Jan Krzysztof Duda
Zestadionu.pl
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 20 Maja 2020

Wspaniały sukces młodego Polaka. Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata

Jan-Krzysztof Duda jest uczestnikiem turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge. W jednym z pojedynków trafił na faworyzowanego zawodnika z Norwegii, który uchodzi za faworyta zawodów. Dzięki agresywnej i skutecznej grze nasz reprezentant sprawił ogromną sensację.

Jan-Krzysztof Duda pokonał w swoim siódmym spotkaniu turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge Norwega Magnusa Carlsena, uznawanego za najlepszego zawodnika na świecie. Polski szachista znalazł się na ustach całego świata po sprawieniu ogromnej niespodzianki. Po spotkaniu wyrazy uznania Polakowi przekazał nawet sam pokonany mistrz.

Kim jest żona Łukasza Piszczka? Piłkarz strzeże jej jak największego skarbu (FOTO)Kim jest żona Łukasza Piszczka? Piłkarz strzeże jej jak największego skarbu (FOTO)Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Olbrzymia tragedia w rodzinie słynnego gwiazdora. Jego 8-letni synek zginął w dramatyczny sposób
  2. Ukradziono auto pilota Lotniczego Pogotowia. W środku licencja i sprzęt, bez którego nie może latać

Jan-Krzysztof Duda autorem sensacji

W zawodach Lindores Abbey Rapid Challenge bierze udział 12 czołowych arcymistrzów szachowych z całego świata. Z powodu epidemii koronawirusa zmagania odbywają się przez internet. 22-letni Polak spisał się wręcz koncertowo - grający białymi Duda od początku czuł się pewnie, dobrze wyszedł z debiutu i kontrolował sytuację na szachownicy. Partia zakończyła się po 43 posunięciach. - Obserwowanie jego gry jest zawsze interesujące, bo zawsze gra o zwycięstwo, nigdy nie na remis - powiedział Norweg tuż po zakończeniu rozgrywki.

Niestety prestiżowe zwycięstwo nie przełożyło się na poprawę sytuacji Dudy w klasyfikacji turnieju. Pierwszego dnia zmagań przegrał bowiem dwa pojedynki z czterech, remisując pozostałe dwa. Drugi dzień rywalizacji rozpoczął od pokonania Daniła Dubova, jednak potem przegrał z Alirezą Firouzją. Na koniec odniósł spektakularny triumf w starciu z Carlsenem. Duda zajmuje obecnie 10 miejsce w turnieju.

Wielki polski talent zrezygnował. Adam Małysz jest bezradny: Wielki polski talent zrezygnował. Adam Małysz jest bezradny: "nie możemy go zmusić"Czytaj dalej

Nadzieja polskich szachów

Duda ma w tej chwili ranking 2753, co stanowi najwyższą wartość w historii polskich szachów. Młody zawodnik ma spore szanse, by wejść do czołowej dziesiątki szachistów na świecie. Jako ostatni Polak tej sztuki dokonał Michał Krasenkow w 2000 roku. Obecnie zestawieniu przewodzi Carlsen z rankingiem wynoszącym 2882.

22-latek z Wieliczki przebojem wdarł się do czołówki światowych szachistów. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce w prestiżowym turnieju FIDE Grand Prix w Hamburgu. Z kolei rok wcześniej w turnieju World Blitz Chess Championship Duda został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W słowa Andrzeja Dudy aż trudno uwierzyć. Mówił o polskiej turystyce
  2. Przeraźliwa wizja Jackowskiego. Już się zaczęło. Jasnowidz powiedział co stanie się w Warszawie
  3. Adam Małysz opowiedział o swojej tajemniczej pasji. Zaraził nią Kamila Stocha
  4. Bayern Monachium poinformował o kontuzji swojego zawodnika. Lekarze są pewni, nie zagra do końca sezonu
  5. Jan Tomaszewski bezwzględny wobec przedłużenia kontraktu z Brzęczkiem. "Doprowadził do kompromitacji Polski"
  6. Już 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawach

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News