Kamil Stoch Puchar Świata
facebook.com/@KamilStochOfficial
Autor Łukasz Kowalski - 3 Stycznia 2021

Prawie nikt nie zauważył, co osiągnął dziś Kamil Stoch. Wygrał i przebił legendę, zapisał się w historii

Kamil Stoch w niedzielę triumfował na skoczni w Innsbrucku. Dzięki temu zwycięstwu nie tylko objął prowadzenie w Turnieju Czterech Skoczni, ale także zaliczył kolejny awans w historycznych statystykach. Trzykrotny mistrz olimpijski zaliczył zwycięstwo w kolejnym roku kalendarzowym, a do tego wyprzedził Janne Ahonen pod względem liczby pucharowych zwycięstw. Bezpośrednio przed Stochem w tym zestawieniu jest Adam Małysz.

  • Kamil Stoch w wielkim stylu wygrał niedzielny konkurs w Innsbrucku
  • Polak objął prowadzenie w Turnieju Czterech Skoczni
  • Stoch pod względem liczby zwycięstw w Pucharze Świata wyprzedził Janne Ahonena
  • Trzykrotny mistrz olimpijski do trzeciego w historii Adama Małysza traci tylko dwa pucharowe zwycięstwa

Kamil Stoch w wielkim stylu wygrał niedzielny konkurs w Innsbrucku. Polak na skoczni w Bergisel skakał najdalej i najpiękniej. W pierwszej serii skoczył 127,5 metra, a w drugiej odpalił petardę i poleciał aż 130 i zapewnił sobie pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

Dzięki zwycięstwu Stoch objął prowadzenie w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni. Po trzech konkursach ma ponad 15 punktów przewagi nad drugim Dawidem Kubackim. Szansę na zwycięstwo ma jeszcze Norweg Halvor Egner Granerud, który do lidera traci 20,6 punktu.

Kamil Stoch wyprzedził legendarnego skoczka

Polski skoczek w niedzielę poprawił swoje historyczne statystki. W niedzielę zaliczył już swój 350. start w Pucharze Świata. Jedno mniej w historii zaliczył Adam Małysz. Więcej od trzykrotnego mistrza olimpijskiego ma tylko pięciu skoczków: 569 Noriaki Kasai, 444 Simon Ammann, 411 Janne Ahonen, 361 Jakub Janda, 356 Wolfgang Loitzl. Polak w niedzielę zrównał się z Roarem Ljoekelsoey'em.

Do tego w niedzielę Stoch podtrzymał swoją fenomenalną serię. Polak wygrał konkurs w jedenastym kolejnym roku kalendarzowym. Najdłuższa seria Małysza wyniosła przynajmniej jeden wygrany konkurs przez kolejnych 7 lat.

Skandaliczne słowa Graneruda o polskich skoczkach. Nie nauczył się przegrywać, kibicom opadły szczękiSkandaliczne słowa Graneruda o polskich skoczkach. Nie nauczył się przegrywać, kibicom opadły szczękiCzytaj dalej

W niedzielę Stoch zaliczył także swoje 37. w historii zwycięstwo w Pucharze Świata. Wyprzedził pod tym względem legendarnego Janne Ahonena. Z Finem Polak zrównał się w marcu ubiegłego roku podczas konkursu w Lillehammer.

Przed Stochem w historycznym zestawieniu już tylko trzech skoczków. Najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata ma Gregor Schlierenzauer (53), Matti Nykänen (43), a najniższy stopień podium w tym zestawieniu zajmuje Małysz z 39. wiktoriami.

Fantastyczny wyczyn Kamila Stocha

Kolejną szansę na zwycięstwo Stoch będzie miał już w środę. Skoczkowie w austriackim Bischofshofen będą walczyli o końcowe zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Na wtorek zaplanowano kwalifikacje.

Stoch na swoim koncie ma już dwa takie triumfy. Najpierw wygrał w sezonie 2016/2017, a rok później został drugim w historii zawodnikiem, który wygrał cały cykl, zwyciężając w każdym z czterech konkursów.

Wielkie szanse na triumf ma także Dawid Kubacki. Polak ma szansę obronić trofeum wywalczone przed rokiem. 30-letni zawodnik w wielkim stylu wygrał konkurs w Garmisch-Partenkirchen, bijąc przy okazji rekord skoczni.

Bardzo dobrze w tegorocznym Turnieju Czterech Skoczni spisują się także pozostali polscy skoczkowie. Na ósmym miejscu jest Piotr Żyła, a czołową dziesiątkę zamyka Andrzej Stękała.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News