Nie żyje
Pixabay - CC0 Public Domain
Autor Wojciech Olszowy - 29 Grudnia 2020

Media przekazały tragiczną wiadomość. Nie żyje wybitna polska olimpijka, przyniosła dumę Polsce

Nie żyje była biegaczka narciarska, uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku, Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska. Miała 84 lata. Smutne wiadomości przekazał Polski Związek Narciarski. W swoim dorobku oprócz występu na IO, ma także pięć tytułów mistrzyni Polski.

  • Nie żyje była biegaczka narciarska Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska
  • Zajęła 5. miejsce w sztafecie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1956 roku
  • Była pięciokrotną mistrzynią Polski
  • Jej mężem był kombinator norweski Aleksander Kowalski, a jej synem był skoczek narciarski Andrzej Kowalski

Nie żyje Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska, była biegaczka narciarska. Po zakończeniu kariery została instruktorką narciarską. Była żoną Aleksandra Kowalskiego, mistrza Polski w kombinacji norweskiej oraz matką skoczka narciarskiego, Andrzeja Kowalskiego.

Nie żyje słynna biegaczka narciarska

Smutne informacje o śmierci Marii Gąsienicy Bukowej-Kowalskiej przekazał nam Polski Związek Narciarski. - W niedzielę, 27 grudnia 2020 roku w wieku 85 lat zmarła Maria Gąsienica-Bukowa-Kowalska - polska narciarka oraz olimpijka z Cortiny d'Ampezzo - czytamy w oświadczeniu PZN.

Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska to jedna z najwybitniejszych polskich biegaczek narciarskich. Karierę zaczynała jako 16-latka. Od 1952 roku reprezentowała barwy klubu Kolejarz Zakopane. W 1959 roku związała się z innym zakopiańskim zespołem, SNPTT Zakopane.

Jej największe sukcesy to pięć tytułów mistrzyni Polski w biegach narciarskich. W 1956 roku wystąpiła na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich we włoskiej Cortinie d'Ampezzo. Zajęła tam piąte miejsce w sztafecie 3x5 kilometrów. Startowała razem z Józefą Czerniawską i Zofią Krzeptowską-Gąsienicą Bukową. Dwa lata później, na mistrzostwach świata w Lahti zajęła czwarte miejsce w sztafecie.

Wielki Kamil Stoch, doskonały skok Polaka na start Turnieju Czterech Skoczni. Utarł nosa organizatorom, pękamy z dumyWielki Kamil Stoch, doskonały skok Polaka na start Turnieju Czterech Skoczni. Utarł nosa organizatorom, pękamy z dumyCzytaj dalej

Nie żyje Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska. Była ze sportowej rodziny

Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska urodziła się w 1936 roku w Kościelisku, z którym była związana przez całe życie. Po zakończeniu sportowej kariery została instruktorką narciarstwa. Pisała także wiersze oraz angażowała się w życie lokalnej społeczności.

Jej mężem był Aleksander Kowalski, były kombinator norweski. Podobnie jak żona wystąpił na IO w 1956 roku, gdzie zajął 15. miejsce. W skokach narciarskich był piąty, ale daleka 29. pozycja w biegach narciarskich znacznie obniżyła jego końcową lokatę. Największymi sukcesami Kowalskiego są trzy tytuły mistrza Polski w kombinacji norweskiej oraz jeden tytuł w skokach narciarskich. Zmarł w 2009 roku.

W ślady rodziców poszedł ich najstarszy syn Andrzej. Został skoczkiem narciarskim. Nie odnosił jednak sukcesów. W sezonie 1979/1980 występował w Pucharze Świata, w którym zajął na koniec 87. miejsce. Punkty zdobył tylko we francuskim Saint-Nizier. Startował również w Turnieju Czterech Skoczni, który zakończyły na 83. pozycji.

Źródło: PZN

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News