Karol Bielecki
AFP/EAST NEWS
Autor Aleksy Kiełbasa - 11 Czerwca 2020

Karol Bielecki 10 lat temu stracił oko, ale zyskał nasze serca

Zapewne wielu Polaków nadal pamięta ten dzień. Dokładnie 10 lat temu Karol Bielecki w meczu towarzyskim z Chorwacją stracił oko. Wydawało się, że dla naszego szczypiornisty to będzie koniec kariery, że czeka go niełatwe życie. Tak się na szczęście nie stało. Nasz bombardier pokazał niesamowity chart ducha i nadal był kluczową postacią w kadrze.

11 czerwca 2010 roku. Polska gra mecz towarzyski w Hali Legionów nie byle z kim, bo z Chorwacją. My byliśmy wówczas brązowymi mistrzami świata, Chorwaci na tym samym turnieju, który był notabene rozgrywany był u nich zajęli drugie miejsce. 8 minuta spotkania. Dochodzi do starcia Karola Bieleckiego z Josipem Valcziciem. Reprezentant Chorwacji przez przypadek wybija naszemu zawodnikowi oko. Zdarzeniu towarzyszą krzyk, zakrwawiony parkiet, a Bielecki schodzi z placu gry nakryty ręcznikiem. Te obrazki wyglądały dramatycznie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Sławomir Peszko bliski sensacyjnego transferu. Nie tak dawno grał w reprezentacji, dzisiaj chce do okręgówki
  2. Pilnie zamykają muzeum w Polsce. Przypadek zakażenia
Niestety, potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Nie żyje Jerzy Zarychta, przez lata był idolem wielu PolakówNiestety, potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Nie żyje Jerzy Zarychta, przez lata był idolem wielu PolakówCzytaj dalej

Początkowo nie zdawano sobie sprawy z powagi sytuacji. To był ledwie początek dramatu, a kolejne komunikaty były coraz gorsze: ze szpitala w Kielcach, ze szpitala w Lublinie, z najlepszej w Europie kliniki w Niemczech. Jedna operacja, druga, modlitwy kibiców i kolegów w klasztorze na kieleckiej Karczówce.

- Na początku myśleliśmy, że to zwykła kontuzja, jakiś uraz, po którego leczeniu, rehabilitacji czy nawet operacji Karol wróci do normalności - opowiada Mariusz Jurasik, który akurat tym meczu nie grał.

- Do dzisiaj mam to przed oczami. Patrząc na Karola od razu było widać, że jest źle - wspomina Sławomir Szmal, nasz legendarny bramkarz. - Rozmawiałem z nim w drodze do szpitala w Lublinie. Mówił: "Kasa, chyba nie jest dobrze..."

Karol Bielecki napisał scenariusz dla Hollywood

Niestety, okazało się, że oka nie da się uratować. Mimo to, Bielecki się nie poddawał. Zaczął rehabilitację i w dosyć krótkim czasie wrócił nawet do treningów. Dokonał czegoś niebywałego. Zaledwie trzy miesiące po tym fatalnym zdarzeniu, Karol Bielecki wrócił już na parkiet! Wziął udział w meczu ligowych swojego Rhein Neckar Loewen i zdobył w nim 11 bramek! Powrót rodem z filmu z Hollywood.

- Już po paru miesiącach Karol sam sobie żarty robił ze swojej niepełnosprawności i to było fajne, że właśnie on podchodził do tego jakby to nie było nic nadzwyczajnego. I do dziś to pokazuje: jeździ samochodem, na rowerze, biega i do niedawna grał przecież na bardzo wysokim poziomie - mówi Mariusz Jurasik.

Całe środowisko piłki ręcznej było zdumione tym, jak człowiek może być silny i jak wielki jest Karol Bielecki. Nasz zawodnik w październiku 2010 roku miał okazję zagrać w Kielcach, gdzie kibice przygotowali dla niego specjalny transparent – „Cały kraj, cała hala chyli czoła przed dumą handballa”. Te słowa mówią wszystko.

Nasz bombardier wrócił i znów mogliśby obserwować go wznoszącego się nad rywalami, a także bramkarzy, którzy drżeli na myśl na kolejnych atomowych rzutach z jego strony.

Kiedy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Adam Małysz, odebrało nam mowę. Nazwisko budzi wielkie emocjeKiedy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Adam Małysz, odebrało nam mowę. Nazwisko budzi wielkie emocjeCzytaj dalej

Najlepsze było dopiero przed Bieleckim

Gdyby Karol Bielecki poddał się w 2010 roku, to owszem miałby na swoim koncie wicemistrzostwo świata, ale straciłby wiele. Najlepsze było dopiero przed nim. Z reprezentacją zajął jeszcze 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w 2015 roku, a rok później wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Rio di Janeiro. Tam dostąpił ogromnego zaszczytu, bowiem był chorążym polskiej reprezentacji, a w turnieju szczypiornistów zdobył najwięcej bramek i został królem strzelców. Ponadto w barwach Vive Targów Kielce zdobył cztery mistrzostwa Polski, ale co najważniejsze w 2016 roku tryumfował z polskim zespołem w Lidze Mistrzów.

Bielecki karierę zakończył w wieku 36 lat, a jego wielkość najlepiej podsumowują słowa jego kolegów.

- Wielki szacunek dla niego, za to, że pokazał że człowiekowi niestraszne są nawet najgorsze kontuzje - mówi Mariusz Jurasik.

- Jest wiele osób, które by się z tego nie podniosły, a on pokazał, że nigdy nie należy się poddawać. To jest największa wartość tego wszystkiego - dodaje Grzegorz Tkaczyk, były kapitan reprezentacji Polski.

Źródło: Interia Sport

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W środę Lidl będzie rozdawał słodowy trunek za darmo. Tylko pod jednym warunkiem
  2. Nowa rządowa aplikacja. Minister chce żeby zainstalował ją każdy Polak
  3. Radosław Majdan wzruszył fanów do łez. Pokazał zdjęcie Małgorzaty Rozenek ze szpitala. Ich dziecko jest przesłodkie (FOTO)
  4. Kibic nie mógł obejrzeć meczu, więc wynajął dźwig i stanął nad trybunami. Niesamowite sceny w Ekstraklasie
  5. Mario Balotelli zakończy karierę piłkarską? Znany ekspert nie ma wątpliwości. Te słowa mogą oznaczać koniec
  6. Wideo - Tragiczny wypadek. Kompletnie pijany kierowca z impetem wjechał w samochód z rodziną. Nastolatka walczy o życie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News