Kamil Stoch Puchar Świata
screen - youtube.com/Skijumping.pl
Autor Łukasz Kowalski - 14 Stycznia 2021

Kamil Stoch przeżył dramatyczny wypadek. Prawda wyszła na jaw po latach, "Mogło się skończyć tragedią"

Kamil Stoch jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich w historii. Przez ostatnie 10 lat Polak wygrał niemal wszystko, co było do wygrania. Okazuje się, że wielkich sukcesów skoczka z Zębu mogło wcale nie być. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner opowiedział o dramatycznym wypadku sprzed lat, który dla Stocha mógł się zakończyć tragicznie.

  • Kamil Stoch od lat jest jednym z najlepszych skoczków na świece
  • Polak na swoim koncie ma złote medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i dwie Kryształowe Kule
  • Apoloniusz Tajner opowiedział o dramatycznym wypadu skoczka sprzed lat
  • Prezes Polskiego Związku Narciarskiego wyznał, że było o włos od tragedii

Kamil Stoch od lat jest jednym z najlepszych skoczków na świecie. Swoją wielką formę prezentuje niezmiennie od dekady. W każdym z dziesięciu ostatnich lat kalendarzowych zaliczył chociaż jedno zwycięstwo w Pucharze Świata.

Po raz pierwszy wygrał niemal równo 10 lat temu. 23 stycznia 2011 roku Stoch wygrał zawody w Zakopanem. Obecnie ma na koncie 39 triumfów w Pucharze Świata. Ostatnie zwycięstwo odniósł w ubiegłym tygodniu w Titisee-Neustadt. Tym samym zrównał się pod względem pucharowych zwycięstw z Adamem Małyszem.

Kamil Stoch miał koszmarnie wyglądający wypadek w młodości

Przez ostatnie 10 lat Stoch był jednym z najlepszych skoczków na świecie. Potwierdził to trzykrotnie zdobywając złoty medal igrzysk olimpijskich, oraz tytuł mistrza świata. W swojej kolekcji ma także dwie Kryształowe Kule i trzy wygrane w Turnieju Czterech Skoczni, w tym triumf z tego roku.

Okazuje się, że wspaniała kariera Stocha mogła się skończyć, zanim na dobre się zaczęła. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner wyznał, że skoczek jeszcze jako junior zaliczył zjazd bez nart na skoczni w Ramsau. Stoch miał wtedy 14 lat.

Niepokojące informacje z Zakopanego. Chodzi o konkurs, mogą być problemyNiepokojące informacje z Zakopanego. Chodzi o konkurs, mogą być problemyCzytaj dalej

- W tamtych czasach gimnastyka tego typu nie była niczym nadzwyczajnym. Wymagała jednak pewnej koncentracji. Kamil, żeby dobrze zamontować deskę, przeszedł w butach skokowych na drugą stronę, ale źle postawił stopę. Poślizgnął się i w ułamku sekundy zaczął zsuwać głową w dół - opwiedział Tajner przed kamerami TVP Sport.

Na szczęście Stochowi udało się odwrócić na progu i ostatecznie spadł z progu nogami do dołu. Prezes PZN, który wtedy był trenerem polskich skoczków, wspomina, że od razu ruszył na miejsce, a cała sytuacja mogła zakończyć się tragicznie.

- Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nie zdążył się obrócić. O ile pamiętam, skończyło się obitymi piętami, ale niczym poważniejszym. A mogło nawet tragedią - wyznał Tajner.

Apoloniusz Tajner wspomina, że wypadek Stocha sprzed lat mógł mieć tragiczne zakończenie

Tę wersję wydarzeń niedawno potwierdził sam skoczek w rozmowie z Piotrem Majchrzakiem ze Spor.pl. Jak wspominał, jeszcze tego samego dnia znów zjawił się na skoczni i oddał skok, a cała sytuacja nie wydała mu się aż tak poważna.

- To było już dosyć dawno, ale pamiętam, że trochę odpocząłem i jeszcze w ten sam dzień oddałem skok. Tak coś mi się kojarzy. Z mojego punktu widzenia nie było to bardzo ekstremalne, ale nie wiem jak z perspektywy trenerów, którzy stali na wieży i patrzyli na to z boku - wyznał polski skoczek.

Podobny skok bez nart przed laty na skoczni w Zakopanem zaliczył Austriak Wolfgang Loitzl. Austriak 18 stycznia 2004 roku potknął się zaraz po odbiciu z belki. Na szczęście udało mu się uniknąć poważnego upadku.

W najbliższy weekend skoczkowie będą rywalizować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w ramach Pucharu Świata. Na piątek zaplanowano kwalifikacje, na sobotę konkurs drużynowy, a na niedzielę indywidualny. Biało-Czerwoni wystąpią w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Klemens Murańka Jakub Wolny oraz Paweł Wąsek.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu.pl:

Jak pożegnać się z pupilem? O najstarszym cmentarzu dla zwierząt w Polsce

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News