Stadion Legii Warszawa Ekstraklasa
commons.wikimedia.org/Sofik/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Autor Aleksy Kiełbasa - 23 Października 2020

Które kluby w PKO BP Ekstraklasie zarabiają najwięcej? Mamy pełną listę. Poza 1. miejsce różnice są niewielkie

Wiemy jako wpływy zanotowały zespoły PKO BP Ekstraklasy w 2019 roku. Wszystkie dane zostały zawarte w raporcie "Piłkarska Liga Finansowa" firmy Deloitte. Wynika z niego, że ponownie największym zarobkiem może pochwalić się warszawska Legia, która uzbierała kwotę 124 milionów złotych. Mistrz Polski jest absolutnym liderem pod tym względem, a jak wypadała reszta klubów?

„Piłkarska Liga Finansowa” to raport ujawniający wpływy klubów PKO BP Ekstraklasy. Co roku przygotowuje go firma Deloitte i jak już niemal rok w rok na jego czele znajduje się Legia Warszawa.

Raport przygotowywany jest na podstawie przychodów pochodzących z trzech źródeł: z dnia meczowego, praw do transmisji (dotyczy to także scentralizowanych praw marketingowych oraz premii za grę w europejskich pucharach), a także wpływów komercyjnych, takich jak: sponsoring, czy sprzedaż gadżetów. Nie uwzględnia się w nim wpływu z transferów.

Łącznie kluby PKO BP Ekstraklasy zarobiły 572,3 mln złotych, czyli o 44,3 mln więcej niż w roku 2018. Wzrost jest zasługą przede wszystkim nowej, zdecydowanie bardziej korzystniej umowy ze sprzedaży praw telewizyjnych, jaką spółka Ekstraklasa S.A zawarła ze stacjami Canal+ oraz TVP.

Justyna Żyla ostro o decyzji rządu. Wymowne zdjęcie z ciałem pozbawionym ubrań i wulgarnym gestem (FOTO)Justyna Żyla ostro o decyzji rządu. Wymowne zdjęcie z ciałem pozbawionym ubrań i wulgarnym gestem (FOTO)Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Przepiękna bramka rywali Lecha Poznań. Piłkarz Rangers huknął jak z armaty z połowy boiska, co za gol (WIDEO)
 2. Nieoficjalnie: rząd zamyka gastronomię. Nowe obostrzenia dla seniorów i młodzieży od 26 października
 3. Smutna informacja obiegła media. Kibic pobity przez bandytów nie żyje, jego życie od lat było wielkim cierpieniem

Pierwsza zdecydowanie Legia. Za to drugie miejsce może niektórych zdziwić

Bezapelacyjnie w zestawieniu na 1 miejscu uplasowała się Legia Warszawa. Jej wpływy wyniosły 124 milionów złotych i jest to wzrost w porównaniu do poprzedniego roku aż o 23,5 miliona.

Na 2 miejscu nieco niespodziewanie uplasowała się… Lechia Gdańsk. Ich wpływy wyniosły niespełna połowę tego, co zarobiła Legia, bo 51,17 miliona złotych. Jednak kiedy spojrzy się dokładnie na wyniki tego zespołu, pozycja klubu z Trójmiasta przestaje być zaskoczeniem. Tak dobry wynik na tle innych jest rezultatem zdobycia Pucharu Polski i Superpucharu przez podopiecznych Piotra Stokowca. Tak więc Lechia po prostu sobie zasłużyła.

Podium zestawienia zamknął Lech Poznań i kwotą 46 milionów złotych. Co ciekawe Kolejorz zanotował znaczny spadek swoich wpływów, które zmalały aż o 11 milionów złotych. Tutaj też za konkretną sumą stoją wyniki. W sezonie 2018/19 Duma Wielkopolski zajęła w lidze dopiero 8 miejsce, a w Pucharze Polski jej piłkarze odpadli już na etapie 1/16 finału. Zatem to wszystko tłumaczy.

Cristiano Ronaldo zmienił się nie do poznania. W trakcie choroby drastycznie zmienił swój wygląd, fani w szoku (FOTO)Cristiano Ronaldo zmienił się nie do poznania. W trakcie choroby drastycznie zmienił swój wygląd, fani w szoku (FOTO)Czytaj dalej

Jak wyglądało opłacanie pensji piłkarzy przez kluby PKO BP Ekstraklasy w 2019 roku?

W raporcie zawarto także zestawienie wynagrodzeń dla piłkarzy do przychodów klubów PKO BP Ekstraklasy. Za idealny wskaźnik przyjęto 60% przychodów.

W tym aspekcie generalnie wszyscy wypadli dosyć dobrze. Aż 15 klubów nie przekroczyło bariery 70% przychodów wydawanych na wynagrodzenia zawodników. Wyłamała się tylko jedna drużyna, którą jest Wisła Płock. W zespole Nafciarzy wskaźnik wyniósł aż 115%!

Z raportu wynika także, że kwotowo zdecydowanie najwięcej na pensje wydała Legia, bo około 72 miliony złotych. Z kolei najmniej swoim piłkarzom płacił ŁKS – około 3,7 miliona złotych.

Nie zabrakło także rubryki dotyczącej frekwencji na stadionach. Średnia widzów na obiektach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2019/20 wyniosła 9 030 tysięcy osób na spotkanie, co oznacza wzrost o 2,6% w porównaniu do poprzedniej kampanii.

Przychody wszystkich klubów PKO BP Ekstraklasy w 2019 roku

 1. Legia Warszawa 123,95 mln zł
 2. Lechia Gdańsk 51,17
 3. Lech Poznań 46,08
 4. KGHM Zagłębie Lubin 38,48
 5. Cracovia 37,62
 6. Piast Gliwice 36,70
 7. Wisła Kraków 36,58
 8. Śląsk Wrocław 32,36
 9. Pogoń Szczecin 32,16
 10. Jagiellonia Białystok 28,49
 11. Górnik Zabrze 23,39
 12. Korona Kielce 21,63
 13. Arka Gdynia 19,08
 14. Raków Częstochowa 18,46
 15. Wisła Płock 15,98
 16. ŁKS Łódź 10,21

Źródło: www2.deloitte.com

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Kaja Godek znów odpłynęła? Jej słowa przejdą do historii, nie kontroluje się, wielu będzie wściekłych
 2. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
 3. Wielki komplement trenera Benfiki w kierunku piłkarzy Lecha. "Mocniejsi od tych z Ligi Mistrzów"
 4. To już koniec legendarnego polskiego klubu? Po 99. latach zawieszono wszelkie zajęcia sportowe, upadek jest bardzo bliski
 5. Przepiękna bramka rywali Lecha Poznań. Piłkarz Rangers huknął jak z armaty z połowy boiska, co za gol (WIDEO)
 6. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
 7. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność

Test maseczek ochronnych - który rodzaj jest najskuteczniejszy?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News