Justyna Kowalczyk
ARTUR HOJNY SE / EAST NEWS
Autor Piotr Mika - 24 Października 2020

Justyna Kowalczyk ostro o decyzji w sprawie aborcji. Bezkompromisowa wypowiedź mistrzyni olimpijskiej

Justyna Kowalczyk nie raz zabiera głos w sprawach dotyczących polskiego społeczeństwa i polityki. Trudno dziwić się jej, że zrobiła to także tym razem, gdy Trybunał Konstytucyjny podjął szokującą dla wielu Polaków decyzję w sprawie aborcji w Polsce. Była sportsmenka nie przebiera w słowach.

Justyna Kowalczyk to najwybitniejsza biegaczka narciarska w historii naszego kraju. Mistrzyni olimpijska już jakiś czas temu zakończyła karierę, jednak wciąż jest bardzo aktywna w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych. Niejednokrotnie polka zabiera głos w ważnych sprawach.

Trudno dziwić się byłej sportsmence, że postanowiła raz jeszcze włączyć się do ogólnopolskiej dyskusji. Dla wielu Polek i Polaków ostatnia decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest niezwykle oburzająca. Wielu uznanych sportowców również zabrało głos w tej sprawie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Przepiękna bramka rywali Lecha Poznań. Piłkarz Rangers huknął jak z armaty z połowy boiska, co za gol (WIDEO)
  2. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  3. Smutna informacja obiegła media. Kibic pobity przez bandytów nie żyje, jego życie od lat było wielkim cierpieniem
Marcin Różalski dotkliwie pobity w walce na gołe pięści. Musiał interweniować lekarz. Marcin Różalski dotkliwie pobity w walce na gołe pięści. Musiał interweniować lekarz. "Nie widzę na oko" (WIDEO)Czytaj dalej

Justyna Kowalczyk nie zgadza się z decyzją TK

Przypomnijmy, że w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa aborcyjna w Polsce jest niezgodna z prawem. Konsekwencją tej decyzji jest zakaz dokonywania aborcji w momencie, gdy dziecko może urodzić się z ciężkim upośledzeniem lub nieuleczalnie chore.

Prawnicy nie mają wątpliwości, że w tej chwili jest to wprowadzenie praktycznie całkowitego zakazu aborcji. Kompromis aborcyjny, który został wypracowany w latach 90. XX wieku przestał istnieć. Tysiące Polaków wyraziło swoje oburzenie w tej sprawie, w tym wiele osób związanych ze sportem.

Dla większości takie zachowanie polskiej władzy jest niedopuszczalne, jednak są sportowcy, którzy zgadzają się z decyzją Trybunału, o czym informowaliśmy już na naszym portalu. Justyna Kowalczyk należy jednak do tych, którzy stają w opozycji do tych działań.

Była polska biegaczka w ostrych słowach skomentowała czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie ze Sport.pl Justyna Kowalczyk stwierdza, że Polska zmierza w kierunku coraz bardziej konserwatywnych zachowań, co nie oznacza nic dobrego.

Robert Lewandowski szantażowany przez swojego agenta? Prawnik piłkarza przedstawia mocne dowodyRobert Lewandowski szantażowany przez swojego agenta? Prawnik piłkarza przedstawia mocne dowodyCzytaj dalej

Justyna Kowalczyk w mocnych słowach komentuje orzeczenie Trybunału

37-latka już od początku rozmowy ze Sport.pl nie przebiera w słowach. - Polska zmierza do ortodoksji. Polki powoli przystosowuje się do jedynej słusznej roli inkubatorów. Nie wiem, jak można skazać kobietę na urodzenie martwego płodu? - pyta retorycznie Justyna Kowalczyk.

- Jak można skazać kobietę na urodzenie dziecka, które umrze niedługo po narodzinach? Jak można skazywać rodzinę na utrzymywanie przy życiu istoty, dla której medycyna nie daje żadnej nadziei prócz wegetacji? - kontynuuje rozgoryczona mistrzyni olimpijska - Przecież nasze państwo zostawia rodziców w takiej sytuacji praktycznie samym sobie. Skąd mają wziąć czas i pieniądze na lekarstwa, na całodobową opiekę? Skąd mają wziąć na to wszystko siłę? Nikt nie chce nakazu aborcji w takich sytuacjach, my kobiety walczymy tylko o prawo wyboru - podkreśla była zawodniczka.

Justyna Kowalczyk uważa również, że w tej sytuacji nasz kraj po prostu cofa się w czasie. - To kwestia sumienia. W kraju, w którym 90 procent mieszkańców deklaruje, że są katolikami, nie musimy chyba takich zakazów stosować? Dzisiejsza medycyna pozwala w bardzo wczesnych etapach ciąży przebadać płód. Dlaczego nie korzystać z wiedzy, z której korzysta cały cywilizowany świat? Straszne to, że się cofamy w czasie. Że ktoś uzurpował sobie prawo do podejmowania za nas najważniejszych decyzji, nie dając w zamian żadnego wsparcia - mówi.

Sugeruje ona również, że nie przypadkowo decyzja zapadła teraz, gdy kraj nie radzi sobie z pandemią koronawirusa. - Absolutnie nie dziwię się protestom i brakowi zgody. Absolutnie też nie dziwię się, że teraz, gdy kraj nie potrafi sobie poradzić z pandemią, w taki okrutny sposób próbuje się odciągnąć uwagę opinii publicznej od wielomiesięcznych zaniedbań - podkreśla na koniec Justyna Kowalczyk.

Źródło: Sport.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja CBA nie wystarczyła, uzbrojeni agenci w domu Giertychów. Nieoczekiwany zwrot akcji
  2. Kuriozalna sytuacja, niezwykle drogie etui do iPhone'a jest wadliwe. Apple: "I dobrze"
  3. Wielki komplement trenera Benfiki w kierunku piłkarzy Lecha. "Mocniejsi od tych z Ligi Mistrzów"
  4. To już koniec legendarnego polskiego klubu? Po 99. latach zawieszono wszelkie zajęcia sportowe, upadek jest bardzo bliski
  5. Przepiękna bramka rywali Lecha Poznań. Piłkarz Rangers huknął jak z armaty z połowy boiska, co za gol (WIDEO)
  6. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  7. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność

Test maseczek ochronnych - który rodzaj jest najskuteczniejszy?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News