Newcastle United
geograph.org.uk/Richard Humphrey /creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Autor Aleksy Kiełbasa - 31 Lipca 2020

Saudyjczycy nie przejmą Newcastle United. Rezygnacja z kupna klubu może mieć związek z okrutnym zabójstwem

Miała być kraina płynąca mlekiem i milionami, a zostaną stare śmieci. Newcastle United było już niemal w rękach Arabskich inwestorów, ale ci w ostateczności nie zdecydowali się na przejęcie klubu. Dlaczego Saudyjczycy zrezygnowali z kupna brytyjskiego klubu?

Już od dłuższego czasu trwała saga spekulacji wokół przejęcia Newcastle United przez saudyjskich inwestorów. Niechętni wobec takiej transakcji byli jednak kibice i opinia publiczna w Anglii. Dlaczego? Dotyczy to sprawy z 2018 roku i zabójstwa w konsulacie w Stambule. Doszło tam do straszliwego morderstwa saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi, który znany był z tego, że krytykował działania władz. Po jego śmierci ciało zostało poćwiartowane, a za zabójstwem miał stać następca tronu Muhammad Ibn Salam. Człowiek, który pośrednio miał zostać właścicielem Newcastle.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. 19 osób nie żyje, 270 zostało rannych. Tragiczne informacje z południowej Polski
  2. Porażające informacje. Jedenastu zawodników klubu z polskiej ligi ma koronawirusa, informacje się potwierdziły
  3. Nie żyje minister zarażony koronawirusem. Nikt o nim wcześniej nie mówił. Europa nie dowierza

Oficjalne stanowisko Saudyjczyków

To właśnie sprawa z morderstwem mogła przesądzić o tym, że inwestorzy z Arabii Saudyjskiej nie zainwestowali w Newcastle United. Szejkowe mieli wykupić Sroki z rąk Mike'a Ashley'a za 375 milionów funtów. Warunki przejęcia zostały nawet ustalone już w maju, w czasie pandemii i jeszcze przed wznowieniem rozgrywek Premier League. Okazało się jednak, że Brytyjczycy mocno nieprzychylnie patrzyli na przejęcie klubu przez Saudyjczyków. Ci wydali oficjalne oświadczenie o rezygnacji z ambitnych planów.

"Mając na uwadze głęboki szacunek dla społeczności Newcastle i znaczenia, jakie ma dla niej klub piłkarski, podjęliśmy decyzję o rezygnacji z przejęcia Newcastle United Football Club. Robimy to z wielkim żalem. Byliśmy podekscytowani i całkowicie zaangażowani w inwestycję w tak wielkim mieście jak Newcastle. Wierzyliśmy, że mogliśmy przywrócić klubowi jego historyczną pozycję (...). W czasie przedłużającego się okresu umowa handlowa między Grupą Inwestycyjną a właścicielami klubu wygasła i nie mogła być podtrzymana, szczególnie w czasie, gdy nie znamy warunków, w jakich rozpocznie się nowy sezon" - napisali reprezentanci Public Investment Fund.

Widzew Łódź wycofuje się z ligi. Niestety, nie zagrają z najlepszymi, zabrakło pieniędzyWidzew Łódź wycofuje się z ligi. Niestety, nie zagrają z najlepszymi, zabrakło pieniędzyCzytaj dalej


Chcieli również kupić inne kluby

Oficjalny komunikat prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z realnymi przyczynami z odstąpienia od kupna Newcastle. Kibice Srok, politycy i większość społeczności brytyjskiej, wyrażała duży sprzeciw wobec kupna klubu przez szejków. Od wielu lat między oboma krajami utrzymują się bardzo napięte relacje, m.in. przez wojnę telewizyjną. Transmitująca mecze Premier League w krajach Bliskiego Wschodu i należąca do Katarczyków stacja beIN Sports straciła miliardy euro z powodu kradzieży sygnału telewizyjnego przez piracką stację, której nadajniki znajdują się na terenie Arabii Saudyjskiej. Katarczyków w walce o zakończenie tej sprawy poparły władze angielskich rozgrywek.

Plany kupna Newcastle, to nie pierwsze podchody Saudyjczyków w kwestii przejęcia angielskiego klubu. Szejkowie już wcześniej chcieli kupić Liverpool,a później Manchester United. Jednak zarówno wtedy jak i teraz, nie udało się sfinalizować transakcji.

Źródło: Interia Sport

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiany sportowiec zawiesza karierę. Jego 5-letni synek zachorował na raka
  2. Kierowcy muszą przygotować się na podwyżki, nie ma odwrotu. Opłaty idą w górę, jednak wybranych ominą
  3. Tajemnicze kręgi pod Toruniem. Naukowcy mówią o przełomowym odkryciu
  4. Porażające informacje. Jedenastu zawodników klubu z polskiej ligi ma koronawirusa, informacje się potwierdziły
  5. Kamil Glik oficjalnie zmienia klub. Dyrektor się wygadał, znamy nową drużynę reprezentanta Polski
  6. Widzew Łódź wycofuje się z ligi. Niestety, nie zagrają z najlepszymi, zabrakło pieniędzy
  7. Zdjęcia - Dramat na węźle Konotopa. BMW bez kierowcy i makabryczne odkrycie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News