Nie żyje
Zestadionu.pl
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 6 Grudnia 2020

Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy

Nie żyje słynny radziecki piłkarz Wiktor Poniedielnik, zdobywca zwycięskiej bramki w finale mistrzostw Europy w 1960 roku. Były gracz m.in. Rostsielmasza Rostów miał 83 lata.

O śmierci zawodnika poinformowała w niedzielę Rosyjska Federacja Piłkarska. Poniedielnik zapisał się w historii futbolu bramką, którą zdobył w finale ME 1960, który ZSRR wygrała z Jugosławią.

  • Poniedielnik był złotym i srebrnym medalistą mistrzostw Europy
  • Po zakończeniu kariery był działaczem piłkarskim i dziennikarzem sportowym
  • Piłkarską "nieśmiertelność" zapewniła mu bramka w finale ME 1960
  • Po latach przyznawał, że gol w finale był "największą chwilą w jego życiu"

Teksty wybrane dla Ciebie:

Żona Krzysztofa Piątka nagle poprosiła Polaków o pilną pomoc. Potrzebne jest natychmiastowe wsparcie, liczy się każdy groszŻona Krzysztofa Piątka nagle poprosiła Polaków o pilną pomoc. Potrzebne jest natychmiastowe wsparcie, liczy się każdy groszCzytaj dalej

Nie żyje Wiktor Poniedielnik. Rosyjski futbol pogrążył się w żałobie

Poniedielnik przez większość kariery związany był z klubami z rodzinnego Rostowa nad Donem: pierwsze sezony jako zawodnik zaliczył w Rostsielmaszu, a następnie przez kilka lat reprezentował barwy SKA. Później przeniósł się do drużyny moskiewskiego Spartaka, ale wkrótce musiał zakończyć karierę sportową z powodów zdrowotnych. Jako zawodnik SKA Rostów trafił do reprezentacji ZSRR.

Jako piłkarz Sbornej zdobył w 1960 tytuł mistrza Europy, a 4 lata później tytuł wicemistrza Europy. Uczestniczył również w mistrzostwach świata w 1962 w Chile. W latach 1960-1966 rozegrał 29 meczów i strzelił 20 bramek dla reprezentacji.

Najbardziej pamiętnym momentem kariery Poniedielnika był finałowy mecz ME 1960 na stadionie Parc des Princes w Paryżu. Wówczas drużyna Związku Radzieckiego wygrała po dogrywce z Jugosławią 2-1, a Poniedielnik strzelił gola głową w 113. minucie.

Po latach radziecki piłkarz chętnie wracał do tego momentu. - To była największa chwila w moim życiu - przyznawał w wywiadach.

Wyciekł nieznany fragment rozmowy Roberta Lewandowskiego z Cezarym Kucharskim. Agent ukrył wielką sumę?Wyciekł nieznany fragment rozmowy Roberta Lewandowskiego z Cezarym Kucharskim. Agent ukrył wielką sumę?Czytaj dalej

Bogata kariera działacza i dziennikarza

Po zakończeniu kariery zawodniczej próbował rozpocząć działalność szkoleniową. W 1969 prowadził drużynę Rostsielmaszu Rostów. W tym samym czasie zaangażował się jednak w pracę dziennikarza sportowego, którą z powodzeniem kontynuował przez następne lata. Publikował w gazecie "Sowieckij sport" oraz tygodniku "Futboł".

W latach 1969-1983 kierował działem piłki nożnej w Sowieckim sporcie. Od 1984 do 1990 był redaktorem tygodnika Futboł-Hokkiej. Działał również jako doradca Prezydenta Rosji ds. sportu. Był autorem książek na temat piłki nożnej.

Prywatnie Poniedielnik był żonaty. Ze swoją wybranką miał dwie córki i syna.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News