Na zdjęciu: Witold Bańka. Minister sportu i turystyki.
Autorstwa: Kancelaria Premiera/Flickr/Public Domain Mark 1.0
Autor Piotr Mika - 22 Lipca 2020

Donald Trump straszy Witolda Bańkę. Mocna odpowiedź polskiego działacza

Donald Trump niedawno w nieoczekiwany sposób zaatakował Światową Agencję Antydopingową (WADA), którą kieruje polski działacz, Witold Bańka. Były minister sportu nie jest w stanie zrozumieć agresji, z jaką amerykańskie organizacje antydopingowe odniosły się do WADA i nie zamierza poddać się żądaniom Amerykanów, nazywając je wprost szantażem.

Donald Trump w październiku 2020 roku będzie starał się o reelekcję na fotel prezydenta USA. Jego działania skierowane przeciwko światowym agencjom m.in. WHO czy właśnie WADA mogą być więc jego bronią w politycznej walce. Instytucji kierowanej przez Witolda Bańkę oberwało się m.in. za powściągliwość wobec Rosji oraz mały wpływ USA we władzach WADA. Polski działacz uznaje jednak większość zarzutów za absurdalne.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Adam Małysz przekazał Polakom porażającą nowinę. Żona przeszła jego chorobę bardzo źle, miała cięższe objawy niż skoczek
  2. 260 osób na kwarantannie. Ognisko koronawirusa w hotelu w Polsce
Robert Lewandowski przeszedł test na COVID-19. Znamy wynikRobert Lewandowski przeszedł test na COVID-19. Znamy wynikCzytaj dalej

Donlad Trump chce przejąć WADA?

Wszystko zaczęło się od raportu przygotowanego przez komórkę ds. zwalczania narkotyków i środków dopingowych (ONDCP) funkcjonującą u boku Donalda Trumpa. 19-stronnicowy raport jest w zasadzie jedną wielką falą krytyki skierowanej do WADA oraz jej przewodniczącego, byłego ministra sportu w Polsce, Witolda Bańki. Ten jednak nie zamierza jednak ugiąć się przed amerykanami.

Bańka twierdzi, że atak ONDCP to nic innego jak ukryte działanie Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), która chciałaby mieć większy wpływ na działania WADA, lub samodzielnie, bez udziału światowej agencji, móc ścigać dopingowiczów. Amerykanie grożą, że wstrzymają swoje finansowanie Światowej Agencji Antydopingowej, które w tym roku wyniosło 2,7 mln dolarów. Cały budżet WADA na rok 2020 wynosi natomiast 37,4 mln dolarów, z czego pierwsza połowa to pieniądze od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a druga to składki państw członkowskich. Składka USA stanowi 7,2% całego budżetu, co jest dość wysoką kwotą.

Media podały tragiczną wiadomość. Nie żyje Mikołaj KubicaMedia podały tragiczną wiadomość. Nie żyje Mikołaj KubicaCzytaj dalej

Witold Bańka odpowiada Amerykanom

Szef WADA raport i żądania amerykańskich organizacji wprost nazywa szantażem i uważa, że dążenia USA są niemożliwe do zrealizowania - Nie dam się szantażować nikomu, a WADA nie będzie częścią politycznej gry. Żądanie reform niemożliwych do przeprowadzenia z wielu względów pod groźbą zaprzestania finansowania jest szantażem, a na to sobie nie pozwolę. Ciężko pracuję, mam mnóstwo spotkań bilateralnych z ludźmi z całego świata i mamy poparcie ze wszystkich kontynentów. Z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a także MKOl. Amerykanie są w mniejszości - powiedział w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Witold Bańka.

Były minister sportu postara się jednak całą sprawę rozwiązać polubownie, o ile oczywiście będzie to możliwe. - Dostałem zaproszenie do Białego Domu na rozmowy o współpracy, więc tego się trzymam, mimo raportu i tego, co się w nim znalazło - mówi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwości
  2. Fascynujący widok. Tak wygląda wnętrze Saturna
  3. Niedowierzenie kibiców. Były reprezentant Polski i uczestnik Euro ma koronawirusa, potrzebna pomoc lekarzy
  4. Serie A: Juventus Turyn – Lazio Rzym. Na żywo. Gdzie obejrzeć? Transmisja TV, online, stream. Wyniki
  5. Wstrząsające informacje ws. Złotej Piłki. Robert Lewandowski na pewno nie zdobędzie prestiżowej nagrody
  6. Wideo - Kompletnie pijany kierowca TIR-a wypadł z drogi. Jego stan był tak dramatyczny, że wypadł nawet ze swojej kabiny

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News