Nie żyje zawodniczka
Pixabay/41330
Autor Łukasz Kowalski - 19 Grudnia 2020

Tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Potwierdziło się najgorsze, nie żyje Maria Piątkowska, była wielką Polką

Nie żyje wybitna polska lekkoatletka. W sobotę zmarła Maria Piątkowska, medalistka mistrzostw Europy, olimpijka, rekordzistka świata. Przez lata była jedną z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletek. Jej mężem był rekordzista świata w rzucie dyskiem Edmund Piątkowski. Miała 89 lat.

⦁ Nie żyje Maria Piątkowska, wybitna polska lekkoatletka
⦁ Na swoim koncie miała mistrzostwo Europy i rekordy świata
⦁ Piątkowska była jednym z filarów legendarnego Wunderteamu
⦁ Miała 89 lat

Nie żyje wybitna postać polskiego sportu. Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował w sobotę, że nie żyje Maria Piątkowska, mistrzyni Europy, rekordzistka świata, olimpijka. Miała 89 lat.

- Polski Związek Lekkiej Atletyki z ogromnym smutkiem informuje, że w wieku 89 lat zmarła trzykrotna medalistka mistrzostw Europy Maria Piątkowska - żona Edmunda, Białego Anioła, rekordzisty świata w rzucie dyskiem. Cześć Jej Pamięci! - napisał PZLA na Twitterze.

Nie żyje Maria Piątkowska, wielka postać polskiego sportu

Piątkowska pierwsze kroki w sportowej karierze stawiała w Giżycku. Później występowała w barwach klubów z Olsztyna, aby w 1957 roku trafić do Legii Warszawa. To właśnie w warszawskim klubie osiągała największe sukcesy.

Na swoje pierwsze igrzyska olimpijskie pojechała już w 1952 roku do Helsinek. Później reprezentowała Polskę jeszcze na igrzyskach w Rzymie (1960) i Tokio (1964). Do tego występowała na mistrzostwach Europy i reprezentowała Polskę na akademickich mistrzostwach świata i w meczach między państwowych.

Gdy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Kamil Stoch, złapaliśmy się za głowy. Chodzi o wielkiego PolakaGdy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Kamil Stoch, złapaliśmy się za głowy. Chodzi o wielkiego PolakaCzytaj dalej

Była jedną z najwszechstronniejszych polskich sportsmenek pierwszych powojennych dekad. Specjalizowała się w skoku w dal i biegach sprinterskich. Na igrzyskach Helsinkach w startowała w skoku w dal oraz sztafecie 4 × 100 metrów. Oba występy zakończyła na eliminacjach.

Dużo lepiej poszło Piątkowskiej na kolejnych igrzyskach. W Rzymie w skoku w dal zajęła 11. miejsce, a w stolicy Japonii w biegu na 80 metrów przez płotki była szósta. Swoje największe sukcesy odnosiła na mistrzostwach Europy.

Polski sport poniósł ogromną stratę

W 1958 roku na turnieju w Sztokholmie zdobyła brązowy medal w sztafecie 4 × 100 metrów. Swój debiut na mistrzostwach Europy zaliczyła cztery lata wcześniej. W Bernie była finalistką pięcioboju, skoku w dal i sztafety.

Najlepsze w wykonaniu Piątkowskiej były mistrzostwa Europy w 1962 w Belgradzie. Najpierw wywalczyła brąz w biegu na 80 metrów przez płotki. Tego samego dnia zdobył złoty medal w sztafecie 4 × 100 m, przy okazji razem z koleżankami z zespołu bijąc rekord Europy.

Tuż przed igrzyskami w Tokio Piątkowska była członkinią drużyny, która wyrównała rekord świata. Na stadionie w Łodzi Polki pobiegły w czasie 44.2 s. Już na samych igrzyskach Piątkowskiej nie było dane wystąpić w polskim zespole.

Jej znakomitą postawę doceniali także kibice. Zajęła dziesiąte miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski 1963 roku. Prywatnie była żoną Edmunda Piątkowskiego, niegdysiejszego rekordzisty świata w rzucie dyskiem.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News