koronawirus napastnicy zagrożenia
biblioteka Canva
Autor Łukasz Kowalski - 5 Maja 2020

Naukowcy nie mają wątpliwości. Na jednej pozycji na boisku jest dużo łatwiej o zakażenie

Koronawirus sparaliżował rozgrywki na całym świecie. Niektóre kraje przygotowują się na wznowienie gier, a w innych państwach zakończono już sezony. Badacze z Danii przebadali, którzy zawodnicy są najbardziej narażeni na zakażenie.

Koronawirus sparaliżował rozgrywki sportowe na całym świecie. W wielu krajach dyskutuje się nad wznowieniem rozgrywek. Niektóre takie jak Argentyna, Francja czy Holandia postanowiły, że w tym sezonie zawodnicy z tych krajów nie wrócą na boiska. Władze tych państw obawiają się, że nawet jeżeli mecze odbywałyby się bez udziału publiczności, to fani gromadziliby się pod stadionami, tworząc potencjalne zagrożenie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Robert Lewandowski ujawnił dramatyczną prawdę. Anna Lewandowska walczyła o życie, nikt nawet nie wiedział
  2. Czy diesel to olej napędowy? Wielu się myli
Brat Anny Lewandowskiej wygadał się. Złamali jej nos, biła się z mężczyznami, wszystko wyszło na jawBrat Anny Lewandowskiej wygadał się. Złamali jej nos, biła się z mężczyznami, wszystko wyszło na jawCzytaj dalej

Koronawirus sparaliżował świat sportu

Władze pracują i pilnują zawodników, aby wśród nich nie było zakażeń, żeby znowu rozgrywki nie zostały zawieszone. Trzech naukowców z Uniwersytetu Aarhus: Nicolas Knudsen, Manuel Thomasen i Thomas Andersen przeprowili dokładne badania, które miały pokazać, jakie istnieją szanse na zarażenie się zawodników podczas meczu.

Naukowcy przebadali 14 spotkań duńskiej ekstraklasy i na podstawie tych wyliczeń, wskazali, jakie istnieje prawdopodobieństwo tego, żeby piłkarz podczas spotkania został zarażony koronawirusem. Według tych badań takie ryzyko jest bardzo niskie i jest mało prawdopodobne, aby piłkarz zaraził innego gracza w trakcie meczu.

Którzy piłkarze są najbardziej zagrożeni?

Naukowcy przeanalizowali sposób przemieszczania się zawodników po boisku. Badania wykazały, że zagrożenie w przypadku występu jednego chorego w pełnym wymiarze wynosi średnio minutę i 28 sekund.

Polacy zamarli. Władze przekazały klubom wieści, których wszyscy się obawiali, podejrzenie wirusa u gwiazdPolacy zamarli. Władze przekazały klubom wieści, których wszyscy się obawiali, podejrzenie wirusa u gwiazdCzytaj dalej

Jeżeli chodzi o konkretne pozycje na boisku, to badacze wskazali, że największe szanse na zakażenie podczas gry mają środkowi napastnicy. To właśnie oni najczęściej znajdują się w odległości wynoszącej mniej niż 1,5 metra od najbliższego rywala. Na drugim końcu są bramkarze, którzy według tych badań mają najmniejsze szanse na to, by zostać zarażonym w trakcie meczu. Wśród bramkarzy takie szanse są prawie zerowe.

Naukowcy mówią co robić podczas zakażenia

Dodatkowo badacze wskazali, że są mniejsze szanse, że piłkarze występujący w jednej drużynie mają mniejsze szanse na to, aby zostać zakażonymi koronawirusem przez kolegę z zespołu niż przez rywala. Jest to związane z tym, że podczas spotkania częściej dochodzi do starć z rywalem, niż zawodnikiem z tej samej drużyny.

Naukowcy w swoich badaniach zauważyli, że w przypadku stwierdzenia zakażenia na przykład u prawego obrońcy należy przebadać także lewego obrońcę i pomocnika drużyny przeciwnej. Analogicznie po drugiej stronie boiska, a także w przypadku środkowego obrońcy i napastnika drużyny przeciwnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy mogą być zagrożeni. Specjaliści ostrzegają osoby, które wyszły na spacer
  2. Chwile grozy na osiedlu. Czterolatek wypadł z okna
  3. Brat Anny Lewandowskiej wygadał się. Złamali jej nos, biła się z mężczyznami, wszystko wyszło na jaw
  4. Słynny piłkarz zawieszony przez Bundesligę. Krzysztof Piątek może mieć ogromne problemy
  5. Cała prawda o uwielbianym gwiazdorze wyszła na jaw. Fani są wściekli, teraz trafi do więzienia
  6. Rachunek za stomatologa z dodatkową opłatą. Nawet 150 zł, bez których możesz teraz zapomnieć o wizycie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News