Odra Wodzisław Śląski
Flickr Kostepski K
Autor Mateusz Dziubiński - 5 Października 2020

Odra Wodzisław Śląski. Kiedyś w Ekstraklasie, dziś na peryferiach futbolu. Pamiętacie?

Odra Wodzisław Śląski nieprzerwanie przez czternaście lat występowała w Ekstraklasie i dla wielu kibiców jest jedną z ikonicznych ekip naszej ligi przełomu wieków. Choć dzisiaj klub znajduje się na peryferiach poważnej piłki, sympatycy futbolu w naszym kraju pamiętają, że były dni, gdy w barwach śląskiej ekipy występowali doskonali piłkarze, a zespół był w stanie walczyć z najlepszymi drużynami w Polsce. 

Odra Wodzisław Śląski dzisiaj występuje w IV lidze i jej poczynania śledzi mała garstka przeważnie lokalnych kibiców. Jednak jeszcze kilka lat temu drużyna z województwa śląskiego była stałym uczestnikiem rozgrywek Ekstraklasy. Odra wywalczyła awans do najwyższej klasy rozgrywkowej po sezonie 1995/1996 i przez następne czternaście lat grała w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Pierwszy sukces przyszedł zaskakująco szybko. Odra już w debiutanckim sezonie zajął miejsce na podium tuż za plecami Widzewa Łódź i Legii Warszawa. Drużyna dotarła także do półfinału Pucharu Polski i zagrała w następnych miesiącach w Pucharze UEFA, gdzie dotarła do drugiej rundy.

W sezonie 2001/2002 Odra Wodzisław Śląski zanotowała jeden z najlepszych wyników w swojej historii. Po rundzie jesiennej znajdowała się na pozycji lidera Ekstraklasy, a trener i legenda klubu Ryszard Wieczorek nadał swoim piłkarzom słynny tytuł “Rycerzy jesieni”. Na przestrzeni lat w składzie Odry występowało wielu znakomitych graczy. Legendami klubu są Jan Woś i Marcin Malinowski, a koszulkę klubu zakładali także m.in. Paweł Sibik, Dariusz Dudek, czy Marek Saganowski. Klub ostatni raz w Ekstraklasie występował w sezonie 2009/2010.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny wypadek na zakręcie mistrzów. Wideo
  2. Klamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowców
  3. Robert Lewandowski usłyszał zadziwiającą wiadomość. Teraz będzie grał dużo mniej, kibice złapali się za głowy
  4. Adam Małysz zadziwił całą Polskę. Na oczach milionów pokazał nieznaną pasję, nie znaliśmy go od tej strony (WIDEO)
  5. Chelsea pozbywa się piłkarza. Wielkie wzmocnienie ekipy reprezentantów Polski, to będzie hit
  6. Od dzieciństwa mówili jej, że jest brzydka. Teraz codziennie publikuje nowe selfie na Instagramie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News