty z nową technologią oddziałują na zawodnika.

- Różnica jest ogromna. Podeszwa w nowych butach ma aż 4 cm grubości i wygląda dziwacznie, kontrastując z chudymi łydkami biegaczy, ale za to przynosi niesamowite efekty. Jest sprężysta, amortyzowana, z wkładkami z włókna węglowego, a wszystko po to, żeby lepiej oddawać energię. Światowa Lekkoatletyka określiła szczegóły techniczne dotyczące butów i dopóki te nowe mieszczą się w ramach regulacji, wszystko jest w porządku. Szkoda tylko, że rekordy zaczynają powszednieć, a w wynikach dopisuje się coraz częściej, w jakim obuwiu biegacz uzyskał wynik – opisuje były reprezentant Polski, medalista mistrzostw świata i Europy.

Ponadto okazało się, że nowe obuwie sprawia niektórym problem. Podczas półmaratonu w Gdyni trzy czołowe biegaczki przewróciły się i straciły okazję na podium. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie znajdowały się na prostej. Najwyraźniej nie wszyscy jeszcze dokładnie opanowali start w nowych butach.

Nie żyje 18-letni piłkarz. Wstrząsające szczegóły, zginął śmiercią bohateraNie żyje 18-letni piłkarz. Wstrząsające szczegóły, zginął śmiercią bohateraCzytaj dalej

Światowa federacja myśli, co z tym fantem zrobić

Masowe rekordy dzięki nowym butom, które opracowała firma Nike, dały twardy orzech do zgryzienia światowej federacji lekkoatletycznej (IAAF). Za koncernem poszły rzecz jasna już inni dostawcy obuwia dla sportowców. Pojawiają się te same wątpliwości, co w przypadku strojów tekstylnych dla pływaków.

- Rewolucja technologiczna. Nowe buty są jak stroje z łusek rekina w pływaniu. Nagle zawodnicy zaczęli bić wszelkie możliwe rekordy – mówi Marek Plawgo w sport.pl.

Nowa technologia ma ponoć dawać przewagę nawet 3 minut przy 60 minutach biegu! Dlatego IAAF zastanawia się, czy powinno być dalsze przyzwolenie na używanie tych „magicznych butów”. Trudno na ten moment stwierdzić, jakie wyjście z tej sytuacji będzie najlepsze. Technologia zawsze idzie nierozłącznie w parze w postępem, ale najtrudniejsze jest wytyczenie pewnych granic w chwili, kiedy zbyt mocno oddziałuje ona na rywalizację.

Źródło: sport.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stracił prawko za jazdę po pijaku. Zaskoczył egzaminatora na placu manewrowym
  2. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?
  3. Ewa Chodakowska zadziwiła tysiące Polaków. Wstawiła zdjęcie topless, fani nie mogli uwierzyć własnym oczom (FOTO)
  4. W końcu sukces Roberta Kubicy. Polak zaskoczył fanów na całym świecie, mamy podium
  5. TVN informuje: duże zmiany dla pasażerów w pociągach. PKP wyciągnęło wnioski?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News