Kazimierz Deyna
wikipedia - Bundesarchiv, Bild 183-N0706-0039 / Mittelstädt, Rainer / CC-BY-SA 3.0
Autor Mateusz Wysokiński - 27 Października 2020

Kazimierz Deyna. Jedna z największych legend polskiej piłki

Kazimierz Deyna był bez wątpienia jednym z najlepszych piłkarzy w historii Polski. Były zawodnik Legii Warszawa i reprezentacji Polski czarował kibiców i budował legendę polskiej piłki. Wszyscy pamiętają o jego osiągnięciach.

Kazimierz Deyna był jednym z najlepszych reprezentantów Polski w historii. Piłkarz, który słynął z niesamowicie mocnego uderzenia i boiskowej inteligencji jest uważany przez wielu za najlepszego piłkarza, jaki przewinął się w barwach narodowych.

Pomocnik, który zakończył swoją przygodę z reprezentacją po nieudanym mundialu w Argentynie w 1978 roku, zapisał piękną kartę w barwach reprezentacji i Legii Warszawa. Bez wątpienia był jednym z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Przypomnijmy, że Kazimierz Deyna, który był wychowankiem ŁKS Łódź, pojawił się w Warszawie w 1966 roku i od swoich pierwszych dni w stolicy był prawdziwą gwiazdą. Zawodnik rozegrał w barwach Wojskowych 304 spotkania i zdobył aż 94 bramki. Jego gra pomogła Legii wygrać dwa mistrzostwa, puchar Polski, a drużyna z Warszawy raz doszła nawet do półfinału rozgrywek o Puchar Europy.

Karta reprezentacyjna Deyny też jest piękna. Piłkarz rozegrał dla Polski 97 spotkań i wpisał się na listę strzelców 41 razy. Dzięki jego grze Polacy zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 i zdobyli mistrzostwo olimpijskie. Zawodnik był też jednym z niewielu reprezentantów kraju w czasach PRL, którzy dostali pozwolenie na wyjazd za granicę.

Deyna więc reprezentował także Manchester City i San Diego Soccers. Swoją karierę zakończył właśnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie występował także w drużynach oldbojów do ostatnich dni swojego życia.

W barwach reprezentacji Polski zaliczał fantastyczne występy, jednak mimo wszystko nie wszyscy kibice darzyli go wielkim szacunkiem. Wielu nienawidziło go wyłącznie dlatego, że reprezentował barwy warszawskiej Legii, która wówczas w naszym kraju była nienawidzona jeszcze bardziej niż obecnie. Mimo wszystko nie da się zaprzeczyć, że Deyna napisał historię polskiego futbolu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News