Piłkarze Cracovii klubu Ekstralasy
Rex Features/East News
Autor Aleksy Kiełbasa - 11 Września 2020

PKO BP Ekstraklasa zostanie przerwana? Ekspert wróży czarny scenariusz

PKO Ekstraklasa wróciła do grania jako jedna z pierwszych lig w Europie. Cały czas na jej meczach obowiązuje reżim sanitarny, który ma na celu zabezpieczyć zawodników i kibiców przed zakażeniem koronawirusem. Prof. Włodzimierz Gut z NIZP na łamach portalu „WP Sportowe Fakty” przestrzega, że musimy uzbroić się w cierpliwość i stosować się do obostrzeń, bowiem nikt nie chce sytuacji, w której rozgrywki mogą zostać wstrzymane.

Zespoły PKO Ekstraklasy, czyli zarówno piłkarze, trenerzy, członkowie sztabu, a także pracownicy klubów, muszą stosować się do wprowadzonego reżimu sanitarnego. Wymienionym wyżej osobom zalecą się ograniczanie kontaktu z innymi, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Ponadto stadiony mogą wypełniać się w 50%. Wszystko na razie wygląda obiecująco i nie ma powodu do obaw. Niektórzy nawet, tak jak trener Cracovii Michał Probierz, który miał na myśli konferencje prasowe, chcieliby poluzowania obostrzeń i „skończenia tej farsy”. Jednak przed takimi decyzjami przestrzega prof. Włodzimierz Gut, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Pilne informacje z ostatniej chwili. Koronawirus w PZPN, dwie osoby są zakażone, znamy szczegóły
  2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone
Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscyRobert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscyCzytaj dalej

PKO Ekstraklasa stosuje się do reżimu. Niektórzy uważają to za fikcję

Choć wszyscy członkowie zespołów PKO Ekstraklasy mają stosować się do zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, to już były przypadki, w których choćby zawodnicy łamali zasady. M.in. z tego powodu wprowadzone obostrzenia są kwestionowane przez ludzi nie tylko związanych z Ekstraklasą jak i przez kibiców. Prof. Włodzimierz Gut jednak uważa, że wprowadzone rozwiązania są zasadne.

- Kluczem jest przestrzeganie zasad higieny. Kiedy ktoś idzie do sklepu, musi założyć maseczkę. Jeśli do tego odpowiednio często myje i dezynfekuje ręce, prawdopodobieństwo zakażenia jest niewielkie. Ryzyko znacznie wzrasta wtedy, gdy ludzie zaczynają się spotykać w grupach, w których ktoś nie przestrzega podstawowych zasad. (…) Dlatego reżim sanitarny ma sens. Uważam, że sportowcy nie powinni na niego narzekać. To by oznaczało, że boją się dyscypliny, a sport przecież jej wymaga – mówi w wywiadzie dla WP Sportowe Fakty specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii.

Czesław Michniewicz zdecydowanie odpowiedział Jerzemu Brzęczkowi. Selekcjoner zabrał mu ważnych piłkarzyCzesław Michniewicz zdecydowanie odpowiedział Jerzemu Brzęczkowi. Selekcjoner zabrał mu ważnych piłkarzyCzytaj dalej

Trenerom brakuje spotkań z dziennikarzami

Co ciekawe, na restrykcje narzekali trenerzy klubów PKO Ekstraklasy, którzy... stęsknili się za dziennikarzami. Takowe deklaracje padły zarówno z ust wspomnianego Michała Probierza oraz trenera Lecha Poznań, czyli Dariusza Żurawia. Cracovia chciała nawet umożliwić spotkanie dziennikarzy ze swoim szkoleniowcem, ale PZPN nie wyraził zgody na to, aby doszło do niego w tradycyjnych okolicznościach, czyli w sali konferencyjnej. Znaleziono jednak wyjście z tej sytuacji i Probierz porozmawia z dziennikarzami na otwartej przestrzeni.

- To znacznie lepsze rozwiązanie niż spotkanie w sali, lecz wciąż warunkiem koniecznym jest utrzymywanie dystansu. Jeśli taka konferencja trwa powyżej piętnastu minut, to wymagana odległość jest większa niż półtora metra – stwierdził prof. Włodzimierz Gut.

Być może za przykładem Cracovii pójdą również inne zespoły PKO Ekstraklasy.

Zniesienie obostrzeń nie byłoby dobrym pomysłem

Prof. Włodzimierz Gut podkreślił także w rozmowie z „WP Sportowe Fakty”, że na ten moment nie powinniśmy porzucać wprowadzonych obostrzeń, bowiem skutkiem takiego działania mogłoby być nawet wstrzymanie rozgrywek PKO Ekstraklasy.

- Kiedy gospodarka była odmrażana, meczów obawiałem się bardziej niż wesel. Dziś sytuacja jest odwrotna i jestem pozytywnie zaskoczony małą liczbą zakażeń w rozgrywkach piłkarskich. Wygląda to przyzwoicie, ale naprawdę lepiej utrzymywać ten reżim i spokojnie przeprowadzić sezon, niż zacząć łagodzić restrykcje i ryzykować znacznym pogorszeniem sytuacji. Nikt by nie chciał przerwania ligi – ocenił profesor.

Źródło: WP Sportowe Fakty

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dziś zmasowane kontrole na polskich drogach, na mandacie się nie skończy. Policja będzie dosłownie wszędzie
  2. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  3. Już dzisiaj może dojść do prawdziwego hitu transferowego. Legia Warszawa sprowadza prawdziwą gwiazdę
  4. Gigantyczny skandal w Lidze Mistrzów. Miało dojść do wielkiego fałszerstwa, klub czuje się oszukany
  5. Była oficjalna oferta za Messiego. Wyciekły dokumenty, bajońskie sumy dla Argentyńczyka
  6. Nie tylko pomożesz innym, ale i sam zarobisz. Jeden szczytny czyn niesie za sobą więcej korzyści niż myślisz

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News