Ebi Smolarek
youtube.com/jagatv
Autor Mateusz Wysokiński - 14 Września 2020

Ebi Smolarek. Prawdziwy bohater polskiej piłki. Jego bramki dały nam Euro 2008

Ebi Smolarek to bez wątpienia jeden z najmilej wspominanych przez kibiców graczy, który pojawił się w polskiej piłce na początku XXI wieku. Były napastnik m.in. Borussii Dortmund i Racingu Santander był prawdziwym bohaterem w trakcie rozgrywania eliminacji do mistrzostw Europy w 2008 roku. W dużym mierze, to właśnie bramki wychowanka Feyenoordu Rotterdam dały nam pierwszy w historii udział w europejskim czempionacie.

Ebi Smolarek był jednym z bohaterów kibiców reprezentacji Polski przed laty. Syn Włodzimierza Smolarka - byłego napastnika m.in. Widzewa Łódź, Eintrachtu Frankfurt i Feyenoordu Rotterdam, był prawdziwym objawieniem w trakcie eliminacji do mistrzostw Europy w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, a dzięki swojej wybitnej grze na zawsze zapisał się w historii polskiej reprezentacji, mimo że jego kariera klubowa nie była tak udana.

Ebi Smolarek - prawdziwy bohater Polski w trakcie eliminacji do Euro 2008

Przygoda Smolarka z reprezentacją Polski zaczęła się jeszcze w 2002 roku, kiedy dostał powołanie od Jerzego Engela na spotkanie towarzyskie z Irlandią Północną. Piłkarz prawdziwą gwiazdą stał się jednak 6 lat później, gdy drużyną narodową zaczął sterować holenderski szkoleniowiec - Leo Beenhakker. Pod zarządem Holendra, polski napastnik rozwinął skrzydła i zaczął strzelać regularnie - na swoim koncie miał m.in. bramkarzy reprezentacji Portugalii, Kazachstanu i Belgii.

Niestety, kariera klubowa Polaka nie była tak owocna. Mimo obiecujących początków w Feyenoordzie Rotterdam i BVB, Polak obniżał loty. Nieudane przygody w Racingu Santander, Boltonie Wanderers i Kavali zmusiły go do gry w Polsce, gdzie przypomniał o sobie kibicom, notując udane spotkania w barwach Polonii Warszawa. Po występach w stolicy, zdecydował się on na kolejny zagraniczny transfer, tym razem do katarskiego Al Khor. Po przygodzie w arabskim kraju, Smolarek próbował jeszcze sił w holenderskim Ado Den Haag, a także w Jagielloni Białystok, w której barwach w 2013 roku zakończył karierę.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News