Piłka Nożna
Facebook/PKO Ekstraklasa
Autor Wojciech Olszowy - 17 Grudnia 2020

Uchwalono nowy przepis gry w piłkę nożną. Zmiany będą wyglądać zupełnie inaczej, wszystko dla zawodników

Piłka nożna ma być mniej szkodliwa dla zdrowia piłkarzy. Testowane będą nowe zasady gry. Wszystko, aby dbać o zdrowie zawodników. Gdy wystąpi konieczność zmiany zawodnika, który doznał wstrząśnienia mózgu, nie będzie ona traktowana jako tradycyjna zmiana i nie wpłynie na obowiązujący limit.

  • Od stycznia nowe zasady gry w piłkę nożną
  • Zmiany zawodników ze wstrząśnieniem mózgu nie będą traktowane jak normalne zmiany
  • Oznacza to, że nie będą one wpływać na limit zmian
  • Międzynarodowa Rada Piłkarska podjęła także ważną decyzję dot. obowiązującego limitu pięciu zmian

Piłka nożna od stycznia 2021 roku rozgrywana będzie z nowymi zasadami, na razie jednak tymczasowymi. Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) chce sprawdzić, jak w praktyce sprawdzać będą się rozwiązania chroniące zawodników, którzy w trakcie meczu doznali wstrząśnienia mózgu.

Piłka nożna. Nowe zasady chroniące piłkarzy

Piłka nożna może i nie jest najbardziej kontaktową dyscypliną sportu. Na zdecydowanie więcej obrażeń narażeni są chociażby rugbiści czy bokserzy. Nie oznacza to jednak, że futbol pozbawiony jest dramatycznych wypadków oraz koszmarnych kontuzji. Byli piłkarze z połamanymi kończynami czy krwawymi rozcięciami, kilku nawet straciło życie na boisku. W wyniku starć często dochodzi do zderzeń głowami, w efekcie czego następuje wstrząśnienie mózgu. To z tymi przypadkami postanowiono walczyć.

IFAB postawił sobie za cel znalezienie rozwiązań, które ochroniłyby zawodników. Podjęto współpracę ze specjalistami w dziedzinie urazów głowy, konkretnie wstrząśnień mózgu (Concussion Expert Group). Rozpoczęto je niecały rok po konsultacjach, w których udział wzięli lekarze, trenerzy, menadżerowie piłkarzy oraz organizatorzy rozgrywek piłkarskich.

Efektem tych prac opracowanie nowych zasad. Będą one teraz wkraczały w fazę testów. Nowe przepisy zostaną sprawdzone w warunkach gry od stycznia kolejnego roku. IFAB oraz FIFA będą w najbliższym czasie przyjmować zgłoszenia federacji oraz organizatorów rozgrywek, zainteresowanych wzięciem udziału w tym programie.

Przed chwilą podjęto historyczną decyzję. Rosjanie wykluczeni z mistrzostw świata i igrzysk, dotkliwa karaPrzed chwilą podjęto historyczną decyzję. Rosjanie wykluczeni z mistrzostw świata i igrzysk, dotkliwa karaCzytaj dalej

O co chodzi? Otóż w przypadku, gdy piłkarz po jednym ze starć ma zdaniem lekarzy podejrzenie wstrząśnienia mózgu, opuszcza boisko. Kluczem jest jednak to, że taka przeprowadzona zmiana nie byłaby traktowana tradycyjnie, czyli nie wpływałaby na limit zmian. Czyli jeśli trenerowi zostały jeszcze dwie opcje wpuszczenia nowych zawodników, ale jeden z piłkarzy został zmieniony bo doznał wstrząśnienia mózgu, szkoleniowiec wciąż ma prawo do przeprowadzenia dwóch zmian.

Rada wprowadza nowe przepisy, by nie było już żadnej presji na klubowych lekarzach, by doprowadzić zawodnika do stanu, w którym wróciłby na boisko. - Takie rozwiązanie zdejmie również presją z członków sztabów medycznych, którzy jak najszybciej starają się postawić zawodnika na nogi, by mógł kontynuować grę - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie IFAB.

Piłka nożna. Podtrzymano zwiększony limit zmian

Tradycyjny limit zmian w meczu przez długi czas to były trzy zmiany. Tak było w przypadku oficjalnych spotkań. Podczas towarzyskich starć, trenerzy mogli wpuszczać większą liczbę zawodników. W związku z pandemią koronawirusa, zwiększono dotychczasowy limit. Szkoleniowcy mogli dokonywać pięciu zmian. Celem było odciążenie piłkarzy, którzy w ekspresowym tempie musieli dokończyć przerwane rozgrywki. W Polsce początkowo nie skorzystano z tej opcji. Dopiero wraz ze startem nowego sezonu, to rozwiązanie zostało zezwolone.

Na tym samy posiedzeniu, na którym wprowadzono zmiany dot. zmian przy wstrząśnieniu mózgu, IFAB podtrzymał limit pięciu zmian. Obowiązywać on będzie do końca 2021 roku w przypadku rozgrywek krajowych oraz do 31 lipca 2022 roku w rozgrywkach międzynarodowych.

Być może kolejne zmiany w piłce nożnej poznamy 5 marca 2021 roku. Wtedy właśnie odbędzie się kolejne zebranie IFAB.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News