Piłka nożna
Zestadionu.pl
Autor Bartosz Goluch - 11 Kwietnia 2020

Rewolucja w piłce nożnej. FIFA zmienia zasady ws. rzutów karnych i VAR

Piłka nożna stanęła w obliczu kolejnej zmiany przepisów. Tym razem FIFA zajęła się m.in. regulacjami ws. zagrań ręką, rzutów karnych oraz korzystania z systemu VAR.

Mimo epidemii koronawirusa Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) nie próżnuje. Odpowiedzialny m.in. za zasady gry w piłkę organ zaordynował istotne zmiany. Nowe przepisy będą obowiązywały od sezonu 2020/21 lub od momentu wznowienia rozgrywek po przerwie wymuszonej światowym kryzysem zdrowotnym.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Legia Warszawa już jutro rozegra mecz. Fantastyczna i jednocześnie zaskakująca wiadomość
 2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
Ważny komunikat ws. wznowienia Serie A. Wiemy, kiedy sytuacja wróci do normyWażny komunikat ws. wznowienia Serie A. Wiemy, kiedy sytuacja wróci do normyCzytaj dalej

Piłka nożna w obliczu rewolucji

Podstawowym założeniem nowych przepisów jest premiowanie drużyny atakującej i wzrost dynamiki gry. Od momentu wprowadzenia w życie zmian legalne będzie np. zagranie barkiem, a nawet ręką, o ile będzie nie zamierzone, nie panie gol bądź nie zostanie uzyskana widoczna korzyść.

Zmiany można podzielić na trzy segmenty. Pierwszy z nich dotyczy zagrań ręką.

 • Gdy atakujący zagra piłkę ręką, gra zostanie przerwana tylko w przypadku, gdy padnie bramka, bądź atakujący uzyska widoczną korzyść w ofensywie.
 • Zagranie piłki ramieniem nie będzie uznawane jako zagranie ręką. Granica ramienia - wysokość dolnego punktu pachy.
 • Zagranie piłki ręką przez obrońcę będzie określone jako celowe zagranie w momencie określania jego pozycji spalonej.

FIFA zmieniła także reguły dotyczące rzutów karnych.

 • Jeśli bramkarz naruszy zasady obrony rzutu karnego, ale uderzenie nie zostanie przez niego odbite lub obramowanie bramki, jedenastka nie zostanie powtórzona. Nastąpi to tylko wtedy, gdy golkiper w sposób znaczący przeszkodzi strzelającemu.
 • Gdy podczas wykonywania rzutu karnego przepisy jego wykonywania naruszą zarówno strzelający, jak i bramkarz, jedenastkę rozpatruje się na korzyść golkipera.
 • Jeśli bramkarz naruszy zasady wykonywania rzutu karnego, powinien najpierw zostać upomniany słownie, a dopiero po kolejnym przekroczeniu przepisów otrzymać żółtą kartkę.
 • Jeśli bramkarz zostanie napomniany żółtą kartką w trakcie meczu, nie będzie ona brana pod uwagę w trakcie konkursu rzutów karnych. Jeśli w serii jedenastek golkiper otrzymałby drugi kartonik, w protokole zapisane będą zapisane obie żółte kartki, które nie skutkują czerwoną.
Kim jest żona Marcina Najmana? Kim jest żona Marcina Najmana? "El Testosteron" pokazał swoją partnerkę (FOTO)Czytaj dalej

Doprecyzowano również przepisy ws. używania systemu VAR.

 • Gdy zdarzenie boiskowe wymaga subiektywnej oceny sędziego, ten powinien przeanalizować sytuację na monitorze umieszczonym na monitorze.
 • Rekomendacja zaprzestania podsłuchiwania procedur decyzyjnych między arbitrami. Wymienia się tu rozmowy między arbitrem głównym, a sędziami VAR.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
 2. Andrzej Gołota ma problemy przez epidemię. Jego żona mówi o "rozpaczy i tęsknocie" (FOTO)
 3. Oficjalnie: trener Zielińskiego zabrał głos ws. transferu. Nie pozostawił żadnych wątpliwości
 4. Najpiękniejsza gwiazda sportu podała publicznie swój numer telefonu. Fani są zachwyceni
 5. Leo Messi zabrał głos w sprawie transferu. Zadziwiająca deklaracja piłkarza Barcelony
 6. Sąsiad Polski zamyka sklepy. Otwarte stacje benzynowe, ale obsłużą tylko wybranych

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News