Protest
Jan Bielecki/East News
Autor Aleksy Kiełbasa - 19 Sierpnia 2020

Kibice przez Łukaszenkę bojkotują spotkania swojego zespołu. Żądają wypuszczenia więźniów politycznych

Kibice Dynama Mińsk ogłosili bojkot meczów swojego zespołu, wyrażając tym sprzeciw wobec sytuacji w kraju. Jest to również reakcją na to, że związek hokejowy w kraju oraz działacze klubu wyrazili poparcie dla Aleksandra Łukaszenki. Ponadto fani drużyny chcą zaprzestania przemocy oraz wypuszczenia więźniów politycznych.

Fanklub hokejowej sekcji Dynama Mińsk udostępnił w internecie swoje oświadczenie skierowane do władz klubu i tamtejszej federacji hokejowej, w którym oświadcza, że nie będzie brał udział w spotkaniach zespołu Dynama, jeśli nie zostaną spełnione jego trzy żądania. Władze zespołu na razie nie odpowiedziały na protest fanów, a jedynie opublikowały komunikat dotyczący skatowanego przez służby porządkowe 16-letniego kibica stołecznej drużyny, który szedł na ryby...

Na stronie zespołu pojawił się najpierw apel

Jeszcze przed wyborami na oficjalnej stronie zespołu Dynama Mińsk pojawił się apel pułkownika milicji Ihara Obieriemki, prezesa zarządu całego towarzystwa sportowego Dynamo, którego częścią jest również klub hokejowy.

„ Musimy dokonać mądrego i wyważonego wyboru osoby, która w każdej sytuacji broni interesu państwa oraz narodu, czyli wyboru utrzymania stabilności i niepodległości naszej Ojczyzny. Jestem pewien, że możemy dalej rozwijać nasz kraj tylko z Prezydentem Łukaszenką „ - napisał Obieriemko.

Z pewnością taki komunikatem Obieriemko nie zyskał zbyt wielu zwolenników. Być może jeszcze bardziej rozsierdziło to kibiców Dynama, którzy wystosowali oficjalnie oświadczenie, w którym przedstawili swoje żądania.

Kibice Dynama mają trzy postulaty

Po pierwsze, kibice Dynama Mińsk domagają się publicznego potępienia przez działaczy przemocy wobec obywateli na ulicach oraz w aresztach, związanej z trwającymi na Białorusi protestami przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence i sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

Po drugie, fani żądają wypuszczenia z aresztów wszystkich zatrzymanych w ostatnim czasie, opisanych przez kibiców jako "więźniów politycznych".

I po trzecie, władze Dynama mają ogłosić, że zakończone w ubiegłą niedzielę wybory prezydenckie były nielegalne i wezwać do nowej elekcji z transparentnym i uczciwym liczeniem głosów.

Klub nie ustosunkował się do bojkotu

Klub jeszcze oficjalnie nie odpowiedział na bojkot ze strony kibiców. Na oficjalnej stronie Dynama jak na razie ukazała się jedynie informacja o znajdującym się w śpiączce 16-letnim kibicu klubu Cimurze Mickiewiczu skatowanym przez służby porządkowe. Nastolatek prawdopodobnie nie brał udziału w protestach i przypadkowo został zgarnięty przez milicję z przystanku autobusowego, gdy wybierał się z kolegą na ryby.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni informacją o naszym kibicu, 16-letnim Cimurze Mickiewiczu. Klub planuje go odwiedzić i udzielić mu wszelkiego wsparcia w rehabilitacji i powrocie na trybuny podczas meczów. Wszyscy jesteśmy inni, mamy różne poglądy, ale jednoczy nas nasz ukochany sport i lojalność wobec 'Dynama Mińsk” - można przeczytać na stronie internetowe stołecznego zespołu.

Ze względu na sytuacją na Białorusi, czwartkowe i sobotnie spotkania tamtejszej ligi hokejowej musiały zostać przesunięte. Nowy termin ich rozegrania to 24 i 26 sierpnia.

Źródło: Onet Sport

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News