Nie żyje skoczek
Pixabay
Autor Łukasz Kowalski - 28 Października 2020

Nie żyje słynny polski skoczek narciarski. Miał na koncie wiele sukcesów, fani pogrążyli się w żałobie

Nie żyje wybitny polski skoczek narciarski. Przez lata należał do jednych z najlepszych zawodników w Polsce. Informację o śmierci dwukrotnego uczestnika igrzysk olimpijskich potwierdziła Polska Agencja Prasowa. Swojego byłego kolegę z reprezentacji wspomina pierwszy polski złoty medalista zimowych igrzysk olimpijskich Wojciech Fortuna.

Nie żyje Ryszard Witke. Dwukrotny uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich zmarł we wtorek w swoim rodzinnym Karpaczu. Miał 81 lat. O śmierci byłego zawodnika poinformowała rodzina skoczka Polską Agencję Prasową.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Mało kto wie, kto jest rodziną Roberta Kubicy. Tysiące Polaków nie mogą uwierzyć, czym zajmuje się jego tata
  2. Internauta zapytał córkę Kaczyńskiej o protesty ws. aborcji. Odpowiedź zwaliła wielu z nóg
  3. Wiadomo już, dlaczego Cezary K. został zatrzymany. Miał popełnić porażające przestępstwo, oniemieliśmy
Mało kto wie, kto jest rodziną Roberta Kubicy. Tysiące Polaków nie mogą uwierzyć, czym zajmuje się jego tataMało kto wie, kto jest rodziną Roberta Kubicy. Tysiące Polaków nie mogą uwierzyć, czym zajmuje się jego tataCzytaj dalej

Nie żyje znakomity polski skoczek

Witke bardzo wcześnie zaczął pokazywać swój wielki talent do skoków narciarskich. Początkowo trenował z braćmi, ale później zaczął treningi w klubie Sport Budowlani Karpacz. Swój talent szlifował pod okiem trenera Włodzimierza Paszkiewicza.

Swój pierwszy konkurs wygrał w wieku zaledwie 14 lat. W 1958 roku został zawodnikiem Śnieżki Karpacz, a dwa lata później przeniósł się do AZS-u Wrocław. W tym samym roku zadebiutował na międzynarodowej arenie. W 1960 roku znalazł się na liście startowej Turnieju Czterech Skoczni.

Na stałe zapisał się do historii polskich skoków narciarskich. Jest pierwszym zawodnikiem z Karkonoszy, który reprezentował Polskę. Oprócz startów na arenach całego świata poświęcił się także karierze naukowej. W 1962 roku ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W trakcie swojej kariery należał do jednych z najlepszych polskich zawodników. Na mistrzostwach kraju zdobył aż sześć medali: złoty, srebrny i cztery brązowe. Do tego dwukrotnie wygrywał podczas Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Na Uniwersjadzie w Chamonix w 1964 roku zajął czwarte miejsce.

Robert Lewandowski pławi się w niewyobrażalnych luksusach. Tak wygląda dom piłkarza, jak prawdziwy pałac (FOTO)Robert Lewandowski pławi się w niewyobrażalnych luksusach. Tak wygląda dom piłkarza, jak prawdziwy pałac (FOTO)Czytaj dalej

Wojciech Fortuna wspomina zmarłego kolegę

Witke dwukrotnie reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W Innsbrucku w 1964 roku zajął na skoczni średniej 45. miejsce, a na dużym obiekcie był 35. Cztery lata później w Grenoble zajął odpowiednio 32. i 31. lokatę.

Swój najlepszy występ podczas imprezy rangi mistrzowskiej zaliczył w 1966 roku w Oslo. Podczas mistrzostw świata zajął siódme miejsce na skoczni 70 m. Podczas szwedzkiego czempionatu wystąpił ze złamaną ręką.

Niedługo później Witke zwyciężył w Turnieju Norweskim. W tym samym roku odniósł zwycięstwo na skoczniach w Japonii, a nagrodę za wygraną wręczył mu cesarz Hirohito. W nagrodę za swoją dobrą postawę na skoczni otrzymał od Ministra Budownictwa mieszkanie w Warszawie.

Po raz ostatni wystąpił 6 stycznia 1972 roku podczas konkursu w Bischofshofen. Po zakończeniu kariery zawodnika zrobił licencję trenerską i zajął się szkoleniem skoczków oraz kombinatorów norweskich. Był także sędzią Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz rehabilitantem w Dziecięcym Sanatorium Przeciwgruźliczym.

- Ryszard Witke, był moim starszym kolegą w kadrze narodowej. Zapamiętam go jako niezwykle miłego, sympatycznego i uczynnego sportowca. To właśnie on wygrywając jako pierwszy Polak konkursy na skoczniach w Japonii przetarł mi drogę na najwyższy stopień podium olimpijskiego - wspominał swojego zmarłego kolegę z kadry mistrz olimpijski z Sapporo, Wojciech Fortuna w rozmowie z PAP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile kosztuje nas Kinga Duda? Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie
  2. Astronomowie są pod wrażeniem. Znaleziono planetę bardzo podobną do Ziemi, jest jednak pewien haczyk
  3. Justyna Żyła znów zaskoczyła całą Polskę. Nie będzie już więcej kontrowersji? Piotr Żyła i tysiące Polaków odetchną z ulgą
  4. Kapitalny gol reprezentanta Polski. Huknął jak z armaty, Polak bohaterem, Jerzy Brzęczek da mu więcej szans?
  5. Genialny Robert Lewandowski. Znowu dominował, Eintracht na kolanach, trzy bramki Polaka
  6. Pijany kierowca ciężarówki w Lubinie. Jest nagranie
  7. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność

Test maseczek ochronnych - który rodzaj jest najskuteczniejszy?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News