Denis Urubko
Facebook
Autor Bartosz Goluch - 17 Lutego 2020

Koniec wyprawy na Broad Peak. Denis Urubko spadł 100 metrów z lawiną

Denis Urubko nie zdobędzie w tym roku Broa Peak. Himalaista z polskim paszportem podczas próby zejścia omal nie stracił życia, bowiem porwała go lawina. Wspinacz relacjonuje wstrząsające szczegóły na swoim Facebooku.

Rosjanin z polskim obywatelstwem przebywał sam na Broad Peaku (8051 m n.p.m.). Jego górscy partnerzy Lotta Hintsa i Don Bowie opuścili główną bazę i udali się śmigłowcem do Skardu. Himalaista postanowił w pojedynkę podjąć się ataku na szczyt.

Michal Doleżal podał skład reprezentacji Polski na kolejny konkurs. Jest niespodziankaMichal Doleżal podał skład reprezentacji Polski na kolejny konkurs. Jest niespodziankaCzytaj dalej

Denis Urubko nie zdobył Broad Peaku. Miał jednak dużo szczęścia

Himalaiści twierdzili, że misja Urubki ma spore szanse powodzenia, a przeszkodzić może mu jedynie pogoda. Tak właśnie się stało. - Lawina zwiozła mnie 100 metrów. Odpadłem 50 metrów z zerwaną poręczówką, na szczęście nie do szczeliny - relacjonuje Rosjanin na swoim Facebooku.

Jak podaje portal wspinanie.pl, himalaista jest bezpieczny w bazie. Podczas zejścia lawiny nie odniósł żadnych obrażeń i pozostaje w dobrej formie.

Życiowy sukces Magdy Linette. Polska tenisistka dołączyła do światowej czołówkiŻyciowy sukces Magdy Linette. Polska tenisistka dołączyła do światowej czołówkiCzytaj dalej

Kolejny samotny atak Urubki

To nie pierwszy raz, gdy himalaista z polskim obywatelstwem zdecydował się na samotny atak. Tak było też przed rokiem, gdy chciał zdobyć K2. Wtedy też zawrócił do bazy, a następnie opuścił polską wyprawę.

K2 było jego celem również w tym roku. Urubko zakładał, że po zdobyciu Broad Peak przeniesie się właśnie na niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik. Jego plany spaliły jednak na panewce.

W 2013 roku Broad Peak zdobyła polska wyprawa w składzie: Tomasz Kowalski, Adam Bielecki, Artur Małek i Maciej Berbeka. Było to pierwsze zimowe wejście na tę górę. Denis Urubko kwestionuje osiągnięcie Polaków, ponieważ twierdzi, że zima w górach zaczyna się pierwszego grudnia, a kończy ostatniego dnia lutego. Polacy zdobyli szczyt 5 marca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michal Doleżal podał skład reprezentacji Polski na kolejny konkurs. Jest niespodzianka
  2. Nie żyje legenda Manchesteru United. Był ulubieńcem kibiców
  3. Piotr Żyła ujawnił tajemnicę niespodziewanego sukcesu. "Ostro sobie połupałem"
  4. Życiowy sukces Magdy Linette. Polska tenisistka dołączyła do światowej czołówki
  5. Adam Małysz broni polskiego skoczka. "Jest największym pechowcem tego sezonu"
  6. Po Walentynkach gruchnęła radosna nowina od Żyłów. Justyna i Piotr są szczęśliwi

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News