Koronawirus
Pixabay
Autor Mateusz Dziubiński - 10 Kwietnia 2020

 Jak koronawirus wpłynie na sportowców? Mamy bardzo złe informacje

Koronawirus spustoszył świat. Choroba wywoływana przez wirusa z chińskiego Wuhan dotknęła setki tysięcy ludzi w tym niestety też sportowców. Jak się okazuje nawet po wyleczeniu zakażenia, organizm może nie wrócić do pełni sprawności, co dla wielu zawodników oznacza poważne problemy.

Koronawirus w organizmie może pozostawić nieodwracalne zmiany. Dla profesjonalnych sportowców może oznaczać to problem z powrotem do formy sprzed infekcji. Jeśli obawy specjalistów się potwierdzą, nawet po wznowieniu rozgrywek przerwanych z powodu pandemii możemy oglądać już zupełnie inną rywalizację.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Legia Warszawa już jutro rozegra mecz. Fantastyczna i jednocześnie zaskakująca wiadomość
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
Były reprezentant Polski nowym chłopakiem Edyty Górniak. Nie zgadniecie, o kogo chodziByły reprezentant Polski nowym chłopakiem Edyty Górniak. Nie zgadniecie, o kogo chodziCzytaj dalej


Koronawirus zaatakował świat sportu. Analitycy mają obawy o stan zdrowia sportowców

Od momentu wybuchu pandemii i oficjalnego zawieszenia wszystkich najważniejszych rozgrywek i imprez sportowych minęło już kilka tygodni. W tym czasie pojawiały się kolejne doniesienia o zakażonych koronawirusem przedstawicielach wielu dyscyplin sportowych. Z powodu infekcji zmarło już wielu wybitnych ludzi sportu, którzy jednak nie uprawiali już wyczynowej rywalizacji.

Pojawia się pytanie, czy organizm sportowca, po zwalczeniu choroby będzie w stanie wrócić do pełni sprawności i czy zamiany, jakie może pozostawić po sobie koronawirus nie przeszkadzą w dalszym kontynuowaniu kariery na dotychczasowym poziomie. W rozmowie z Onet.pl na te pytania odpowiedziała dr Aneta Cybula z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie żyje legenda polskiej piłki nożnej. Lekarze przekazali smutne informacje o śmierci polskiego piłkarzaNie żyje legenda polskiej piłki nożnej. Lekarze przekazali smutne informacje o śmierci polskiego piłkarzaCzytaj dalej


COVID-19 może zostawić nieodwracalne zmiany w organizmie sportowca i przekreślić karierę

- Jest jeszcze stosunkowo wcześnie, by stwierdzić coś z pełnym przekonaniem. Publikowane są kolejne prace na temat koronawirusa, które czytam z dużą uwagą. Przewija się w nich myśl, że po przebyciu choroby tkanka może włóknieć i płuca nie będą do końca sprawne. Wydaje się więc, że nawet u osób, które zupełnie wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, mogą pozostać tzw. zmiany pozapalne w płucach. Nie wiemy natomiast, jaki będzie sposób upośledzenia ich sprawności, tak ważny dla sportowców. - powiedziała pani doktor.

Istnieje zatem ryzyko, że nawet świetnie wytrenowany i silny organizm zdrowego sportowca może zostać narażony na trwałe uszkodzenie, które uniemożliwi wyczynowe uprawianie sportu na poziomie takim jak dotychczas. Zawodnicy, którzy w ostatnich tygodniach przeszli infekcję i mają już za sobą proces leczenia, na szczęście na razie nie uskarżają się na dalsze komplikacje. Wśród nich jest między innymi reprezentant Polski Bartosz Bereszyński. Doktor Cybula zwróciła również uwagę, że organizm profesjonalnych sportowców rózni się od tego przeciętnego człowieka, więc istnieje szansa, że lepiej zniesie zakażenie koronawirusem.

- Sportowcy regularnie ćwiczą, stosunkowo rzadko chorują. Mają silny organizm, z immunokompetentnym układem odporności, co w praktyce oznacza lepsze i szybsze reagowanie w obliczu zagrożenia, jakim są infekcje, w tym te wirusowe. Ciało sprawnie reaguje, choć takie szybkie uderzenie może powodować wyczerpanie. Jest jak szybki lewy sierpowy w boksie – powala przeciwnika, ale kosztem wielkiego wysiłku. Ważne jest też to, że sportowcy mają większą pojemność płuc, rzadziej palą papierosy – powiedziała.

Miejmy zatem nadzieję, że tak faktycznie będzie i po smutnym czasie, jaki nastał, wkrótce zobaczymy naszych ulubionych sportowców ponownie rywalizujących na najwyższym poziomie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Więźniowie zakopują trumny w masowych mogiłach. Onet: część planu na wypadek pandemii
  2. Andrzej Gołota ma problemy przez epidemię. Jego żona mówi o "rozpaczy i tęsknocie" (FOTO)
  3. Oficjalnie: trener Zielińskiego zabrał głos ws. transferu. Nie pozostawił żadnych wątpliwości
  4. Najpiękniejsza gwiazda sportu podała publicznie swój numer telefonu. Fani są zachwyceni
  5. Leo Messi zabrał głos w sprawie transferu. Zadziwiająca deklaracja piłkarza Barcelony
  6. Niemcy też zdecydowały się wprowadzić obostrzenia na granicach. Wjazd tylko z dobrze uzasadnionego powodu

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News