Stadion Forest Grenn Rovers
Dale Vince/Twitter
Autor Aleksy Kiełbasa - 3 Listopada 2020

To nie żart. Powstał pierwszy na świecie wegański zespół piłki nożnej. Będą mieli drewniany stadion

Wegański klub piłki nożnej? To tak się da? Jak najbardziej! W angielskim mieście Nailsworth powstała drużyna piłkarska Forest Green Rovers, która występuje na poziomie League Two. Zespół zajmuje się nie tylko grą, ale także wspieraniem środowiska. Oba cele traktowane są jako równie ważne, a niektóre rozwiązania Forest Green, zdecydowanie można uznać za bezprecedensowe.

Naislworth to niewielkie miasto, a właściwie miasteczko położone w północno-zachodniej Anglii. Jego liczba mieszkańców wynosi niespełna 6 tysięcy.

W 2011 roku powstał tam wyjątkowy klub o nazwie Forest Green Roveres. Dlaczego wyjątkowy? Bowiem to pierwsza piłkarska drużyna na świecie, która została stworzona na zasadach weganizmu.

Co prawda drużyna funkcjonuje od 1889 roku, ale to właśnie 9 lat temu została stworzona „na nowo”, czyli jako wegański klub. W związku z tym zdecydowano się na absolutnie niekonwencjonalne rozwiązania, które mają na celu wspierać środowisko. Dla kibiców też to jest nie lada gratka.

Artur Szpilka i Przemysław Saleta atakują TVP. Artur Szpilka i Przemysław Saleta atakują TVP. "Kompletna żenada"Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jakub Błaszczykowski pławi się w luksusach. Na dom wydał miliony, można się w nim zgubić
  2. Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesienia
  3. Mecz reprezentacji Polski odwołany. Stało się, podjęto ostateczną decyzję, fani zdruzgotani

Wegański klub piłki nożnej gra na poziomie League Two

Forest Green Rovers to zespół występujący w League Two, czyli na czwartym poziomie rozgrywek piłki nożnej w Anglii. Do ich największych osiągnięć należą: trzecia runda FA Cup (Pucharu Anglii) w sezonach 2008/09 i 2009/10 oraz druga runda EFL Cup (Pucharu Ligi Angielskiej) w sezonach 2018/19 oraz 2019/20.

Klub Nailsworth opiera się na zasadach weganizmu we wszystkich możliwych aspektach. Forest Green jest zasilany w 100 % energią elektryczną i gazem neutralnym od Ecotricity. Z kolei trawa, na której grają piłkarze jest wolna od pestycydów, a jej strzyżenie odbywa się przy pomocy kosiarki elektryczną napędzoną energią słoneczną. Natomiast woda deszczowa jest zbierana i poddawana recyklingowi, aby zminimalizować jej zużycie z sieci wodociągowej.

Diego Maradona pilnie przewieziony do szpitala. Jego stan nie napawa optymizmemDiego Maradona pilnie przewieziony do szpitala. Jego stan nie napawa optymizmemCzytaj dalej

Drewniany stadion i wegańskie smakołyki dla fanów Forest Green Rovers

Jednak funkcjonowanie Forest Green Rovers nie opiera się wyłącznie na odnawianiu energii, to także przede wszystkim przestrzeganie diety.

Klub chce zapewnić swoim piłkarzom oraz kibicom zdrowsze i smaczniejsze przekąski podczas meczów. Z oficjalnej strony klubu możne się dowiedzieć, że w menu znajdują się przykładowo wegetariańskie burgery, sałatki, frytki ze słodkich ziemniaków, wegańskie pizze oraz fajitas.

Ale to nie wszystko. Prawdziwą „bombą” będzie stadion do piłki nożnej. Ten ma w całości być wykonany z drewna. Jak podaje klub na swojej oficjalnej stronie, został już złożony wniosek w dotyczący planowania budowy stadionu Eko Park. Projekt wykonała firma Zaha Hadid. Eko Park o pojemności 5000 osób zostałby zlokalizowany na terenie parku, gdzie ma zostać posadzone około pięćset drzew i 1,8 km nowych żywopłotów. Stadion uzyskał pozwolenie na budowę od Rady Okręgu Stroud w grudniu 2019.

Trzymamy kciuki, aby plany budowy stadionu Forest Green powiódł się i życzymy powodzenia wszystkim takim inicjatywom.

Źródła: Nowl Sport, fgr.co.uk

* Zdjęcie wyróżniające pochodzi w oficjalnego konta na Twitterze właściciela Forest Green Rovers, o którym stanowi powyższy artykuł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mówiła, że dziecko zraniło się w wypadku, ale nie wiedziała, że jest nagrywana. Przerażające zachowanie opiekunki
  2. Niesamowite zjawisko na komecie. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  3. Tysiące Polaków w żałobie. Nie żyje prawdziwa ikona polskiego sportu, porażająca wiadomość
  4. TVP Sport przekazało kibicom wspaniałe informacje. Już jutro pokażą mecz, na który czekają tysiące Polaków
  5. Gdy dowiedzieliśmy się, kim był dziadek Agnieszki Radwańskiej, oniemieliśmy. Chodzi o legendę polskiego sportu
  6. Pijany 18-latek bez prawa jazdy zabił w wypadku dwie osoby
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News