FIFA
YouTube/FIFATV
Autor Wojciech Olszowy - 25 Grudnia 2020

FIFA podjęła bardzo ważną decyzję. Wielka impreza piłkarska przełożona o dwa lata, miała zacząć się za kilka miesięcy

FIFA podjęła właśnie bardzo ważną decyzję. Światowa federacja piłki nożnej jest zmuszona przełożyć dwa turnieje, które miały się odbyć w 2021 roku. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Sytuacja na świecie jest niepewna i nikt nie chce ryzykować, dlatego dwie imprezy - Mistrzostwa Świata U-17 oraz U-20 przeniesiono na 2023 rok.

  • Pandemia koronawirusa zmieniła piłkarski kalendarz
  • Wiele rozgrywek zostało wznowionych po czasie, przełożonych lub zakończonych
  • Ten drugi przypadek dotyczy chociażby Mistrzostw Europy
  • FIFA właśnie ogłosiła przesunięcie dwóch swoich rozgrywek

FIFA była już zmuszona do przesunięcia Klubowych Mistrzostw Świata, a teraz informuje o zmianie terminu kolejnych, organizowanych przez siebie spotkań. W 2021 roku miały odbyć się dwie imprezy rangi młodzieżowej - mistrzostwa świata U-17 i U-20. Federacja nie chce ryzykować i już zapowiedziała przełożenie rozgrywek na 2023 rok.

FIFA. Pandemia koronawirusa zmieniła futbol

Pandemia koronawirusa to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów współczesnej historii. To problem z którym musi radzić sobie cały świat. Ta sytuacja zmieniła wszystko, także i piłkę nożną. Wpływ ten widać w różnych aspektach. Piłkarze i kluby muszą żyć według ścisłych restrykcji, a ich złamanie grozi karami. W dodatku pojawia się problem, gdy któryś piłkarz się zakazi i wypada z gry na czas przebycia choroby, która dla niektórych jest bardzo ciężka i wyniszcza organizm. Mogą wyzdrowieć, ale potrzebują jeszcze sporo czasu, żeby wrócić do pełni sił.

Koronawirus sprawił, że na kilka miesięcy cały świat piłki stanął. Zamrożone zostały wszystkie rozgrywki. Część z nich od razu zakończono, ale większość była po pewnym czasie kontynuowana. To całkowicie zreorganizowało piłkarski kalendarz, który stał się bardzo zatłoczony od liczby spotkań. Piłkarze są zmuszeni do częstszego grania i to bez chwili wytchnienia. To mocno wpływa na ich organizmy, co powoduje, że rośnie liczba kontuzji. To ogromny problem, na który zwraca uwagę m. in. Florentino Perez. Prezydent Realu Madryt domaga się wprowadzenia w tej kwestii zmian.

Pandemia przyczyniła się również do innych zmian w piłkarskim kalendarzu. W tym roku miało odbyć się wiele dużych imprez, jak Mistrzostwa Europy czy Copa America. Oba turnieje zostały przełożone na przyszły rok. W styczniu 2021 miał zostać rozegrany Puchar Narodów Afryki, lecz i w tym przypadku doszło do zmiany daty - afrykańskie zespoły o mistrzostwo kontynentu powalczą w 2022 roku. Na podobne kroki musiała zdecydować się również FIFA. Zwykle w grudniu odbywały się Klubowe Mistrzostwa Świata. Dziś już wiemy, że te rozgrywki przeprowadzone zostaną w lutym.

Aż trudno uwierzyć, czym zajmuje się Kamil Stoch poza skokami. Mało kto wykonuje jego zawód, mało kto zna prawdęAż trudno uwierzyć, czym zajmuje się Kamil Stoch poza skokami. Mało kto wykonuje jego zawód, mało kto zna prawdęCzytaj dalej

FIFA przekłada dwa turnieje

FIFA musi zmienić nie tylko datę KMŚ w kalendarzu, ale podobny los czeka także inne rozgrywki organizowane przez światową federację. W przyszłym roku miały się odbyć mistrzostwa świata U-17 oraz U-20, jednak zostały one przesunięte na 2023 rok. Wielu piłkarzy zatem straciło szansę na to, żeby pokazać się podczas tych turniejów, które są oknem wystawowym i początkiem wielkich karier w przypadku niektórych zawodników.

FIFA na ten krok zdecydowała się z dwóch względów. Po pierwsze nie wiadomo jak będzie wyglądać sytuacja w tym czasie. Być może będzie tak, że organizacja mistrzostw będzie znacznie utrudniona lub niemożliwa. FIFA nie chce zatem ryzykować i podejmuje odpowiednie kroki z wyprzedzeniem. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż wciąż nie została rozwiązana kwestia eliminacji do turniejów. Pandemia zatrzymała te zmagania i miejsca nie zostały przydzielone.

- Stało się jasne, że ogólnoświatowa sytuacja zdrowotna nie poprawiła się na tyle, aby sprostać wyzwaniom związanym z organizacją obu tych turniejów, w szczególności dotyczących eliminacji, które są na bardzo różnym etapie. - czytamy w oficjalnym komunikacie FIFA. Jedno jednak się nie zmienia - gospodarze. Turniej U-17 zorganizuje według planów Peru, a w przypadku U-20 - Indonezja.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News