Mistrzostwa świata Katar
ULMER via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News
Autor Łukasz Kowalski - 8 Grudnia 2020

Media: przełomowa decyzja w sprawie eliminacji MŚ. W Europie zagra drużyna z Azji, kibice są wściekli

Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się już za dwa lata. W poniedziałek zespoły z Europy poznały skład grup eliminacyjnych. Jak się okazuje, ten skład może jeszcze ulec zmianie. FIFA rozważa wprowadzenie do jednej z pięciozespołowych grup dodatkowego rywala z Azji. Wszystko by zrównoważyć liczbę zespołów w europejskich eliminacjach i pomóc się jak najlepiej przygotować do turnieju.

  • Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się już za dwa lata.
  • W poniedziałek ekipy z Europy poznały skład grup eliminacyjnych.
  • Do jednej z nich mają dołączyć gospodarze.
  • Ma to zapewnić drużynie Kataru jak najlepsze przygotowanie się do turnieju.

Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się już za dwa lata. Od momentu ogłoszenia, że kraj z Bliskiego Wschodu będzie organizatorem mistrzostw, wokół turnieju piętrzą się kolejne kontrowersje.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Właśnie dotarły do nas smutne wiadomości. Nie żyje lokalna ikona sportu, kibice w żałobieWłaśnie dotarły do nas smutne wiadomości. Nie żyje lokalna ikona sportu, kibice w żałobieCzytaj dalej

Mistrzostwa świata w Katarze znowu wywołały kontrowersje

Jedną z największych była pogoda, jaka panuje latem w Katarze, czyli wtedy, kiedy zazwyczaj odbywają się turnieje mistrzowskie. Decyzją FIFA mundial przeniesiono na późną jesień 2022 roku. Mecz otwarcia zaplanowano na 21 listopada, a finał na 18 grudnia.

Zobacz także: Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Zacznie się po Nowym Roku

Świat coraz poważniej zaczyna myśleć o zbliżającym się mundialu w katarze. W poniedziałek drużyny z Europy poznały grupy eliminacyjne mistrzostw. Te wystartują już w marcu, a zakończą się w listopadzie.

Podczas poniedziałkowego losowania w Zurychu los przydzielił Polaków do grupy I. Tam zmierzą się z Anglią, Węgrami, Albanią, Andorą i San Marino. Bezpośredni awans wywalczy tylko zwycięzca grupy, a zespół z drugiego miejsca zagra w barażach.

Zobacz także: WHO wydało obostrzenie na Boże Narodzenie

Okazuje się, że jeszcze skład grup może się zmienić. Jak podaje "Independent" gospodarz turnieju Katar, ma dołączyć do jednej z europejskich grup, aby rozegrać spotkanie eliminacyjne. Zdaniem dziennika najprawdopodobniej Katarczycy trafią do grupy z Portugalią, Serbią, Irlandią, Luksemburgiem i Azerbejdżanem.

Bardzo złe wieści dla reprezentacji Polski. Są nowe zasady eliminacji, będzie trudniejBardzo złe wieści dla reprezentacji Polski. Są nowe zasady eliminacji, będzie trudniejCzytaj dalej

Katar ma zagrać w europejskiej grupie eliminacji do mundialu

Taki ruch ma zrównoważyć liczbę w azjatyckich eliminacjach do mundialu, a dodatkowo pomóc lepiej przygotować się reprezentacji Kataru do turnieju. Punkty z meczów z Katarem nie będą się wliczać do grupy, ale pozwolą gospodarzom mistrzostw świata zagrać w półkonkurencyjnej atmosferze, zamiast wyłącznie w meczach towarzyskich.

Takie posunięcie jest efektem negocjacji między UEFA, a AFC. Nie wykluczone, że Katar dołączy do innej europejskiej grupy. Zdaniem "Independent" negocjacje jeszcze się nie zakończyły i gospodarz turnieju może trafić jeszcze do grupy B, D lub E.

Kibice z Europy nie ukrywają, że takie rozwiązanie im się nie podoba. Katar ma grać z europejskimi drużynami wyłącznie w wolnych terminach. Wciąż nie wiadomo, czy wszystkie spotkania gospodarzy mundialu z zespołami z Europy byłyby rozgrywane na Bliskim Wschodzie, czy w Europie.

Katar jest na razie jedynym zespołem, który jest już pewny gry na mistrzostwach świata. Dla zespołu z Bliskiego Wschodu będzie to debiut na mundialu. Oprócz niego Azję będą reprezentowały jeszcze 3 lub 4 zespoły (jedna drużyna z Azji bierze udział w barażu interkontynentalnym).

Mundial w Katarze będzie ostatnim, w którym udział wezmą 32 reprezentacje narodowe. Już od mistrzostw świata w 2026 roku, które zorganizują Kanada, USA i Meksyk rywalizować będzie 48 zespołów.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News