Kazimierz Deyna
wikipedia - Bundesarchiv, Bild 183-N0706-0039 / Mittelstädt, Rainer / CC-BY-SA 3.0
Autor Mateusz Wysokiński - 17 Listopada 2020

Czy Kazimierz Deyna jest najlepszym polskim piłkarzem w historii?

Kazimierz Deyna był bez wątpienia jednym z najlepszych piłkarzy w historii Polski. Były zawodnik Legii Warszawa i reprezentacji Polski czarował kibiców i budował legendę polskiej piłki. Wszyscy pamiętają o jego osiągnięciach, jednak czy był najlepszy w historii?

Kazimierz Deyna był jednym z najlepszych reprezentantów Polski w historii. Piłkarz, który słynął z niesamowicie mocnego uderzenia i boiskowej inteligencji jest uważany przez wielu za najlepszego piłkarza, jaki przewinął się w barwach narodowych.

Pomocnik, który zakończył swoją przygodę z reprezentacją po nieudanym mundialu w Argentynie w 1978 roku, zapisał piękną kartę w barwach reprezentacji i Legii Warszawa. Bez wątpienia był jednym z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Przypomnijmy, że Kazimierz Deyna, który był wychowankiem ŁKS Łódź, pojawił się w Warszawie w 1966 roku i od swoich pierwszych dni w stolicy był prawdziwą gwiazdą. Zawodnik rozegrał w barwach Wojskowych 304 spotkania i zdobył aż 94 bramki. Jego gra pomogła Legii wygrać dwa mistrzostwa, puchar Polski, a drużyna z Warszawy raz doszła nawet do półfinału rozgrywek o Puchar Europy.

Karta reprezentacyjna Deyny też jest piękna. Piłkarz rozegrał dla Polski 97 spotkań i wpisał się na listę strzelców 41 razy. Dzięki jego grze Polacy zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 i zdobyli mistrzostwo olimpijskie. Zawodnik był też jednym z niewielu reprezentantów kraju w czasach PRL, którzy dostali pozwolenie na wyjazd za granicę.

Deyna więc reprezentował także Manchester City i San Diego Soccers. Swoją karierę zakończył właśnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie występował także w drużynach oldbojów do ostatnich dni swojego życia.

W barwach reprezentacji Polski zaliczał fantastyczne występy, jednak mimo wszystko nie wszyscy kibice darzyli go wielkim szacunkiem. Wielu nienawidziło go wyłącznie dlatego, że reprezentował barwy warszawskiej Legii, która wówczas w naszym kraju była nienawidzona jeszcze bardziej niż obecnie. Mimo wszystko nie da się zaprzeczyć, że Deyna napisał historię polskiego futbolu.

Czy uważacie, że Kazimierz Deyna jest najlepszym polskim piłkarzem w historii?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News