Nie żyje Rita
Pixabay
Autor Łukasz Kowalski - 21 Września 2020

Dotarły do nas druzgocące informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, był inspiracją dla bardzo wielu ludzi

Nie żyje prawdziwa legenda wspinaczki wysokogórskiej. W wieku 72 lat w swojej rezydencji zmarł wybitny himalaista, który w swojej karierze zdobywał Mount Everest aż 10 razy. Na najwyższy szczyt świata wchodził bez butli tlenowych, a jego rekord pozostaje niepobity do dziś. Wielka strata dla świata sportu.

Nie żyje jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. W swojej rezydencji w Katmandu zmarł w wieku 72. lat Nepalczyk Ang Rita. Przez lata wyrobił sobie opinię jednego z największych specjalistów we wspinaczce wysokogórskiej. W swojej karierze zdobył Mont Everest aż 10 razy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. To już oficjalne. Legia Warszawa ma nowego trenera, Czesław Michniewicz poprowadzi mistrzów Polski
  2. Oszukał sklep na 2 złote. Nastolatek z więzienia może wyjść dopiero przed trzydziestką
  3. Anna Lewandowska pochwaliła się nowymi butami. Cena zwala z nóg, zwykły Polak musi na nie pracować ponad miesiąc
Gdy dowiedzieliśmy się, kim jest siostra Roberta Lewandowskiego, złapaliśmy się za głowy. Ma za sobą karierę sportowąGdy dowiedzieliśmy się, kim jest siostra Roberta Lewandowskiego, złapaliśmy się za głowy. Ma za sobą karierę sportowąCzytaj dalej

Nie żyje legendarny himalaista

O śmierci Rity poinformowało nepalskie krajowe stowarzyszenie alpinistyczne. - Zmarł dzisiaj (w poniedziałek) w swojej rezydencji w Katmandu - przekazał Tikaram Gurung, sekretarz stowarzyszenia. W ostatnim czasie zmagał się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi wątroby oraz mózgu.

Rekord, który ustanowił Rita w latach 1983-1996 do tej pory jeszcze nie został pobity. Co ciekawe, na najwyższy szczyt na świecie wchodził bez butli tlenowej. Swoją ostatnią wyprawę na Everest odbył w wieku 50 lat. Ze względu na swoje umiejętności zyskał zaszczytny przydomek "Śnieżna Pantera".

- Był tak aktywny jak pantery śnieżne w górach i to było wyjątkowe - powiedział BBC Ang Teshring Sherpa, doświadczony alpinista i były prezes Nepalskiego Stowarzyszenia Alpinizmu. - Nasza turystyka górska zawdzięcza mu wielki czas - dodał Santa Bir Lama, obecny prezes NMA.

To już oficjalne. Legia Warszawa ma nowego trenera, Czesław Michniewicz poprowadzi mistrzów PolskiTo już oficjalne. Legia Warszawa ma nowego trenera, Czesław Michniewicz poprowadzi mistrzów PolskiCzytaj dalej

72-latek był inspiracją dla tysięcy

Alpiniści podkreślają, że Rita był inspiracją dla tysięcy wspinaczy. Z bogatego doświadczenia himalaisty korzystano także w szkoleniu wspinaczy w Nepalu. Sam legendarny Nepalczyk wielokrotnie powtarzał, że nie rozumie, dlaczego dla ludzi z różnych stron świata, tak istotne jest zdobycie Mont Everestu, podczas gdy dla Szerpów, z których się wywodził, nie jest to takie ważne.

Co ciekawe w 2017 roku Nepalczyk został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wpisano go jako jedynego wspinacza, któremu udało się zdobyć Mount Everest 10 razy bez butlowanego tlenu. Wnuk Rity, Phurba Tshering zapowiedział, że ciało zmarłego zostanie umieszczone w świętym dla Szerpów miejscu Katmandu, a w środę zostanie skremowane zgodnie z tradycją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wideo - Koszmarny wypadek. Ten kierowca w nietypowy sposób wjechał na autostradę. O krok od wielkiej tragedii
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Luis Suarez odchodzi z Barcelony. W końcu znalazł nowy klub, jego nazwa to wielkie zaskoczenie
  4. Byłe gwiazdy Legii Warszawa zniszczyły Vukovicia w mediach społecznościowych. Kibice są wściekli
  5. Robert Lewandowski nagle opuścił trening Bayernu Monachium. Znamy powód jego nieobecności
  6. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News