Kamil Stoch Małysz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Łukasz Kowalski - 1 Stycznia 2021

Kamil Stoch osiągnął dziś coś wielkiego. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, dogonił samego Adama Małysza

Kamil Stoch bez wątpienia jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich w historii. Dobitnie pokazują to statystyki z jego kariery. W Nowy Rok skoczek z Zębu dogonił w kolejnej statystyce Adama Małysza. 33-letni zawodnik zrównał się z "Orłem z Wisły" liczbą startów w konkursach Pucharu Świata.

  • Kamil Stoch w bardzo dobrym stylu wszedł w nowy rok
  • Polak w piątek wyrównał osiągnięcie Adama Małysza
  • Stoch zaliczył swój 349. start w Pucharze Świata

Kamil Stoch od lat jest jednym z najlepszych skoczków na świecie. Polak do elity tego sportu należy już od dekady. W piątek pokazał, że mimo tego, że jest jednym z najstarszych skoczków w stawce tego sezonu, to wciąż m liczy się w walce o najważniejsze trofea.

Nowy Rok był niezwykle udany dla reprezentantów Polski. Konkurs w Garmisch-Partenkirchen w fantastycznym stylu wygrał Dawid Kubacki, który w drugiej serii lotem na 144 metry ustanowił rekord skoczni. Trzeci był Piotr Żyła, a czwarty Stoch. Pierwszą "10" zamknął Andrzej Stękała.

Kamil Stoch zrównał się z Adamem Małyszem

Piątkowy konkurs był dla Stocha szczególny także z innego powodu. Trzykrotny mistrz olimpijski swoim występem w Ga-Pa zrównał się z Adamem Małyszem pod względem liczby startów w konkursach Pucharu Świata.

Obaj mają teraz na koncie 349 startów na najwyższym poziomie. Więcej od nich ma tylko sześciu skoczków: 569 Noriaki Kasai, 444 Simon Ammann, 411 Janne Ahonen, 361 Jakub Janda, 356 Wolfgang Loitzl i 350 Roar Ljoekelsoey. Wydaje się mało prawdopodobne, aby Stoch dogonił w tym zestawieniu 48-letniego Japończyka.

Druzgocąca wiadomość dla kibiców. Dwaj uwielbiani skoczkowie nie wystąpią już w Turnieju Czterech Skoczni, zostali wycofaniDruzgocąca wiadomość dla kibiców. Dwaj uwielbiani skoczkowie nie wystąpią już w Turnieju Czterech Skoczni, zostali wycofaniCzytaj dalej

Zarówno Stochowi, jak i Małyszowi zajęło ok. 16 lat zebranie tak imponującej liczby występów w Pucharze Świata. Jednak patrząc na ich starty w tym cyklu, to jest jeszcze kilka statystyk, w których to "Orzeł z Wisły" góruje nad skoczkiem z Zębu.

Małysz ma na swoim koncie 39 wygranych konkursów Pucharu Świata. Więcej mają tylko Gregor Schlierenzauer (53) i Matti Nykänen (43). Stoch w tym zestawieniu zajmuje czwarte miejsce ex aequo z Ahonenem - obaj mają 36 pucharowych zwycięstw.

Niesamowite statystyki Stocha i Małysza w Pucharze Świata

Do tego Małysz aż 92 razy stawał na podium Pucharu Świata. Liderem tego zestawienia est Ahonen, który ma na koncie 108 pucharowych podiów. Stoch z 73. miejscami na podium zajmuje 6. miejsce w historii. Oczywiście trzeba także zaznaczyć, że Małysz na swoim koncie ma cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w Pucharze Świata. Stoch takich triumfów ma na koncie dwa.

Trzykrotny mistrz olimpijski wygrywa za to w innym zestawieniu. Stoch zaliczył przynajmniej jeden wygrany konkurs przez 10 kolejnych lat. Najdłuższa seria Małysza wyniosła przynajmniej jeden wygrany konkurs przez kolejnych 7 lat.

Małysz jest także wyżej w pozostałych statystykach Pucharu Świata. "Orzeł z Wisły" był 126 razy w Top 5, przy 106 Stocha. Top 10 - Małysz 198, Stoch 174, Top 30 - Małysz 307, Stoch 296.

Stoch będzie miał okazję na dogonienie Małysza już niedzielę. Skoczkowie zaraz po konkursie w Garmisch-Partenkirchen udali się do Innsbrucka, gdzie będą walczyć w kolejnym konkursie tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News