Kolarstwo
Free-Photos/pixabay.com
Autor Aleksy Kiełbasa - 23 Lipca 2020

Pożegnaliśmy wielkiego kolarza. Był legendą najstarszego polskiego wyścigu

W środę w Warszawie odbył się pogrzeb jednej z najwybitniejszych postaci polskiego kolarstwa. W ostatniej drodze towarzyszyła mu setka osób - rodzina, przyjaciele, wychowankowie i kolarze z całej Polski. W wieku 86 lat odszedł od nas trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, Marian Więckowski.

Msza święta pogrzebowa odbyła się z asystą reprezentacji Garnizonu Warszawskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Na prośbę rodziny, uczestnicy ostatniej drogi Mariana Więckowskiego zamiast wieńców i wiązanek złożyli datki na pomoc dla poszkodowanych kolarzy. 86-latek został pochowany w rodzinnym grobie na Cmentarzu Wolskim. Nad trumną pochyliły się sztandary Polskiego Związku Kolarskiego, klubu Legia, w którego barwach startował Więckowski, Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz licznych klubów i stowarzyszeń sportowych. Pożegnała go także grupa ubranych w sportowe stroje najmłodszych kolarzy, o których za życia pan Marian niezwykle dbał i ich wspierał.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło
  2. Rząd przekazał wiadomość dla tysięcy Polaków. Decyzja zapadła ostatecznie
  3. Poważne zmiany na mapie Polski już jesienią? Rząd pracuje nad zaskakującą ustawą

Na pogrzebie pojawiły się najważniejsze osoby polskiego kolarstwa

W trakcie uroczystości pogrzebowych głos zabrały najważniejsze postacie polskiego kolarstwa. Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Krzysztof Golwiej przypomniał karierę sportową Mariana Wieckowskiego. Podkreślił, że był on niezwykle ważną osobą w kolarskich kręgach. Przez wiele lat pracował w PZKol-u, ale przede wszystkim był zaangażowany w organizację zawodów dla najmłodszych adeptów tej dyscypliny w naszym kraju.

Głos zabrał również dyrektor generalny Tour de Pologne i zwycięzca tego wyścigu z 1980 roku, Czesław Lang. Były kolarz przypomniał, że Marian Więckowski był legendą najstarszej imprezy w Polsce, a w późniejszych latach gdy tylko mógł, wspomagał organizatorów swym doświadczeniem. Jak wspomniał, w kolarskiej rodzinie będzie brakować „Marusia”, bowiem tak nazywali go przyjaciele.

Była żona zrujnuje Piotra Żyłę? Eksperci apelują do popularnego skoczkaByła żona zrujnuje Piotra Żyłę? Eksperci apelują do popularnego skoczkaCzytaj dalej

Legenda i wieloletni działacz

Marian Więckowski urodził się 8 września 1933 roku w Warszawie. Był jednym z najlepszych kolarzy lat 50 i pierwszym, który trzykrotnie wygrał wyścig "Dookoła Polski", który dziś jest znany pod nazwą Tour de Pologne. Po nim jego rezultat powtórzyło tylko dwóch zawodników Andrzej Mierzejewski (1982, 1984, 1988) oraz Dariusz Baranowski (1991-1993). Ponadto do Więckowskiego należy rekord 20 TdP w etapów przejechanych w koszulce lidera cyklu. Startował również w Wyścigu Pokoju, przyczyniając się do pierwszego polskiego sukcesu w tej imprezie, jakim było zwycięstwo Stanisława Królaka w 1956 roku.

Po zakończeniu kariery Marian Więckowski zajął się szkoleniem. Był cenionym trenerem, a przez wiele lat pełnił funkcję szefa szkolenia w PZKol-u. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Interia Sport

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
  3. Przerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwem
  4. Barcelona już wie, kto zostanie jej nowym trenerem? Działacze mają faworyta
  5. Cała Polska była wściekła na Zbigniewa Bońka. Prezes PZPN w końcu uległ presji i zmienił decyzję
  6. Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkość

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News