manchester United football menager
Jon Super/Xinhua News/East News
Autor Łukasz Kowalski - 23 Maja 2020

Manchester United nie wytrzymał. Pozwał twórców Football Menagera. Powód jest zadziwiający

Manchester United wkroczył na drogę sądową przeciwko twórcom Football Menagera. Klub uważa, że twórcy gier bezprawnie wykorzystują herb i nazwę klubu. Sega oraz Sports Interactive odpierają zarzuty tłumacząc, że rozwiązanie zastosowane w grze obecne jest od prawie 30. lat. - To nieuzasadnione naruszenie wolności słowa - przekonują adwokaci twórców.

Manchester United postanowił pozwać twórców gry Football Menager. Angielski klub zarzuca bezprawne wykorzystanie znaku towarowego. W grze nie korzysta się oficjalnego herbu klubu, a w zamian pojawia się uproszczone logo w czerwone i białe pasy. Do tego działacze zarzucają, że w grze nazwa klubu nie jest łączona z jego oryginalnym herbem.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Media z całego świata przekazują bardzo smutne wiadomości. Nie żyje mistrz olimpijski, odszedł wybitny sportowiec
  2. Ukradziono auto pilota Lotniczego Pogotowia. W środku licencja i sprzęt, bez którego nie może latać
Jakub Błaszczykowski opowiedział o swojej religii. Jego poglądy są bardzo wyraziste. Jakiego jest wyznania?Jakub Błaszczykowski opowiedział o swojej religii. Jego poglądy są bardzo wyraziste. Jakiego jest wyznania?Czytaj dalej

Manchester United vs football Menager

Angielski "The Guardian" informuje również, że władze Manchesteru United zarzucają twórcom gry promowanie różnego rodzaju dodatków robionych po premierze gry przez użytkowników, co pozwala im uniknąć konieczności kupowania licencji oraz zwiększa ich zysk ze sprzedaży Football Managera.

- Manchester United to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Pieniądze, jakie zarabiają drużyny na licencjonowaniu swojego logo, są bardzo znaczne, zaś licencjonowane produkty powinny współgrać z wartościami reprezentowanymi przez klub. Konsumenci spodziewają się użycia prawdziwego herbu obok nazwy „Manchester United”, a tego w grze nie ma, to jest poważne zaniedbanie - używanie nazwy zespołu niezgodnie z przeznaczeniem - powiedział Simon Malynicz, adwokat reprezentujący angielski zespół.

Z kolei twórcy gry - Sega oraz Sports Interactive, odpierają zarzuty tłumacząc, że takie rozwiązanie stosuje od 1992 roku. Dodatkowo zarzucają władzom angielskiego klubu, próbę uniemożliwienia konkurencji w dziedzinie gier wideo poprzez uniemożliwienie nieupoważnionym stronom używania nazwy drużyny piłkarskiej.

Piotr Żyła podjął decyzję w sprawie końca kariery. Padły słowa, na które czekali wszyscy Polacy, podał datęPiotr Żyła podjął decyzję w sprawie końca kariery. Padły słowa, na które czekali wszyscy Polacy, podał datęCzytaj dalej

Twórcy gry odpierają ataki

Obrońca twórców gry, Roger Wyand powiedział, że twórcy od początku informują swoich graczy, że nie posiadają licencji do użytkowania herbu klubu. - Powód zgodził się na użycie przez pozwanych nazwy drużyny piłkarskiej Manchester United w grze Football Manager i dlatego nie może się teraz na to skarżyć. Uproszczone logo klubu jest jednym z czternastu przydzielanych losowo przy każdym uruchomieniu gry. Jasno wskazuje też na to, że twórcy nie posiadają licencji do oryginalnego emblematu. Niemożność wykorzystania nazwy „Manchester United” bez połączenia jej z logiem w grze komputerowej byłaby nieuzasadnionym naruszeniem wolności słowa - przekonywał.

Adwokat dodał również, że klub wielokrotnie zgłaszał się do twórców gry z prośbą o udostępnienie bazy danych. - Kopie gry były również wielokrotnie wysyłane przez SI do pracowników i zawodników klubu. Wiele razy pojawiały się też ze strony Manchesteru United pozytywne komentarze prasowe oraz tweety na temat gry. Ponadto analitycy i skauci angielskiego zespołu kontaktowali się z SI przy różnych okazjach i prosili o uzyskanie dostępu do bazy danych Football Managera do celów rozpoznawczych i badawczych - powiedział obrońca.

Sędzia po pierwszym wysłuchaniu stron odroczył termin kolejnego posiedzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiane przez Polaków miejsce ogłosiło ważną decyzję. Podano datę, już wkrótce
  2. Pilny komunikat policji. Funkcjonariusze zakażeni koronawirusem. Komisariat objęty kwarantanną
  3. Robert Lewandowski ujawnił, skąd pomysł na imię drugiej córki. Nikt nie spodziewał się tak prostej odpowiedzi
  4. Niemieckie media przekazały fatalne wieści w sprawie Krzysztofa Piątka. Ogromny kłopot polskiego napastnika
  5. Reprezentant Polski boi się o kilkuletniego synka. Mówi, że może stracić go na zawsze
  6. Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotę

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News