Jacek Gmoch
YouTube Polsat Sport
Autor Piotr Mika - 23 Września 2020

Jacek Gmoch - "najlepszy trener na świecie" i uwielbiany ekspert telewizyjny

Jacek Gmoch to z pewnością jedna z kluczowych postaci polskiej piłki ostatnich kilkudziesięciu lat. Na swoim koncie ma pracę w reprezentacji Polski, ale głównie znany jest z trenowania wielu greckich zespół, w tym tych największych. Młodsze pokolenie z pewnością bardziej kojarzy go z roli eksperta, który starał się w kreatywny sposób rozrysować widzom taktykę poszczególnych zespołów.

Jacek Gmoch nigdy nie zrobił oszałamiającej kariery piłkarskiej, którą w całości spędził w Legii Warszawa. Po zawieszeniu butów na kołku rozpoczął o wiele bogatszy rozdział w swoim życiu zawodowym, zostając trenerem. W latach 1971-1974 uczył się od samego Kazimierza Górskiego będąc jego asystentem w reprezentacji Polski. W 1976 roku zastąpił swojego mentora na stanowisku selekcjonera. Wraz z polską kadrą awansował na mundial w Argentynie w 1978 roku, na który Polska zajęła 5. miejsce. W tym samym roku został zwolniony.

Jako trener klubowy prowadził wiele greckich klubów, w tym Panathinaikos Ateny oraz Olympiakos Pireus. Z pierwszym z nich w sezonie 1983/1984 sięgnął po podwójną koronę, zdobywając mistrzostwo oraz Puchar Grecji. Cztery lata później po zwycięstwo w lidze greckiej sięgnął z AE Larisą, a w sezonie 1991/1992, pracując już na Cyprze, zdobył mistrzostwo tego kraju jako trener APOEL-u Nikozja.

W 2018 roku Jacek Gmoch we współpracy z Arkadiuszem Bartosiakiem i Łukaszem Klinke wydał książkę pt. "Najlepszy trener na świecie". Dla wielu popularny trener zasłynął również ze względu na swój udział w wielu programach i telewizyjnych studiach meczowych. Znane stało się przede wszystkim jego graficzne ukazanie taktycznych niuansów w omawianych przez siebie akcjach meczowych.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News