Nie żyje
Zestadionu.pl
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 3 Czerwca 2020

Nie żyje prawdziwa legenda. Kochał Polaków i bardzo w nich wierzył

Nie żyje słynny działacz, który ze słabeusza uczynił europejskiego mocarza. Dokonał tego ze wsparciem polskich piłkarzy, których bardzo cenił i chętnie zatrudniał w swoim zespole.

W wieku 90 lat zmarł Jean Claude Hamel, prezes Auxerre w latach 1963 – 2009. Pod jego ręką niewielki klub z francuskiej prowincji przeszedł drogę z ligi okręgowej do 1 ligi i wdarł się na europejskie salony.

Polska zorganizuje mistrzostwa świata? Śmiała deklaracja związkuPolska zorganizuje mistrzostwa świata? Śmiała deklaracja związkuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Tragiczny wypadek reprezentantki Polski. Zawodniczka walczy o życie
  2. Wideo - Cała Polska szuka kierowcy, który uziemił Lotnicze pogotowie ratunkowe. Wyznaczono nagrodę

Nie żyje Jean Claude Hamel

Za sprawą Hamela AJ Auxerre stało się najbardziej "polskim" z francuskich klubów. Na przestrzeni długiej prezesury Hamela barw ekipy ze stadionu Abbé-Deschamps bronili m.in. Paweł Janas, Andrzej Szarmach, Ireneusz Jeleń, Marian Szeja, Waldemar Matysik, Dariusz Dudka oraz Tomasz Kłos.

Hamel doprowadził Auxerre na szczyty europejskiej piłki. Kadencję zaczynał z pozycji szeregowego klubu niższej ligi, a zakończył w piłkarskiej elicie. Na początku XXI wieku AJ regularnie występowało w Pucharze UEFA, a tuż po zakończeniu pracy Hamela zagrało w Lidze Mistrzów, gdzie zmierzyło się m.in. z Realem Madryt.

Kamil Stoch wściekły na polskich kibiców. To niewiarygodne, co mu zrobiliKamil Stoch wściekły na polskich kibiców. To niewiarygodne, co mu zrobiliCzytaj dalej

Polacy legendami Auxerre

W latach 70. Hamel wpadł na pomysł, by zacząć sprowadzać polskich graczy, którzy w reprezentacji prezentowali się fenomenalnie i nie żądali wysokiego wynagrodzenia. Jedynym problemem były przepisy, które utrudniały wyjazd z kraju naszym zawodnikom. Rolę polskich piłkarzy w hisorii AJA najlepiej obrazuje fakt, że w najlepszej "11" wszech czasów jest aż czterech Biało-Czerwonych, a najlepszym strzelcem w dziejach klubu pozostaje Andrzej Szarmach.

Hamel zmarł we wtorek w wieku 90 lat. "To był jeden z największych prezesów we francuskim sporcie" - napisało Auxerre, żegnając swojego prezydenta.

Źródło: Interia.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za tydzień wszystko wyjdzie na jaw. Północ Polski już czeka
  2. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  3. Nie żyje Piotr Rocki. Nocą legenda Ekstraklasy przegrała walkę z chorobą
  4. Kto jest najbogatszym piłkarzem na świecie? Wielkie zaskoczenia w pierwszej dziesiątce
  5. Gwiazda reprezentacji Polski leczyła się u psychiatry. Choroba zaatakowała niedawno
  6. Rząd ma coraz mniej pieniędzy na 500 plus. Rozwiązanie, do którego będzie zmuszony, nie spodoba się wielu Polakom

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News