Nie żyje
Pixabay
Autor Łukasz Kowalski - 29 Października 2020

Nie żyje legenda polskiego sportu. Kochały go tysiące Polaków, był idolem dla wielu osób

Nie żyje jedna z największych gwiazd polskiego kolarstwa. Dziennikarz Polskiego Radia Katowice Tadeusz Musioł poinformował, że w środę w rybnickim szpitalu zmarł Stanisław Gazda. Miał 82 lata. W przeszłości wygrywał Tour de Pologne, zdobywał medale w Wyścigu Pokoju, a także reprezentował Polskę podczas igrzysk olimpijskich.

Nie żyje jedna z największych legend polskiego kolarstwa. W środę w wieku 82 lat zmarł Stanisław Gazda. Wiadomości o śmierci legendarnego polskiego kolarza przekazał dziennikarz Polskiego Radia Katowice Tadeusz Musioł.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Tragiczne informacje obiegły media. Polski mistrz świata ma koronawirusa, wiadomości są dramatyczne
  2. Słowa grzęzną w gardle. Mąż zostawił przed zamkniętym cmentarzem wiadomość do zmarłej żony
  3. Siostra Roberta Lewandowskiego przerwała milczenie. Nagle zabrała głos ws. wyroku TK, mocne stanowisko
Anna Lewandowska nagle zjawiła się na Strajku Kobiet. Jedna rzecz zaskoczyła tysiące PolakówAnna Lewandowska nagle zjawiła się na Strajku Kobiet. Jedna rzecz zaskoczyła tysiące PolakówCzytaj dalej

Nie żyje legenda polskiego kolarstwa

- Niestety dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Stanisław Gazda, wybitny kolarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. 6 razy startował w MŚ, 6 razy w wyścigu pokoju Zmarł w szpitalu w Rybniku, miał 82 lata - napisał na Twitterze dziennikarz.

Gazda przez lata należał do ścisłej czołówki polskiego kolarstwa. Jako zawodnik reprezentował barwy m.in. Floty Gdynia i Startu Bielsko-Biała. Na swoim koncie ma wiele sukcesów w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej.

Znalazł się w kadrze reprezentacji Polski podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Został wtedy najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. W wyścigu ze startu wspólnego zajął bardzo wysokie szóste miejsce, a do medalu zabrakło mu niewiele.

Reprezentował Polkę także podczas mistrzostw świata. Sześciokrotnie wziął także udział w Wyścigu Pokoju. Najpierw występował w latach 1959–1962. Po roku przerwy wrócił na start Wyścigu Pokoju i pojechał jeszcze w edycjach z 1964 i 1965 roku.

Adam Małysz w końcu się doczekał. Wielka radość w rodzinie skoczka, posypały się gratulacjeAdam Małysz w końcu się doczekał. Wielka radość w rodzinie skoczka, posypały się gratulacjeCzytaj dalej

Zmarł były olimpijczyk

Na swoim koncie ma etapowe zwycięstwa w Wyścigu Pokoju. Wygrywał po jednym odcinku w latach 1960, 1962 i 1964. W klasyfikacji generalnej najwyżej został sklasyfikowany w 1962 roku. Zajął wtedy trzecie miejsce.

Rok później odniósł jeden ze swoich największych sukcesów w karierze. Gazda w 1963 roku triumfował w Tour de Pologne. Do tego w polskim tourze stawał jeszcze dwukrotnie na podium. W 1959 zajął drugie miejsce oraz trzecie w 1971 roku. W 1961 roku został przełajowym mistrzem Polski.

Był również pierwszym zwycięzcą prestiżowego na Górnym Śląsku wyścigu międzynarodowego Wodzisław-Karwina-Wodzisław w 1971 r. Za swoje wielkie zasługi w sporcie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Całe środowisko kolarskie pogrążyło się w żałobie. Polski Związek Kolarski za pośrednictwem swojej strony internetowej pożegnał wybitnego reprezentanta Polski. Do kondolencji dołączają polscy kibice sportu, nie tylko kolarstwa.

- Polski Związek Kolarski z głębokim żalem informuje, że w dniu 28.10.2020 w wieku 82 lat zmarł ŚP. Stanisław Gazda. Żegnaj Staszku - napisał prezes związku Krzysztof Golwiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa gwiazda "Pytania na śniadanie" nie chciała dłużej już milczeć. Wyraziła poparcie, a fani nie mogą jej wybaczyć
  2. Stare telewizory oraz meble z PRL mogą być warte fortunę. Ich koszt osiąga nawet kilka tysięcy złotych, są w domach wielu Polaków
  3. Siostra Roberta Lewandowskiego przerwała milczenie. Nagle zabrała głos ws. wyroku TK, mocne stanowisko
  4. Nieprawdopodobna wiadomość od TVN. Robert Lewandowski został gwiazdą nowego serialu stacji
  5. Tragiczne informacje obiegły media. Polski mistrz świata ma koronawirusa, wiadomości są dramatyczne
  6. Policjanci podejrzewali porwanie - prawda była zupełnie inna
  7. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News