Piłka nożna rasizm
Instagram - Kamil Grosicki/ Rodrigo Villalba
Autor Łukasz Kowalski - 30 Czerwca 2020

Komentatorzy sportowi są rasistami? Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń

Piłka nożna od lat walczy z rasizmem na stadionach. Czołowym akcją FIFA była organizowana przez lata kampania "Nie dla rasizmu", w której wzięli udział najlepsi piłkarze na świecie. Niedawno jedna z firm w Danii postanowiła przeanalizować wypowiedzi komentatorów pod względem nacechowania emocjonalnego w stosunku do piłkarzy różnych kolorów skóry. Wyniki są zadziwiające.

Piłka nożna od lat wspiera wszelkie działania mające na celu walkę z rasizmem na stadionach. Do akcji są angażowani najlepsi zawodnicy na świecie, którzy promują tolerancję. W kampanii "Nie dla rasizmu" wzięli udział Cristiano Ronaldo, Paul Pogba, Frank Ribery czy Robert Lewandowski.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Żałoba u sąsiadów Polski. 40-letni gwiazdor nie żyje, przegrał z ciężką chorobą
  2. Nareszcie, przełomowa decyzja naszych sąsiadów. Wielu Polaków czekało od dawna
Wpłynęła oferta za Krzysztofa Piątka. Legendarny klub widzi w nim nowego lidera atakuWpłynęła oferta za Krzysztofa Piątka. Legendarny klub widzi w nim nowego lidera atakuCzytaj dalej

Piłka nożna walczy z rasizmem

Jak się okazuje, problem rasizmu istnieje nie tylko na boisku i trybunach. Duńska firma RunRepeat we współpracy ze Stowarzyszeniem Piłkarzy Profesjonalnych (PFA) przygotowała specjalny raport dotyczący wypowiedzi komentatorów spotkań. Pod uwagę wzięto 80 meczów w sezonie 2019/20 w czołowych ligach europejskich: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej.

Analizie poddano 2073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów dotyczących 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry. Z przygotowanego dokumentu wynika, że około 62% wypowiedzi pozytywnych było skierowanych do zawodników o jaśniejszej skórze. Z drugiej strony 63,33% krytycznych komentarzy dotyczyło graczy o ciemniejszym kolorze skóry.

Tajemnicza śmierć gwiazdy sportu. Był bohaterem swojego kraju, kibice go kochaliTajemnicza śmierć gwiazdy sportu. Był bohaterem swojego kraju, kibice go kochaliCzytaj dalej

Rasizm wśród komentatorów?

- To badanie pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na ich kolor skóry. Komentatorzy pomagają kształtować postrzeganie każdego zawodnika, pogłębiając uprzedzenia rasowe, które kibice już posiadają. Ważne, aby zastanowić się, jak daleko idące mogą być te opinie i jak wpływają na piłkarzy, nawet po zakończeniu kariery - powiedział Jason Lee, członek kierownictwa PFA.

W przygotowanym przez duńską firmę raporcie zwrócono także uwagę na fakt, że piłkarze o jaśniejszym kolorze skóry są przedstawiani przez komentatorów jako bardziej inteligentni i pracowici niż zawodnicy ciemniejszego koloru skóry. Firma, która przygotowała raport, oceniła, że jest to wynik uprzedzeń rasowych, które mogą być krzywdzące w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia
  2. Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Zerwany most, płyną samochody, powódź, drogi zamieniły się w rzeki
  3. Anna Lewandowska pokazała swój samochód. To wart fortunę postrach szos (FOTO)
  4. Fatalne wieści ws. Jakuba Błaszczykowskiego. Znamy wstępną diagnozę
  5. Potworny nokaut na gali UFC. Okładał rywala, gdy ten był już nieprzytomny (WIDEO)
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News