Igrzyska Olimpijskie
FABRICE COFFRINI/AFP/East News
Autor Mateusz Dziubiński - 3 Marca 2020

Koronawirus wygra z igrzyskami olimpijskimi? Niespodziewana deklaracja organizatorów

Igrzyska olimpijskie w Tokio jak wiele innych imprez zaplanowanych na najbliższe miesiące, mogą zostać zakłócone przez wciąż rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa. Organizatorzy największej sportowej imprezy świata mogą być zmuszeni do podjęcia bezprecedensowej decyzji.

Igrzyska olimpijskie mają rozpocząć się już w tym roku. Japonia sąsiaduje z Chinami i Koreą Południową, krajami najbardziej zainfekowanymi przez koronawirusa. W Kraju Kwitnącej Wiśni potwierdzono na razie 259 przypadków zarażenia. Skutecznie wyleczono 30 osób, natomiast 6 zmarło. W całym kraju wstrzymane zostały rozgrywki japońskiej ligi piłkarskiej, a szereg innych imprez jest odwoływanych.

Matka Cristiano Ronaldo trafiła do szpitala. Diagnoza jest poważnaMatka Cristiano Ronaldo trafiła do szpitala. Diagnoza jest poważnaCzytaj dalej

Igrzyska olimpijskie jakich jeszcze nie było

Niebezpieczna prawidłowość sprawia, iż kibice na całym świecie coraz częściej zadają pytania o szanse na realizację dwóch największych imprez tego roku, a więc Euro 2020 i właśnie igrzysk olimpijskich w Tokio. Zarówno europejski czempionat, jak i same igrzyska, wiążą się z wielką międzynarodową migracją kibiców, więc też potencjalną szansą na przeniesienie wirusa między krajami.

Jak się okazuje, umowa zawarta między władzami miasta Tokio a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim zostawia dla organizatorów pewnego rodzaju furtkę, na wypadek, gdyby nie udało się opanować epidemii koronawirusa na czas rozpoczęcia igrzysk.

Koronawirus w Norwegii. Organizatorzy Pucharu Świata w Oslo podjęli decyzję ws. konkursuKoronawirus w Norwegii. Organizatorzy Pucharu Świata w Oslo podjęli decyzję ws. konkursuCzytaj dalej

Organizatorzy zapewniają o planowej realizacji przygotowań

Umowa, jaką zawarł MKOl z Tokio stanowi, że Japończycy muszą zorganizować igrzyska do końca 2020 roku. Oznacza to zatem, że w teorii, impreza mogłaby zostać przesunięta, do czasu, aż organizatorzy nie będą w stanie zagwarantować zawodnikom i kibicom pełnego bezpieczeństwa.

- Kontrakt nakazuje nam rozegranie igrzysk w 2020 roku. Można to zatem interpretować jako szansę ich przełożenia - powiedziała Seiko Hashimoto, japońska minister odpowiedzialna za igrzyska.

Możliwość całkowitego odwołania olimpiady ma natomiast tylko Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jego przewodniczący Thomas Bach zapewnił w poprzednim tygodniu, że Igrzyska odbędą się zgodnie z planem, w dniach 24 lipca - 9 sierpnia.

- Robimy wszystko, by igrzyska ruszyły tak, jak było to wcześniej planowane – dodała Hashimoto.

Japońska minister podkreśliła, że rząd Japonii, władze miasta oraz komitet organizacyjny, również nadal zakładają planowe rozpoczęcie igrzysk i wszelkie wysiłki inwestowane są, by tak właśnie się stało.

Fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa statku, nie żyje 18 osób, 30 zaginionych, trwają poszukiwania. Smutne wiadomości ze świata
  2. Paweł Królikowski będzie pochowany w Warszawie. Syn podał datę jego pogrzebu
  3. Dawid Kubacki usłyszał fatalną wiadomość. Potężny cios dla polskiego skoczka
  4. Cristiano Ronaldo został nagrany w przerwie spotkania. Był pewny, że nikt go nie widzi (WIDEO)
  5. Nie żyje jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w historii Polski. Był prawdziwą legendą
  6. Produkt sprowadzany z Chin jedliśmy wszyscy. Przez koronawirusa kosmicznie podrożeje

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News