Kamil Stoch klub
Instagram/@kamilstochofficial
Autor Łukasz Kowalski - 26 Grudnia 2020

Aż trudno uwierzyć, czym zajmuje się Kamil Stoch poza skokami. Mało kto wykonuje jego zawód, mało kto zna prawdę

Kamil Stoch od lat jest jednym z najlepszych skoczków na świecie. Polski zawodnik z sukcesami rywalizuje na arenie międzynarodowej i sięga po kolejne trofea. Okazuje się, że skoczek odnosi sukcesy nie tylko jako zawodnik. Od kilku lat prowadzi z pomocą żony klub sportowy, a do tego zaliczył już nawet debiut w nowej roli.

  • Kamil Stoch jest nie tylko wybitnym skoczkiem narciarskim, ale także biznesmenem
  • Polak założył klub Eve-nement Zakopane, który prowadzi razem z żoną
  • W tym roku miał okazję zadebiutować w roli trenera swojego klubu

Kamil Stoch w listopadzie rozpoczął swój osiemnasty sezon Pucharu Świata. Wybitny polski skoczek ma już 33 lata i coraz głośniej mówi się o jego zakończeniu kariery. Sam zawodnik wszystkie te pogłoski stanowczo ucina, ale jasne jest, że koniec jego przygody ze skokami narciarskimi jest coraz bliżej.

Zawodnik powoli zaczyna planować swoją przyszłość po zakończeniu kariery. Stoch zadbał, żeby po zakończeniu przygody ze skakaniem nie cierpieć na brak zajęć. Już od kilku lat razem ze swoją żoną, Ewą Bilan-Stoch, prowadzi klub Eve-nement Zakopane. To o tyle wyjątkowe, że klubów w Polsce zrzeszających skoczków narciarskich jest niewiele.

Kamil Stoch prowadzi klub sportowy

Zespół ma głównie na celu szkolić młodych zawodników i przygotowywać ich do seniorskiej kariery, choć jego barwy reprezentują również założyciel, czyli Kamil Stoch, a także reprezentanci Polski Stefan Hula oraz Dawid Kubacki.

W klubie trenują zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, którzy rozwijają swoje umiejętności pod czujnymi okiem trenerów Andrzeja Zaryckiego i Krzysztofa Miętusa. Trzykrotny mistrz olimpijski wspiera młodych skoczków w ich drodze na szczyt, a w tym roku miał nawet okazję samemu wcielić się w rolę trenera. O swoim doświadczeniu z pracy z dziećmi opowiedział w wywiadzie dla Interii.

Druzgocące wiadomości tuż przed Turniejem Czterech Skoczków. Polski skoczek zakażony, nie wystąpi w konkursieDruzgocące wiadomości tuż przed Turniejem Czterech Skoczków. Polski skoczek zakażony, nie wystąpi w konkursieCzytaj dalej

- Wszystko tak naprawdę rozstrzygało się już na miejscu, a dokładniej mówiąc w dniu treningu. To wtedy okazało się, że muszę wspomóc naszych dwóch trenerów, czyli Krzyśka Miętusa i Andrzeja Zaryckiego. Otóż pojechaliśmy tam dosyć liczną grupą, bo zabraliśmy 25 naszych podopiecznych. Dlatego musieliśmy rozdzielić się na cztery obiekty, czyli skocznię K-15, K-30, K-60 i K-90 - opowiadał Stoch.

- O ile "piętnastkę" i "trzydziestkę" można było obsłużyć z jednej wieży trenerskiej, o tyle na każdą inną musiał być przydzielony osobny trener. Na szczęście trenerzy Krzysiek i Andrzej mieli do mnie na tyle zaufania oraz uwierzyli w moje trenerskie predyspozycje, że pozwolili mi zająć stanowisko na jednej ze skoczni - wyjawił skoczek.

- [...] dla mnie to naprawdę było niesamowite doświadczenie. A także już pewna lekcja, bo nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym wspomóc podopiecznych naszego klubu, jak i sam być trenerem w tym klubie, dokładając cegiełkę w procesie rozwoju polskich skoków narciarskich (uśmiech). Niewątpliwie traktuję to jako coś przyszłościowego, ale również coś bardzo wartościowego tu i teraz - opowiadał polski skoczek.

Stoch zdradził gdzie widziałby swoją przyszłość po zakończeniu kariery

Skoczek latem i jesienią był bardzo mocno zapracowany. Stoch musiał połączyć treningi reprezentacji Polski ze zgrupowaniami z młodymi podopiecznymi z Eve-nementu Zakopane. Na szczęście udaje mu się połączyć karierę skoczka z prowadzeniem klubu.

Okazuje się, że początki klubu nie należały do łatwych. Prezesem Eve-nementu Zakopane jest żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch. Po jak założyła z mężem klub, otrzymała wiele nieprzychylnych komentarzy pod swoim adresem.

- Gdy usłyszałam, że baba powinna siedzieć w domu, pojawiła się sportowa złość, bo przecież z natury jestem sportowcem i wojownikiem, uprawiałam przez kilkanaście lat sporty walki. Pomyślałam, że mam coś do udowodnienia - wyznała w lutym w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News