Zbigniew Boniek Ekstraklasa
Jan BIELECKI/East News
Autor Aleksy Kiełbasa - 3 Czerwca 2020

Licencje na grę w PKO Ekstraklasie. Jest i Raków Częstochowa!

29 maja 2020 roku, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła wnioski klubów o przyznanie licencji do gry w PKO Ekstraklasie oraz Fortuna I lidze. Co może być zaskoczeniem, to fakt, że Raków Częstochowa otrzymał licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. To sprzeczne ze słowami, jakimi Zbigniew Boniek określił warunki przyznania licencji, ponad dwa lata temu.

Posiedzenie plenarne Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN odbyło się w piątek, 29 maja b.r. Po nim została ogłoszona lista klubów, które dostały licencję na grę w PKO Ekstraklasie, Fortuna I Lidze oraz europejskich pucharach, ale również wskazano te, które nie spełniły wymogów.

Lista klubów, które otrzymały licencję na grę w Ekstraklasie oraz europejskich pucharach:

Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Zagłębie Lubin.

Podobnie może być w przypadku Lechii Gdańsk oraz Wisły Kraków. Jednak oba kluba muszą jeszcze dopełnić formalności. W przypadku klubu z Gdańska chodzi o zapłacenie 10 000 zł w związku z niekompletną dokumentacją finansową oraz realizowanie porozumień zawartych z piłkarzami. Natomiast jeśli chodzi o Wisłę, to dotyczy jej tylko ten drugi problem. Podobnie jak działacze Lechii, tak i włodarze z Krakowa, muszą zrealizować ugody z piłkarzami, bez możliwości ich dalszego odraczania.

Nie żyje legenda polskiego sportu. Medalista olimpijski był kochany przez kibicówNie żyje legenda polskiego sportu. Medalista olimpijski był kochany przez kibicówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Tragiczny wypadek reprezentantki Polski. Zawodniczka walczy o życie
  2. Wideo - Cała Polska szuka kierowcy, który uziemił Lotnicze pogotowie ratunkowe. Wyznaczono nagrodę

Licencje tylko na grę w PKO Ekstraklasie

Komisja przyznała również licencje kilku klubom, które będą mogły występować tylko na poziomie Ekstraklasy. Rzecz jasna, że niektóre drużyny otrzymały takie pozwolenie, ze względu na brak możliwości gry w europejskich pucharach, przez ich tegoroczny awans do najwyżej klasy rozgrywkowej. Co jednak szokuje, to fakt, iż Raków Częstochowa otrzymał licencję na grę w PKO Ekstraklasie, mimo wcześniejszych zapewnień Zbigniewa Bońka, że bez stadionu, bądź stadionu w budowie, gry na najwyższym szczeblu nie będzie.

Możliwość gry tylko w PKO Ekstraklasie otrzymali: ŁKS Łódź, Raków Częstochowa na stadionie w Bełchatowie i Pogoń Szczecin (oba kluby z nadzorem infrastrukturalnym).

Natomiast jeśli chodzi o zespoły z Fortuna I Ligi, które są w grze o awans do PKO Ekstraklasy, to uprawnienia do występów w tej lidze otrzymały: Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Miedź Legnica, GKS Tychy, Warta Poznań (z nadzorem infrastrukturalnym).

Oczywiście te zespoły, które pozostaną na ligowym zapleczu, nadal będą mogły występować w tamtejszych rozgrywkach.

Mateusz Borek podpisał kontrakt z TVP. Stacja zapowiada wielki showMateusz Borek podpisał kontrakt z TVP. Stacja zapowiada wielki showCzytaj dalej

Kluby, które nie otrzymały licencji na grę w PKO Ekstraklasie

Jest kilka klubów, które nie spełniły wymagań licencyjnych, dotyczących gry w PKO Ekstraklasie. Co ciekawe, znajdują się wśród nich zespoły, aspirujące to gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, m.in. Stal Mielec, Radomiak Radom, czy GKS Jastrzębie. Z drużyn raczej nie liczących się w grze o Ekstraklasę, licencji nie dostały Olimpia Grudziądz i Stomil Olsztyn.

Lista klubów, które nie otrzymały licencji na grę w PKO Ekstraklasie:

GKS 1962 Jastrzębie (niespełnienie kryterium I.16 Podręcznika - brak podgrzewanej murawy)

Stal Mielec (niespełnienie kryteriów F.01, F.03 oraz F.04 Podręcznika. Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta oraz nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.)

Radomiak Radom (niespełnienie kryteriów F.01, F.03, F.04, F.05 oraz licznych kryteriów Infrastrukturalnych Podręcznika. Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04 oraz prognozy finansowej.)

Olimpia Grudziądz (niespełnienie kryteriów F.02, F.03 oraz F.04 Podręcznika. Klub nie przedstawił śródrocznego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2019 roku wraz z raportem biegłego rewidenta z przeglądu tego sprawozdania, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.)

Stomil Olsztyn (niespełnieniem kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika. Klub nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.)

Wszystkim klubom od powyższych decyzji przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni od doręczenia decyzji.

Źródła: WP Sportowe Fakty, legia.net

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności
  2. 600 plus dla pracujących, 400 dla niepracujących? Co będzie dalej z 500 plus?
  3. Nie żyje Piotr Rocki. Nocą legenda Ekstraklasy przegrała walkę z chorobą
  4. Kto jest najbogatszym piłkarzem na świecie? Wielkie zaskoczenia w pierwszej dziesiątce
  5. Gwiazda reprezentacji Polski leczyła się u psychiatry. Choroba zaatakowała niedawno
  6. Wojsko przejmie bezrobotnych. 3 tys. zł za miesiąc szkolenia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News