Jerzy Dudek
YouTube UEFA
Autor - 17 Listopada 2020

Czy Jerzy Dudek może być uznawany za legendę reprezentacji Polski?

Jerzy Dudek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepszych bramkarzy w historii polskiego sportu. Utytułowany zawodnik, który grał w największych klubach w Europie i sięgał po największe trofea. Na świecie zasłynął ze swojej niesamowitej postawy w finałowym meczu Ligi Mistrzów w Stambule w 2005 roku.

Jerzy Dudek to wychowanek Concordii Knurów, jednak w Polsce nie grał zbyt długo. W 1996 roku trafił Do Feyenoordu Rotterdam, z którym zdobył m.in. mistrzostwo Holandii. Swoją dobrą grą zasłużył sobie na powołanie do reprezentacji Polski, w której rozegrał równo 60 spotkań.

Brał udział w eliminacjach dużych imprez jak mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy. W 2002 bronił polskiej bramki na mundialu w Korei Południowej i Japonii w dwóch spotkaniach (Z Koreą Płd. oraz Portugalią).

Wtedy był już jednak zawodnikiem Liverpoolu, do którego przeniósł się w 2001 roku. To właśnie w tym angielskim zespole święcił największe triumfy, zdobywając m.in. Puchar Anglii, Puchar Ligi Angielskiej ale przede wszystkim Ligę Mistrzów. Finał AC Milan - Liverpool w 2005 roku w Stambule przeszedł do historii.

The Reds doprowadzili do remisu, mimo że przegrywali już 0:3. W karnych bohaterem został właśnie polski bramkarz, który swoim "Dudek Dance" skutecznie deprymował rywali. Dzięki jego interwencjom Liverpool sięgnął po upragniony puchar.

Czy powinien być uznawany za legendę polskiej kadry?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News