Nie żyje słoweniec
biblioteka Canva
Autor Łukasz Kowalski - 2 Czerwca 2020

Nie żyje prawdziwa legenda. Bez niego sport nie byłby taki sam

Nie żyje jeden z najważniejszych działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Smutną wiadomość przekazał Słoweński komitet Olimpijski. Był pomysłodawcą Igrzysk Europejskich, a także przez wiele lat zasiadał w Europejskim Komitecie Olimpijskim.

Nie żyje Janez Kocijancic, jeden z najbardziej znanych słoweńskich działaczy sportowych. Swoją karierę w świecie sportu zaczynał już w latach 70. W okresie od 1974 roku do 1984 roku był prezesem Słoweńskiego Związku Narciarskiego. Od 1984 roku był działaczem FIS, a w dziesięć lat temu został wiceprezesem federacji.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kto jest najbogatszym sportowcem na świecie? Ogromne zaskoczenie na szczycie rankingu
  2. Wideo - Cała Polska szuka kierowcy, który uziemił Lotnicze pogotowie ratunkowe. Wyznaczono nagrodę
Nie żyje Piotr Rocki. Nocą legenda Ekstraklasy przegrała walkę z chorobąNie żyje Piotr Rocki. Nocą legenda Ekstraklasy przegrała walkę z chorobąCzytaj dalej

Nie żyje wibitny działacz sportowy

Swoje zasługi miał także w słoweńskim olimpizmie. Od 1991 roku przez 23 lata piastował urząd szefa Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego. Jako pierwszy w historii został wybrany na to stanowisko. Od 2017 roku był przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. To on stał za ideą Igrzysk Europejskich.

Pierwsza edycja IE odbyła się w Baku w 2015 roku. Pod jego wodzą została zorganizowana także druga impreza tej rangi, w ubiegłym roku w Mińsku. To Kocijancic stał za tym, że za trzy lata Igrzyska Europejskie zorganizuje Polska. W 2023 najlepszych sportowców europy będzie gościł Kraków.

Mateusz Borek ujawnił sensacyjną informację. Największy klub świata pyta o Roberta LewandowskiegoMateusz Borek ujawnił sensacyjną informację. Największy klub świata pyta o Roberta LewandowskiegoCzytaj dalej

Kocijancic wcześniej był politykiem

Kocijancic z wykształcenia jest prawnikiem, a przed działalnością w sporcie zajmował się polityką. Jeszcze w czasach studenckich był zaangażowany w Centralnym Komitecie Stowarzyszenia Młodzieży. Później był ministrem w rządzie Stane Kavčiča, aż do 1973 roku.

Działacz był zaangażowany również w działalność biznesową. Zarządzał spółką Interexport, a później w latach 1982-1993 był prezesem Adria Airways.

W swojej bogatej karierze doczekał się wielu odznaczeń państwowych. Dwa lata temu władze stolicy Słowenii - Lublany, postanowiły nadać mu tytuł honorowego obywatela.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. WHO nagle zmienia zdanie. Chodzi o maseczki
  2. Premier podał smutną wiadomość. Nie żyje wielki Polak. Śmierć przyszła nagle
  3. Tą tragedią żyli wszyscy kibice. Legendarny gracz zginął w strasznym wypadku. Nie ma go z nami od roku
  4. Polscy kibice zatrzymani przez policję. Czekają ich bardzo surowe kary, popełnili poważne przestępstwa
  5. Robert Lewandowski jest o krok od historycznego osiągnięcia. Brakuje mu bardzo niewiele, by zostać legendą
  6. Rusza nowy program wsparcia dla wybranych Polaków. Można otrzymać do 5 tysięcy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News