Jacek Gmoch
YouTube - Polsat Sport
Autor Piotr Bernaciak - 23 Listopada 2020

Czy Jacek Gmoch był dobrym trenerem reprezentacji?

Jacek Gmoch to z pewnością jedna z kluczowych postaci polskiej piłki ostatnich kilkudziesięciu lat. Na swoim koncie ma pracę w reprezentacji Polski, ale głównie znany jest z trenowania wielu greckich zespół, w tym tych największych. Młodsze pokolenie z pewnością bardziej kojarzy go z roli eksperta, który starał się w kreatywny sposób rozrysować widzom taktykę poszczególnych zespołów.

Jacek Gmoch nigdy nie zrobił oszałamiającej kariery piłkarskiej, którą w całości spędził w Legii Warszawa. Po zawieszeniu butów na kołku rozpoczął o wiele bogatszy rozdział w swoim życiu zawodowym, zostając trenerem. W latach 1971-1974 uczył się od samego Kazimierza Górskiego będąc jego asystentem w reprezentacji Polski.

W 1976 roku zastąpił swojego mentora na stanowisku selekcjonera. Wraz z polską kadrą awansował na mundial w Argentynie w 1978 roku, na którym Polska zajęła 5. miejsce. W tym samym roku został zwolniony.

Jako trener klubowy prowadził wiele greckich klubów, w tym Panathinaikos Ateny oraz Olympiakos Pireus. Z pierwszym z nich w sezonie 1983/1984 sięgnął po podwójną koronę, zdobywając mistrzostwo oraz Puchar Grecji. Cztery lata później po zwycięstwo w lidze greckiej sięgnął z AE Larisą, a w sezonie 1991/1992, pracując już na Cyprze, zdobył mistrzostwo tego kraju jako trener APOEL-u Nikozja.

Nie da się ukryć, że w Grecji i na Cyprze Jacek Gmoch cieszy się gigantyczną wręcz popularnością. Mało kto może mówić o tak wielkiej sławie zdobytej dzięki swoim sukcesom trenerskim. Te Gmocha były duże.

W 2018 roku Jacek Gmoch we współpracy z Arkadiuszem Bartosiakiem i Łukaszem Klinke wydał książkę pt. "Najlepszy trener na świecie". Dla wielu popularny trener zasłynął również ze względu na swój udział w wielu programach i telewizyjnych studiach meczowych. Znane stało się przede wszystkim jego graficzne ukazanie taktycznych niuansów w omawianych przez siebie akcjach meczowych.

Co ważne, w Polsce nie ma zbyt wielu trenerów znanych na całym świecie. Z pewnością nie ma ich w świecie piłki nożnej, a jedyni specjaliści na wysokim poziomie zajmują się innymi dyscyplinami. Jacek Gmoch miał jednak wielu fanów.

Czy Jacek Gmoch był dobrym trenerem reprezentacji Polski?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News