Euro 2016 Polska
facebook.com/LaczyNasPilka/?tn-str=k*F
Autor Aleksy Kiełbasa - 30 Czerwca 2020

O tej rocznicy wolelibyśmy nie pamiętać. Półfinał był tak blisko

To był fantastyczny turniej. Nasza reprezentacja wyszła z grupy i przeszła fazę 1/8 finału mistrzostw Europy. W ćwierćfinale przyszło nam się mierzyć z przyszłym mistrzem Portugalią. Półfinał był tak blisko, jak nigdy. Mijają cztery lata od pamiętnego meczu na Euro 2016.

Na mistrzostwach Europy w 2016 roku, których organizatorem była Francja, Polska znalazła się w grupie C z Niemcami, Irlandią Północną i Ukrainą. Turniej rozpoczął się dla nas świetnie, do czego w ostatnich latach nie byliśmy przyzwyczajeni. W pierwszym meczu podopieczni Adama Nawałki wygrali 1:0 z Irlandią Północną, po golu Arkadiusza Milika. Później nasza reprezentacja stoczyła wyrównany bój z Niemcami, w którym zremisowaliśmy 0:0, a w ostatnim spotkaniu grupowym pokonaliśmy Ukrainę skromnie, bo 1:0, dzięki trafieniu Jakuba Błaszczykowskiego. I w końcu, po kilkudziesięciu latach przerwy nasi piłkarze wyszli z grupy na wielkim turnieju.

1. Żałoba u sąsiadów Polski. 40-letni gwiazdor nie żyje, przegrał z ciężką chorobą
  2. Nareszcie, przełomowa decyzja naszych sąsiadów. Wielu Polaków czekało od dawna

Bój ze Szwajcarią

W 1/8 finału trafiliśmy na Szwajcarię. Znów naszym bohaterem stał się Jakub Błaszczykowski, który zdobył dla Polski jedynego gola. Później trafienie w bardzo efektownym stylu zanotował Xherdan Shaqiri, zrobiło się 1:1 i potrzebna była dogrywka.

Ta nie wyłoniła zwycięzcy i doszło do karnych. W nich nasi zawodnicy byli bezbłędni, za wyjątkiem Łukasza Fabiańskiego. Nasz bramkarz nie potrafił wyczuć intencji rywali i nie obronił żadnego strzału. Na jego szczęście raz spudłował Granit Xhaka i to dało awans Polakom do ćwierćfinału Euro. Jednak należy pamiętać, że w trakcie 120 minut, Fabiański świetnie radził sobie między słupkami i był jednym z bohaterów tego spotkania.

Tajemnicza śmierć gwiazdy sportu. Był bohaterem swojego kraju, kibice go kochaliTajemnicza śmierć gwiazdy sportu. Był bohaterem swojego kraju, kibice go kochaliCzytaj dalej

Pożegnanie z Euro po meczu z przyszłym mistrzem

W ćwierćfinale Euro przyszło nam się mierzyć z Portugalią. Portugalią, która z grupy wyszła z 3 miejsca, z dorobkiem 3 punktów, bo zanotowała 3 remisy. W 1/8 Cristiano Ronaldo i spółka również nie zachwycili, bo pokonali Chorwację tylko 1:0. Wydawało się, że mimo tak wielkiej gwiazdy w składzie i wszelkich skojarzeń z reprezentacją z Półwyspu Iberyjskiego dotyczących ich siły, Polska stanęła przed wielką szansą awansu do półfinału.

Zaczęło się wyśmienicie. Już w 2 minucie po podaniu Kamila Grosickiego, Robert Lewandowski strzela swoją pierwszą bramkę na Euro i daje nam prowadzenie.

Później zamiast nacierać, nasi piłkarze cofnęli się zbyt głęboko i nie dążyli do kolejnego gola. Niestety w 33 minucie odpowiedział Renato Sanches i było 1:1. Dogrywka ponownie nie przyniosła rozstrzygnięcia i doszło do karnych. Fabiański znów nie potrafił wyczuć intencji rywali i ani razu nie rzucił się w dobrą stronę. U nas zawiódł ten, po którym spodziewano się tego najmniej, czyli Jakub Błaszczykowski. Kuba strzelił w prawą stronę, portugalski bramkarz również rzucił się w tym kierunku i obronił strzał. To było smutne pożegnanie z pięknym dla naszej reprezentacji Euro 2016.

Pozostał wielki niedosyt

Od dawna nie widziano tak dobrze grającej reprezentacji na wielkim turnieju. Po Euro mieliśmy wielki niedosyt, spowodowany asekuracją Adama Nawałki. Wiele osób zarzucało selekcjonerowi dwie rzeczy. Pierwszą z nich było to, że zamiast naciskać Portugalię po strzelonym golu, nastawiliśmy się na obronę, a drugą, to wiedza na temat tego, że w tamtym czasie Łukasz Fabiański nie był specjalistą od karnych (co pokazał ze Szwajcarią), i nie skorzystanie z bramkarza, który był w tej dziedzinie fachowcem. Mowa o Arturze Borucu. Wielu uważa, że selekcjoner powinien go wpuścić na „11”. Jaki byłby rezultat? Tego nie wiemy. Jednak nadal Euro 2016 pozostaje najlepszymi turniejem w wykonaniu naszych piłkarzy po raz pierwszy od ponad 30 lat i tego sukcesu nikt Nawałce i tamtym zawodnikom nie odbierze.

3. Anna Lewandowska pokazała swój samochód. To wart fortunę postrach szos (FOTO)
  4. Fatalne wieści ws. Jakuba Błaszczykowskiego. Znamy wstępną diagnozę
  5. Potworny nokaut na gali UFC. Okładał rywala, gdy ten był już nieprzytomny (WIDEO)
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół