Ekstraklasa
Pixabay
Autor Mateusz Dziubiński - 17 Kwietnia 2020

Ekstraklasa ma wrócić w maju. Wirusolog ocenił śmiałe plany ligi

Ekstraklasa chce dokończyć przerwane z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki. Władze ligi i Polskiego Związku Piłki Nożnej mają już plan co zrobić, by możliwe było rozgrywanie spotkań. Mają im towarzyszyć szczególne środki ostrożności. Ceniony ekspert w dziedzinie wirusów i szczepień wypowiedział o szansach wznowienia ligi.

Ekstraklasa planuje powrót do gry w ciągu najbliższych tygodni. Opracowano plan, który ma pozwolić na rozgrywanie meczów. Szanse na jego realizację, przy aktualnej sytuacji epidemicznej, ocenił ekspert w kwestii koronawirusa.

Marcin Najman zostanie youtuberem. Razem ze swoim pierwszym gościem da prawdziwy showMarcin Najman zostanie youtuberem. Razem ze swoim pierwszym gościem da prawdziwy showCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Zofia Klepacka znów szokuje. Podeptała symbol ważny dla milionów Polaków (FOTO)
  2. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne


Ekstraklasa opracowała plan na wznowienie rozgrywek

Zbigniew Boniek w rozmowie z “Przeglądem Sportowym” zdradził, że PZPN i Ekstraklasa przygotowały plan umożliwiający wznowienie rozgrywek przerwanych z powodu pandemii koronawirusa. Mecze miałyby odbywać się bez udziału publiczności, obiekty zostaną zdezynfekowane, a na stadionie obecne byłyby tylko niezbędne do obsługi wydarzenia osoby. Ponadto zawodnicy poddani zostaliby testom na obecność wirusa i w miarę możliwości odizolowani. Prezes Boniek podał również wstępne możliwe terminy powrotu do gry. Są to 24 i 31 maja lub 8 czerwca.

O możliwym przystąpieniu do gry w czasie zagrożenia epidemicznego wypowiedział się również ceniony immunolog, specjalista od szczepień i koronawirusa dr Paweł Grzesiowski.

Nie żyje legenda polskiego żużla. Był współtwórcą polskiej potęgiNie żyje legenda polskiego żużla. Był współtwórcą polskiej potęgiCzytaj dalej


Ceniony ekspert nie wyklucza możliwości wznowienia gry, ale jednocześnie przestrzega

W rozmowie z “Super Expressem” doktora Grzesiowskiego zapytano o pojawiające się doniesienia o wznowieniu rozgrywek Ekstraklasy.

- Nie skreślałbym tej idei, nie uważam tego pomysłu za szalony. Być może warto spróbować, bo moim zdaniem sport w takim wydaniu może być jednym z pierwszych „odmrażanych" obszarów. Oczywiście mówimy tutaj o rozgrywaniu meczów bez udziału publiczności. Jeśli mówimy o grupie zdrowych zawodników, niewiele większej niż 20 osób, biegających zwłaszcza na otwartej przestrzeni, na piłkarskim boisku – no to ryzyko zakażenia się jest niewielkie. Dlatego uważam, że warto rozważyć ten pomysł, w sumie obojętne, czy to będzie koniec maja, czerwiec czy lipiec. Pytania, na które będziemy sobie musieli odpowiedzieć, będą mniej więcej takie same, bo trzeba mieć przekonanie, że zawodnicy są zdrowi. - powiedział.

Jednocześnie ekspert wyjaśnił, że w tej chwili nie są dostępne testy, które błyskawicznie określają, czy w organizmie obecna jest infekcja wywołana koronawirusem. Proces wykonania takiego badania trwa.

- Nie ma teraz tak szybkich testów, żeby błyskawicznie stwierdzić, czy piłkarz jest zdrowy czy chory. Testy genetyczne to 8-12 godzin oczekiwania na wynik. Natomiast te testy z palca, z krwi, które dają wynik po 15 minutach – one mówią tylko czy ktoś ma przeciwciała, czyli czy przechorował COVID-19! Ale w momencie uzyskania wyników tego testu, gdy okaże się, że przeciwciała są, nie zawsze mamy pewność że zawodnik nie jest jeszcze zakaźny. W takich sytuacjach konieczna będzie indywidualna analiza i ewentualnie test genetyczny. Więc i tak piłkarz nie mógłby od razu grać... Moim zdaniem sensowne byłoby zbadanie wszystkich piłkarzy przed rozpoczęciem ligi w zakresie przeciwciał, a w wybranych przypadkach, także genetycznie. Dajmy na to jest ich kilkuset: jeśli każdy ma wynik i wiemy że nikt nie jest chory, zaczynamy grać. No a potem to już pilnowanie się... Ograniczony kontakt… - dodał dr Grzesiowski.

Źródło: "Super Express"

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami
  2. Jak długo będziemy nosić maseczki? Minister Zdrowia na konferencji rozwiał wszystkie wątpliwości
  3. Kiedy wrócą rozgrywki piłki nożnej i Ekstraklasy? Ogłoszono oficjalny komunikat, wszystko jasne
  4. Tomasz Hajto wyzwany na pojedynek w MMA. "Ma większe doświadczenie w bójkach pod dyskoteką"
  5. Kibice i piłkarze błagali. Mimo to, władze rozebrały budynek klubowy. Drużyna może przestać istnieć
  6. Morawiecki zabrał głos w kwestii zamkniętych granic. Musimy uzbroić się w cierpliwość

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News