FIFA VAR
screen youtube.com/FIFA TV
Autor Łukasz Kowalski - 5 Grudnia 2020

FIFA zapowiada zmianę przepisów gry w piłkę nożną. Futbol ma być bardziej ofensywny

FIFA już niedługo może wprowadzić rewolucyjne zmiany w piłce nożnej. Międzynarodowa Federacja Piłkarska rozpoczyna rozmowy na temat zmiany przepisów dotyczących spalonego. Informacje o planowanych zmianach potwierdził już szef światowego futbolu Gianni Infantino. Sprawa ma dotyczyć kontrowersyjnych milimetrowych spalonych dostrzeganych przez system VAR.

  • FIFA już niedługo może po raz kolejny zrewolucjonizować piłkę nożną.
  • Międzynarodowa Federacja Piłkarska chce dać w przypadku spalonego większe szanse ofensywnemu futbolowi.
  • Trwa dyskusja na temat zmian w przepisie o spalonym.
  • FIFA chce wprowadzić zmiany dotyczące szczególnie kontrowersyjnych milimetrowych spalonych.

FIFA już niedługo może wprowadzić kolejne rewolucyjne zmiany w zasadach piłki nożnej. Po wprowadzeniu systemu VAR Międzynarodowa Federacja Piłkarska musi się zmierzyć z kilkoma problemami, które to rozwiązanie przyniosło.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Marcin Najman ustawiał swoje walki? Przemysław Saleta pokazał dowodyMarcin Najman ustawiał swoje walki? Przemysław Saleta pokazał dowodyCzytaj dalej

FIFA chce wprowadzić rewolucyjne zmiany

Szczególne kontrowersje wzbudzają te sytuacje, w którym napastnik był na spalonym zaledwie kilka milimetrów. Do tego, sprawdzenie takiej sytuacji przez system VAR zajmuje czasem do kilku minut.

- Przepis o spalonym ewoluował przez ostatnie 100 lat i teraz dyskutujemy nad tym ponownie - zdradził szef FIFA Gianni Infantino. Szwajcar dodał, że władze światowego futbolu, dzięki nowym rozwiązaniom chcą wesprzeć ofensywny styl gry.

- Chcemy sprawdzić, czy możemy ulepszyć zasadę spalonego, nie ze względu na VAR, ale dlatego, że chcemy wspierać ofensywną piłkę nożną - powiedział Infantino.

- Zatem pytanie brzmi, czy powinniśmy dać więcej przewagi atakującemu piłkarzowi, tak jak ewoluował spalony przez lata? I czy pomogłoby to, gdyby nie było już marginalnych spalonych? To dyskusje, które obecnie się toczą - wyjawił.

Andrzej Gołota zawalczy na Fame MMA? Prezes federacji zabrał głosAndrzej Gołota zawalczy na Fame MMA? Prezes federacji zabrał głosCzytaj dalej

Gianni Infantino zapowiada zmiany w przepisie o spalonych

Jednocześnie dodał, że środowisko piłkarskie jest niezwykle podzielone w tej sprawie. Jak zdradził, nie łatwo jest znaleźć porozumienie między ekspertami, które mają doświadczenie w światowym futbolu, w tym z byłymi piłkarzami czy sędziami.

Sprawa nowych przepisów dotyczących spalonego jest dyskutowana przez Międzynarodową Radę Futbolu (IFAB). W niej FIFA ma połowę z ośmiu głosów. - Poglądy i opinie są zwykle podzielone - zdradził infantino.

Przy okazji po raz kolejny Szwajcar bronił wprowadzonego do światowej piłki nożnej systemu VAR. Jednocześnie Infantino zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to idealny system i czasem powoduje błędy.

- VAR pomaga piłce nożnej, na pewno nie niszczy futbolu. Myślę, że musimy również pamiętać, że został wprowadzony dwa lata temu, a nie 200 lat temu - stwierdził Infantino. Dodał, że błędy wynikały także z braku doświadczenia sędziów z tą technologią. - Wielu z tych sędziów nie dorastało z VAR - podkreślił.

Sprawa milimetrowych spalonych dostrzeganych przez system VAR od początku budzi kontrowersje. Eksperci podkreślają, że w niektórych przypadkach jest trudno wyliczyć co do tysięcznej części sekundy, w którym dokładnie momencie zostało wykonane podanie. W przeszłości Arsene Wenger, były trener Arsenalu Londyn, proponował, aby była dopuszczalna linia spalonego równa grubości linii na boisku.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News