Ekstraklasa
Facebook Legia Warszawa
Autor Mateusz Dziubiński - 17 Marca 2020

Wirus sparaliżował świat sportu. Lekarz twierdzi, że najgorsze dopiero przed nami

Ekstraklasa jak zdecydowana większość lig w Europie zawiesiła rozgrywki z uwagi na pandemię koronawirusa. Zawodnicy drużyn występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej mają przymusową przerwę od gry, ale utrzymują formę poprzez indywidualne treningi. Klubowy lekarz Legii Warszawa zdradził, jak wyglądają zajęcia piłkarzy lidera naszej ligi i podzielił się niepokojącą prognozą na temat koronawirusa.

Ekstraklasa nie wróci do gry przynajmniej do kwietnia. Władze ligi oraz PZPN pierwotnie bardzo nie chciał przerywać rozgrywek i planowały rozgrywanie meczów przy pustych trybunach, jednak decyzje rządu oraz presja ze strony samych zawodników i kibiców wymusiły na nich niemal natychmiastową zmianę decyzji.

Nie żyje były reprezentant Polski. Był prawdziwą legendą Ekstraklasy, oficjalny komunikat klubuNie żyje były reprezentant Polski. Był prawdziwą legendą Ekstraklasy, oficjalny komunikat klubuCzytaj dalej

Ekstraklasa zmuszona była zawiesić rozgrywki. Było to jedyne słuszne rozwiązanie

W rozmowie z WP SportoweFakty doktor Piotr Żmijewski współpracujący z Legią Warszawa opowiedział, dlaczego decyzja o wstrzymaniu rozgrywek była jedyną słuszną w danych okolicznościach.

- Zdecydowanie dobre rozwiązanie, minimalizuje ryzyko zarażenia i takiego rozprzestrzeniania choroby, z którym służba zdrowia sobie nie poradzi. Zaprzestanie rozgrywek to trudny krok, ale bardzo potrzebny - należy go rozumieć jako troskę o zdrowie nie tylko piłkarzy, ale także ich rodzin. Fizyczny kontakt, na przykład walka ramię w ramię nie musi oznaczać przeniesienia wirusa. Ten rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Stąd kichnięcie, kaszlnięcie, wydzielina z nosa, jamy ustnej - gwałtownie potęguje ryzyko. Podczas aktywności fizycznej zwiększa się również wentylacja płuc. Może dochodzić do 200 litrów na minutę, podczas gdy w stanie spoczynku waha się na poziomie 8-12 litrów na minutę. Mówiąc bardziej obrazowo: ryzyko zarażenia się na boisku jest w przedziale procentowym od 1 do 10. A to dużo. - powiedział.

Zdradził również, że aktualni mistrzowie Polski z wyprzedzeniem zareagowali na ryzyko pojawienia się wirusa również w naszym kraju.

- W poprzednim tygodniu tuż po meczu z Piastem Gliwice rozgrywanym jeszcze z udziałem publiczności, władze Legii powołały sztab kryzysowy. Już następnego dnia, "LegiaLab" i sztab medyczny, opracowały materiały dla zawodników i trenerów, a na porannej odprawie nasz lekarz przekazał informacje o objawach i wytyczne postępowania. Lekarze przygotowali małą aptekę dla zawodników i ich rodzin, a Łukasz Bortnik, szef przygotowania fizycznego, zadbał o indywidualne plany treningowe. - dodał.

Były bramkarz reprezentacji Polski zatrzymany. Miał plantację konopi indyjskichByły bramkarz reprezentacji Polski zatrzymany. Miał plantację konopi indyjskichCzytaj dalej

Najgorsza fala zachorowań dopiero przed nami

Jednym z najczęściej stosowanych środków zapobiegawczych jest praca zdalna. Przerwa od gry nie oznacza, że zawodnicy nie trenują. Doktor Żmijewski powiedział również, jak wygląda obecnie praca zawodników i sztabu szkoleniowego Legii.

Każdy z zawodników Legii zabrał do domu rower spinningowy, zestaw do ćwiczeń siłowych i ćwiczeń prewencyjnych. Piłkarze dostali też filmy instruktażowe, jak trenować indywidualnie. Zostali podzieleni na pięcioosobowe grupy, do każdej przypisany jest jeden trener. Wszyscy są w kontakcie poprzez komunikatory internetowe. Kontrolujemy formę zawodników i stan ich zdrowia. - powiedział w rozmowie z dziennikarzem WP.

Doktor zgodził się ze stwierdzeniem dziennikarza, że największa fala zachorowań dopiero przed nami. Jednocześnie zdradził receptę na uporanie się z epidemią.

- Przy zachowaniu dyscypliny i wspomnianych zasad szanse przeciwstawienia się wirusowi będą duże. Jesteśmy bardzo głodni gry, ale szanujemy zdrowie.- zakończył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dobitny apel WHO do wszystkich państw. Zaniedbujemy jedną, arcyważną rzecz
  2. Popularna hala targowa w stolicy zostanie zamknięta. Handel przeniesie się do internetu
  3. Jest oficjalna decyzja UEFA ws. Euro 2020. Mistrzostwa nie odbędą się w tym roku
  4. Epidemia zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje młody trener, miał całe życie przed sobą
  5. Żona byłego piłkarza Ekstraklasy robi furorę w sieci. Jej wysportowane ciało rozpala internautów (ZDJĘCIA)
  6. WHO dobitnie odpowiedziała wszystkim, którzy z obawy przed koronawirusem jedzą czosnek

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News