Nie żyje działacz
pixabay.com/webandi
Autor Łukasz Kowalski - 26 Października 2020

Polacy pogrążeni w żałobie. Nie żyje Franciszek Wrana, tragedia, "pozostanie w naszej pamięci"

Nie żyje jedna z legend śląskiej piłki nożnej. W poniedziałek w godzinach popołudniowych zmarł Franciszek Wrana, honorowy prezes piłkarskiego Podokręgu Rybnik. Przez lata był jedną z najważniejszych postaci śląskiego futbolu. Jeszcze niedawno snuł wielkie plany związane z rozwojem regionu. Miał 80 lat.

Nie żyje Franciszek Wrana, jedna z najważniejszych postaci piłki nożnej na Śląsku. Przez lata zasiadał s strukturach regionalnych PZPN i dbał o rozwój futbolu w swoim okręgu. W poniedziałek po południu poinformowano, że działacz zmarł. Miał 80 lat.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jakub Błaszczykowski czaruje jak za najlepszych lat. Co za bramka w Ekstraklasie, ręce składają się do oklasków (WIDEO)
  2. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  3. Kamil Stoch grzmi przed nowym sezonem Pucharu Świata. "Cel uświęca środki", może zostać najlepszym w historii
Mariusz Pudzianowski nagle pojawił się w TVP. Składamy się ze śmiechu, zrobił prawdziwe show (WIDEO)Mariusz Pudzianowski nagle pojawił się w TVP. Składamy się ze śmiechu, zrobił prawdziwe show (WIDEO)Czytaj dalej

Nie żyje wybitny polski działacz

Wrana od dzieciństwa był związany piłką nożną na Śląsku. Na początku związał się z futbolem jako zawodnik. Występował w kilku klubach ze swojego regionu. Jako piłkarz reprezentował barwy Unii Turza Śląska, Zrywu Kwidzyn i PTC Pabianice.

Po zakończeniu kariery piłkarza rozpoczął działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej w swoim najbliższym regionie. Początkowo był działaczem klubowym. Pracował w Unii Turza Śląska, Ryfamie Rybnik i Rymerze Rybnik, w którym pełnił funkcje od kierownika zespołu do wiceprezesa klubu.

Przez niemal czterdzieści lat był związany z Podokręgiem Rybnik. W 1981 roku zasiadł jako członek w Wydziale Gier i Dyscypliny. W 1995 roku awansował i zajął stanowisko wiceprezesa Podokręgu Rybnik.

W 2008 roku został mianowany prezesem Podokręgu. Swoje stanowisko zajmował nieprzerwanie przez 8 lat. Przez wszystkie lata swojej działalności starał się, aby piłka nożna w tym regionie jak najbardziej się rozwijała. Z Podokręgiem był związany do samej śmierci jako honorowy prezes.

Justyna Żyła będzie wściekła. Piotr Żyła chwali się nowym członkiem swojej rodziny, pokazał go wraz z nową narzeczoną (FOTO)Justyna Żyła będzie wściekła. Piotr Żyła chwali się nowym członkiem swojej rodziny, pokazał go wraz z nową narzeczoną (FOTO)Czytaj dalej

Żałoba w polskim futbolu

- Na podsumowanie jego działalności w Podokręgu Rybnik, 4 lata temu, przyznaliśmy mu tytuł Honorowego Prezesa Podokręgu - powiedział obecny prezes Podokręgu Rybnik, Andrzej Paulus, cytowany przez stronę internetową związku. - Dzięki temu był z nami nadal i podpowiadał, doradzał, wspierał - dodał.

Zmarły działacz jeszcze niedawno snuł wielkie plany na przyszłość. Chciał, aby została utworzona specjalna biblioteka przy Klubie Seniora Podokręgu Rybnik. Część zbiorów miała pochodzić z prywatnej kolekcji Wrana.

- Ostatni raz widzieliśmy się 30 września na zebraniu zarządu i gdy powiedział mi, żebym przyjechał kiedyś do niego i zabrał zgromadzone przez niego dokumenty, które będą przydatne przy tworzeniu biblioteki organizowanego przez nas Klubu Seniora Podokręgu Rybnik, nie sądziłem, że to będzie jego swoisty testament - opowiedział Paulus.

Wrana działał nie tylko w Podokręgu Rybnik. Przez lata był jedną z najbardziej zaangażowanych osób w całej śląskiej piłce. Od 2000 roku czynnie dbał o jak najlepszy rozwój futbolu na całym Śląsku jako działacz Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Początkowo w strukturach ŚZPZ zasiadał jako członek Komisji Rewizyjnej, której był przewodniczącym w latach 2004-2008. Później został jednym z najważniejszych działaczy śląskiej piłki nożnej. W latach 2008-2012 był członkiem prezydium zarządu. - Życzliwy, uśmiechnięty, służący pomocą – takim pozostanie w naszej pamięci - napisano na stronie Podokręgu Rybnik w pożegnaniu wybitnego działacza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska nie wytrzymała, postanowiła mówić. "Dwoje moich dzieci jest dzieciakami szczególnej troski. Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi pomagał"
  2. Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
  3. Justyna Żyła znów zaskoczyła całą Polskę. Nie będzie już więcej kontrowersji? Piotr Żyła i tysiące Polaków odetchną z ulgą
  4. Kapitalny gol reprezentanta Polski. Huknął jak z armaty, Polak bohaterem, Jerzy Brzęczek da mu więcej szans?
  5. Genialny Robert Lewandowski. Znowu dominował, Eintracht na kolanach, trzy bramki Polaka
  6. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  7. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność

Test maseczek ochronnych - który rodzaj jest najskuteczniejszy?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News