Mistrzostwa świata
Sharil Babu/AFP/East News
Autor Mateusz Dziubiński - 28 Kwietnia 2020

Na jaw wyciekły kulisy organizacji mistrzostw świata w Katarze. Ludzie umierają, apel międzynarodowych organizacji

Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbędą się za dwa lata w Katarze. W czasie pandemii koronawirusa prace nad budową niezbędnych obiektów sportowych i infrastruktury nie ustają. Brytyjskie i niemiecka media alarmują, że życie pracowników jest narażone na niebezpieczeństwo.

Mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami. W 2022 roku mundial odbędzie się w Katarze, gdzie mimo zagrożenia epidemicznego w zawiązku z koronawirusem, nadal trwają prace nad budową stadionów. Międzynarodowe media donoszą o skandalicznych warunkach, w jakich dane jest pracować i żyć tysiącom ludzi.

Dziecko zginęło na oczach rodziców. Legenda zrobiła coś, co sprawiło, że nie możemy pohamować wzruszeniaDziecko zginęło na oczach rodziców. Legenda zrobiła coś, co sprawiło, że nie możemy pohamować wzruszeniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Z ostatniej chwili. Nie żyje były selekcjoner kadry Polski. Był prawdziwą legendą, kibice w żałobie
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa


Mistrzostwa świata w Katarze wzbudzają kontrowersje

Dziennikarze brytyjskiego dziennika “Guardian” i niemieckiego “Der Spiegel” opublikowali szokujące informację na temat przygotowań do piłkarskich mistrzostw świata, które w 2022 roku odbędą się w Katarze. Mimo pandemii koronawirusa, która nie ominęła również tego kraju, prace na terenach budowy nowych stadionów i niezbędnej infrastruktury, nie zostały przerwane. Brytyjczycy informują o fatalnych warunkac,h w jakich dane jest żyć i pracować tysiącom pracowników pochodzących głównie z Filipin, Nepalu i Indii. W lichych kwaterach, w których panują niskie standardy higieny, żyje razem mnóstwo osób.

- Ochrona przed koronawirusem zgodnie z zaleceniami WHO jest tam niemożliwa. Doszło do wielu zakażeń. Robotnicy pracujący w Katarze już wcześniej byli wykorzystywani, mówi May Romanos z Amnesty International w wywiadzie dla "Der Spiegel".

Smutna wiadomość dotarła do Polski. Nie żyje wielka gwiazda. Umierała w cierpieniu, fani w żałobieSmutna wiadomość dotarła do Polski. Nie żyje wielka gwiazda. Umierała w cierpieniu, fani w żałobieCzytaj dalej

Media donoszą o skandalicznych warunkach pracy przy powstających stadionach

Z zarzutami nie zgadza się Międzynarodowa Organizacja Pracy. Szef biura tej organizacji w Dausze Houtan Homayounpour w wypowiedzi dla niemieckiego dziennika broni przedsięwziętych środków zapobiegawczych.

- W ostatnich tygodniach zmniejszyliśmy przepustowość autobusów o połowę. Dzięki temu pracownicy jadący na place budowy mają co najmniej dwa metry odległości między sobą - powiedział.

Wskazał też, że pracownicy pracują tylko po sześć, a nie osiem godzin dziennie, mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną oraz zagwarantowane pełne wynagrodzenie w razie zachorowania. Na placach budowy obowiązuje nakaz noszenia masek, a pracownicy codziennie mają mieć mierzoną temperaturę. Zaznaczył, że wytyczne są klarowne, ale ciężko je wyegzekwować od wszystkich.

Kilka dni temu komitet organizacyjny mistrzostw świata potwierdził pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 wśród robotników. Zachorowało osiem osób, ale liczba ta może być znacznie większa, gdyż na wszystkich terenach budowy, zdaniem mediów pracuje łącznie ponad 35 tysięcy ludzi. Sytuacja podobno jest na tyle dramatyczna, że pracownicy są zmuszeni walczyć o żywność, gdyż półki sklepowe w rejonie prac świecą pustkami. To nie pierwsze niepokojące doniesienia z Kataru w związku z przygotowaniami do mundialu. Amnesty International i Human Rights Watch od kilku miesięcy informowały o wyzyskiwaniu pracujących tam ludzi. Miało dochodzić do niewypłacenia należnych pensji i zatrzymania paszportów, by pracownicy nie mogli wyjechać z kraju.

Źródło: "Gaurdian", "Del Spiegel"

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja zapadła. Obostrzenie przedłużono, jest zapis w Dzienniku Ustaw
  2. Nie żyją trzy bardzo młode osoby. Zginął 23-latek i jego dwie koleżanki
  3. Jerzy Dudek wspomina pierwsze momenty Cristiano Ronaldo w Realu. Polak ujawnił nieznane fakty
  4. Piękna żona reprezentanta Polski chwali się nowym zdjęciem. Pokazała, jak spędza wolny czas podczas izolacji (FOTO)
  5. Trener reprezentacji Polski przejdzie kwarantannę. Podjęto ważną decyzję
  6. Popularna sieć sprzedaje nie tylko żele i maski. Wprowadza coraz bardziej pożądane teraz akcesoria

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News