Karolina Kowalkiewicz, MMA
Facebook
Autor Bartosz Goluch - 25 Lutego 2020

Fatalna kontuzja oka polskiej zawodniczki MMA. Lekarze postawili ostateczną diagnozę (WIDEO)

MMA jest jednym z najniebezpieczniejszych sportów. Niedawno przekonała się o tym Karolina Kowalkiewicz, która w walce z Chinką Xiaonan Yan odniosła fatalną kontuzję oka. Polka ostatnie godziny spędziła w gabinetach lekarskich i w końcu usłyszała wiążącą diagnozę.

Karolina Kowalkiewicz w pierwszej rundzie przegranego pojedynku z Xiaonan Yan została trafiona w prawe oko. Początkowo nasza fighterka sądziła, że to nic poważnego, jednak przez kolejne minuty pojedynku nie mogła odzyskać normalnego widzenia. Okazało się, że doszło do złamania jednej z kości twarzoczaszki i uszkodzenia nerwu wzrokowego. W rezultacie kontuzji Polka mogła nawet stracić wzrok.

Koronawirus pustoszy świat. Oficjalna decyzja w sprawie Olimpiady w TokioKoronawirus pustoszy świat. Oficjalna decyzja w sprawie Olimpiady w TokioCzytaj dalej

MMA pokazało groźne oblicze. Kowalkiewicz ujawnia diagnozę

Kowalkiewicz trafiła do szpitala tuż po walce z Xiaonan Yan. Kontuzji nabawiła się już pierwszej rundzie. Uraz dodatkowo pogłębił faul Chinki w kolejnej odsłonie starcia. - To była pierwsza runda. Rywalka wyprowadziła zwykły cios. Sierpowy. Pech chciał, że jej kciuk trafił w prawe oko Karoliny. Doszło do pęknięcia kości tuż pod okiem. Rozlał się płyn. Mówiąc obrazowo: wygląda to tak, jakby oko zapadło się do środka. Co więcej, ono się nie rusza. Nie zachowuje się tak jak zdrowe oko - tłumaczył w rozmowie z WP Sportowefakty trener Polki Łukasz Zaborowski.

Początkowe diagnozy były bardzo pesymistyczne. Lekarze twierdzili, że wylot z Nowej Zelandii do Polski może kosztować Polkę nawet utratę wzroku. Specjaliści obawiali się różnicy ciśnień, która mogłaby pogłębić uraz. Na szczęście, po wizytach u kilku ekspertów, okazało się, że Kowalkiewicz może bezpiecznie wrócić do domu. - Płyn się wchłania. Lekarz zaaplikował do kontuzjowanego oka specjalne krople, wykonał serię badań i uznał, że możemy bezpiecznie lecieć do Polski. Wylatujemy w środę. Dostaliśmy też wytyczne na najbliższe dwa tygodnie. Ten okres będzie kluczowy. Po nim zapadnie decyzja, czy konieczna będzie skomplikowana operacja czy mały zabieg - mówi Zaborowski.

Skoki narciarskie zostaną odwołane przez koronawirus? Organizatorzy są pełni obawSkoki narciarskie zostaną odwołane przez koronawirus? Organizatorzy są pełni obawCzytaj dalej

Karolina Kowalkiewicz odetchnęła z ulgą

W opublikowanym na Facebooku nagraniu polska zawodniczka MMA podkreśla, że po walce nie ma pretensji do sędziego ani do swoich trenerów. Uważa, że jedynym, który mógł zapobiec ciężkiej kontuzji i szybciej przerwać walkę był ringowy lekarz. Kowalkiewicz cieszy się jednak, że sytuacja powoli wraca do normy.

- Tak naprawdę nie mam do nikogo pretensji. Dobrze, że to się skończyło tak, a nie inaczej i wszystko będzie okej - mówi z ulgą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiąc turystów uwięzionych. Nie mogą wyjść z hotelu na uwielbianej, europejskiej wyspie
  2. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  3. Tomasz Hajto skompromitowany na oczach tysięcy widzów. Ekspert ośmieszył go w programie na żywo w Polsacie
  4. Stefan Kraft oszukiwał w trakcie konkursu Pucharu Świata? Media publikują kontrowersyjne nagranie (WIDEO)
  5. Szalona radość reprezentacji Polski po wielkim zwycięstwie. Z dumy aż rośnie serce (WIDEO)
  6. Kiwi jest najzdrowszym owocem świata. Zjesz 1 dziennie i zauważysz 9 piorunujących zmian w organizmie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News