Euro 2020 kibice
imago/Insidefoto/EAST NEWS
Autor Łukasz Kowalski - 12 Stycznia 2021

Szef UEFA zdradził pilną informację na temat Euro 2020. Spodoba się wszystkim, chodzi o kibiców

Euro 2020 z rocznym opóźnieniem rozpocznie się w czerwcu tego roku. Na razie nie wiadomo czy mecze mistrzostw Europy odbędą się z udziałem kibiców. Mocno wierzy w to prezydent UEFA Aleksander Ceferin. Słoweniec nadzieję widzi w programie szczepień, który rozpoczął się pod koniec 2020 roku. Prezydent UEFA przekonuje, że Europejska Unia Piłkarska jest przygotowana na każdy scenariusz.

  • Euro 2020 planowo ma się rozpocząć w czerwcu tego roku
  • Wciąż nie wiadomo czy w mistrzostwach Europy udział wezmą kibice
  • Prezydent UEFA wierzy, że w trakcie mistrzostw Europy stadiony będą wypełnione po brzegi
  • Aleksander Ceferin nadzieję widzi w programie szczepień, który rozpoczął się pod koniec roku

Euro 2020 wiosną ubiegłego roku zostało storpedowane przez pandemię koronawirusa. Z tego powodu zostały zawieszone rozgrywki sportowe na całym świecie. Turniej został, który planowo miał się odbyć latem ubiegłego roku, został przeniesiony na czerwiec i lipiec tego roku.

Mimo wznowienia rozgrywek ligowych i europejskich pucharów pandemia koronawirusa wciąż nie odpuszcza. Jej najbardziej widocznym skutkiem w sporcie są puste trybuny w trakcie meczów. Na razie nie wiadomo kiedy taki stan rzeczy się zmieni.

Euro 2020 z udziełem kibiców?

Pod koniec lata niektóre państwa, w tym Polska powoli zaczęła wpuszczać kibiców na stadiony, ale jesienna fala pandemii uderzyła na tyle mocno, że ponownie wprowadzono rygorystyczne obostrzenia.

Prezydent UEFA, Aleksander Ceferin, przekonuje, że zbliżające się mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w pierwotnie zaplanowanej formule, czyli w 12. miastach w 12. państwach. Do tego ma nadzieję, że do czerwca kibice wrócą już na trybuny. Nadziei upatruje w programie szczepień, który rozpoczął się pod koniec roku.

Porażające wiadomości przybiły kibiców. Kultowy piłkarz ma nowotwór, pilne oświadczenie klubuPorażające wiadomości przybiły kibiców. Kultowy piłkarz ma nowotwór, pilne oświadczenie klubuCzytaj dalej

- Jestem optymistą. Rozpoczęły się szczepienia i wierzę w to, że stadiony będą pełne. Plan jest taki, że chcemy rozegrać Euro we wszystkich 12 miastach tak jak planowano w pierwotnej wersji - powiedział Słoweniec w rozmowie z serbskim portalem informer.rs.

- Oczywiście jesteśmy też przygotowani na wypadek, że w danym kraju sytuacja epidemiczna będzie zbyt trudna, by móc gościć turniej. Możemy zorganizować mistrzostwa w 11, 10, 9 krajach, a nawet w jednym. Na 99,9 procent Euro odbędzie się jednak w 12 państwach - dodał.

Optymistyczne słowa prezydenta UEFA

- To będą jednak pierwsze i ostatnie mistrzostwa w formacie 12 krajów. To zbyt trudne przedsięwzięcie, które nawet bez pandemii jest skomplikowane w przeprowadzeniu. Niektóre państwa są w Unii Europejskiej, inne nie. Są różne waluty. To już powoduje kłopoty, a przy koronawirusie jest z tym jeszcze gorzej. Damy jednak radę - podkreśla prezydent UEFA.

Pomysłodawcą rozegrania turnieju w takim formacie był poprzedni prezydent UEFA Michel Platini. Ostateczny kształt turnieju kibice poznali jeszcze w 2014 roku. Prawo organizacji otrzymały: Amsterdam, Dublin, Glasgow, Bilbao, Kopenhaga, Monachium, Rzym, Bukareszt, Sankt Petersburg, Budapeszt, Baku oraz Londyn. W tym ostatnim, na stadionie Wembley zostaną rozegrane półfinały i finał.

Polska pod wodzą trenera Jerzego Brzęczka trafiła do grupy E z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją. Biało-Czerwoni swoje mecze grupowe będą rozgrywać w Dublinie i Bilbao. Podopieczni trenera Brzęczka turniej rozpoczną 14 czerwca od meczu ze Słowacją.

Dla Polaków będzie to czwarty występ na mistrzostwach Europy. Poprzednio Biało-Czerwoni grali na Euro w 2008, 2012 i 2016 roku. Największy sukces odnieśli cztery lata temu, gdzie odpadli dopiero w ćwierćfinale po rzutach z późniejszym triumfatorem turnieju Portugalią.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu.pl:

Jak pożegnać się z pupilem? O najstarszym cmentarzu dla zwierząt w Polsce

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News