Premier League legenda
Pixabay
Autor Łukasz Kowalski - 15 Listopada 2020

Przed chwilą ogłoszono druzgocącą informację. Nie żyje legendarny piłkarz, był idolem tysięcy osób

Premier League pogrążyło się w żałobie. W niedzielę Tottenham Hotspur za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformował, że w wieku 72 lat zmarł były wybitny angielski bramkarz Ray Clemence. Golkiper był członkiem rewelacyjnej drużyny Liverpoolu, a Tottenham z nim w składzie odnosił największe sukcesy na arenie międzynarodowej. Cała piłkarska Anglia opłakuje śmierć swojego byłego reprezentanta.

Premier League pogrążyło się w żałobie. W niedzielę w wieku 72 lat zmarł Ray Clemence, legendarny bramkarz Tottenhamu Hotspur i Liverpoolu. Na swoim koncie miał także liczne występy w reprezentacji Anglii.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Właśnie podano druzgocącą informację. Nie żyje zasłużony polski piłkarz, jego mecze śledziło wielu Polaków
  2. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?
  3. Jerzy Brzęczek zdradził, kto stanie w bramce reprezentacji Polski. Duże zaskoczenie, wielka zmiana
Kamil Stoch zadziwił Polaków. Wyjawił, co jest dla niego ważniejsze od sportu, nikt nie mógł się spodziewać takich słówKamil Stoch zadziwił Polaków. Wyjawił, co jest dla niego ważniejsze od sportu, nikt nie mógł się spodziewać takich słówCzytaj dalej

Premier League w żałobie po stracie legendy

- Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci legendarnego byłego bramkarza Raya Clemence'a - przekazał Tottenham w oświadczeniu. - Myśli wszystkich w klubie są z rodziną i przyjaciółmi Raya w tym smutnym i trudnym czasie - napisał z kolei Liverpool.

Clemence największe sukcesy w swojej karierze odnosił z drużyną The Reds. Na Anfield Road trafił jako 18-latek i przez kolejne lata zapisał się na stałe w historii Liverpoolu. Do drużyny sprowadzał go legendarny Bill Shankly.

Angielski bramkarz był jednym z najważniejszych zawodników drużyny, która niemal całkowicie zdominowała rozgrywki Premier League (wówczas jako First Division) w Anglii w latach 70. Z Clemencem w bramce drużyna należała do ścisłej europejskiej i światowej czołówki.

Na stałe wskoczył do bramki Liverpoolu w trakcie sezonu 1969/1970. W trakcie kolejnych jedenastu sezonów opuścił zaledwie sześć spotkań The Reds. W Liverpoolu w ciągu swoich 13 lat zaliczył 665 występów w pierwszej drużynie.

W bramce The Reds bił kolejne rekordy spotkań bez straconej bramki. Najbardziej spektakularnym w jego wykonaniu był sezon 1978/1979. Liverpool z Clemencem w bramce stracił tylko 16 goli w 42 ligowych występach. Łącznie w barwach The Reds aż 323 razy zachowywał czyste konto.

Na jaw wyszło, co łączy Kamila Stocha i Piotra Żyłę. Zarabiają nie tylko na skokach, Justyna Żyła brała w tym udziałNa jaw wyszło, co łączy Kamila Stocha i Piotra Żyłę. Zarabiają nie tylko na skokach, Justyna Żyła brała w tym udziałCzytaj dalej

Zmarł jeden z najlepszych angielskich bramkarzy w historii

Z Liverpoolem sięgał aż pięciokrotnie po mistrzostwo Anglii (1973, 1976, 1977, 1979, 1980), trzykrotnie po Puchary Europy (1977, 1978, 1981), dwukrotnie po Puchary UEFA (1973,1976) oraz po razie po Superpuchar Europy (1977), Puchar Anglii (1974) oraz Puchar Ligi Angielskiej (1981).

Po latach sukcesów na Anfield Road postanowił się przenieść do Tottenhamu, co kibice The Reds przyjęli ze smutkiem ale także zrozumieniem. Barw Kogutów bronił przez siedem lat i w tym czasie zapisał się także w historii tego klubu.

Do zespołu z Londynu dołączył po wygraniu z Liverpoolem Pucharu Europy w 1981 roku. Clemence wprowadził Koguty w ich jedno z ostatnich w historii pasm sukcesów. Dzięki niemu Tottenham ponownie zaistniał na arenie międzynarodowej.

Koguty z Clemencem w składzie wygrał Puchar Anglii w 1982 roku, a dwa lata później poprowadził zespół do ich ostatniego triumfu w Europie. W 1984 roku Tottenham wygrał swój drugi i ostatni Puchar UEFA w historii.

Na swoim koncie Clemence ma także 61 występów w reprezentacji Anglii. Razem z kadrą był na Mistrzostwach Europy w 1980 roku i mistrzostwach świata dwa lata później. Po zakończeniu kariery dołączył do angielskiej federacji i był członkiem kolejnych sztabów trenerskich.

Clemence zmarł w niedzielę po długiej walce z ciężką chorobą otoczony kochającą rodziną. - Po ciężkiej walce, przez tak długi czas, jest teraz spokojny i nie odczuwa już bólu. Rodzina chciałaby bardzo podziękować za całą miłość i wsparcie, jakie otrzymał przez lata. Był tak bardzo kochany przez nas wszystkich i nigdy nie zostanie zapomniany - napisała rodzina piłkarza w oświadczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  2. Nowa wiadomość od PKO BP ucieszy nie tylko klientów banku. Polacy w końcu się doczekali
  3. Gdy dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Jana Tomaszewskiego, złapaliśmy się za głowy. To wielka gwiazda telewizji
  4. Anna Lewandowska dodała wymowne zdjęcie. Fani oszaleli, rodzina się powiększyła? (FOTO)
  5. Łukasz Fabiański nie mógł dłużej milczeć. Zabrał głos ws. sytuacji w Polsce, ważne słowa polskiego bramkarza
  6. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  7. Problem dotyczy dużej grupy Polaków. Tylko do 5 grudnia można ubiegać się o odszkodowania

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News